„Papjausiu tave, nors ir reikės atsėdėti 20 metų“

Asociatyvi nuotrauka
Motiną papjauti grasinusiam vyrui teks pasimokyti deramai elgtis
Tokių grasinimų iš girto savo sūnaus – 1982-aisiais gimusio S. J. – sulaukė dovainiškė po to, kai, jam pareikalavus, žaibo greičiu nesuskubo ruošti valgyti. Ne kartą teistas vyras motiną grasino papjauti virtuviniu peiliu. Už tai, kad grasino nužudyti savo gimdytoją, dovainiškiui buvo iškelta baudžiamoji byla, kurią narpliojo Plungės apylinkės teismas.

Grasino papjauti

Konfliktas tarp motinos ir girto sūnaus įvyko visai neseniai – rugpjūčio 5-osios popietę. Kaip nustatė teismas, supykęs S. J., kuriam nustatytas 3,17 promilės girtumas, iš spintelės išsitraukęs virtuvinį peilį ir jį atkišęs ėmė grasinti mamai. „Papjausiu tave, nors ir reikės atsėdėti dvidešimt metų!“, – rėkė vyras motinai, kuri ne juokais išsigando. Moteris nė neabejojo, kad sūnus tikrai gali ją sunkiai sužaloti ar net nužudyti. Mat, kaip vėliau pati pasakojo pareigūnams, S. J. jai grasino ne pirmą kartą, esą anksčiau jis yra grasinęs ją nužudyti, padegti plaukus.

Dovainiškė, kartu su sūnumi gyvenanti vienuose namuose, pasakojo, jog S. J., būdamas blaivas, jokių problemų nekelia, esą tuomet santykiai būna geri. Viskas pasikeičia vyrui pavartojus vadinamųjų velnio lašų. Tada, pasak moters, jis tampa agresyvus, provokuoja barnius ir konfliktuoja.

Prisimindama būtent rugpjūčio 5-ąją dovainiškė sakė, jog jai virtuvėje prie stalo pjaustant obuolius įėjo sūnus, kuris iškart agresyviai nusiteikęs ėmė reikalauti gaminti valgyti. Anot moters, dėl to ir kilo visas konfliktas, kuris išsirutuliojo į rimtus grasinimus. Nuo sūnaus kenčiančios moters tikinimu, šis iš stalčiaus išsitraukė virtuvinį peilį ir ėmė juo grasinti. Dovainiškė sakė, kad fizinio smurto S. J. prieš ją nepanaudojo, tik grasino, tačiau tiek užteko, kad ji išsigąstų.

Tai matydamas vyras sviedė peilį ant stalo, o pats išbėgo į kiemą ir paskambino į Bendrąjį pagalbos centrą.

Dovainiškė guodėsi, jog sūnus jai nuolat grasino, apie tai ji esą kalbėjo ir su dukra, kurios nuomone, S. J. turėtų būti iškeldintas. Tam pritaria ir pati nukentėjusioji, pasak kurios, S. J. piktnaudžiauja alkoholiu, retai būna blaivus.

Kaltės neneigė

Eilinį kartą bėdų prisidaręs S. J. patvirtino motinos žodžius. Vyras pasakojo tądien buvęs stipriai padauginęs. Būdamas girtas užsimanė valgyti, tad atėjo pas mamą tikėdamasis, kad ši duos kuo alkį numalšinti. Tačiau moteris, užuot ištaisiusi girtam sūnui pietus, ėmė priekaištauti dėl nuolatinio lėbavimo.

Tada jis neva pasiėmė iš spintelės virtuvinį peilį, iš šaldytuvo išsitraukė lašinių, atsiriekė gabalą ir laikydamas rankoje peilį pareiškė nužudysiantis motiną: „Nors atsėdėsiu 20 metų, bet tave papjausiu“.

Vyras aiškino, kad po šių žodžių motina nieko jam neatsakė, o jis apsisuko ir išėjo į savo kambarį. S. J. tikino nežinantis, ar toks elgesys išgąsdino mamą, ir kone prisiekinėjo, jog neturėjo tikslo nei išgąsdinti ją, nei tuo labiau prieš ją smurtauti. Neva tokie žodžiai jam išsprūdo įtūžio metu, o ne realiai grasinant. Anot S. J., po šių negražių žodžių jis peilį padėjo atgal į stalčių ir tik tada išėjo iš virtuvės.

Be to, išėjęs į kitą kambarį pats iškvietė policiją ir greitąją pagalbą, norėdamas, kad šie mamą išvežtų gydytis, kadangi ši neva serga kažkokia psichine liga.

Apklausiamas S. J. apgailestavo dėl motinai pasakytų žodžių, žadėjo ateityje taip nebesielgti ir net išvykti gyventi pas ūkininką, jeigu tik jį priims.

Apribojo laisvę

Šią bylą išnagrinėjęs Plungės apylinkės teismas užbaigė ją baudžiamuoju įsakymu, kuriuo S. J. pripažintas kaltu grasinęs nužudyti motiną. Esą moteris išties turėjo rimtą pagrindą manyti, kad sūnus gali įvykdyti savo grasinimus, nes jis ne pirmą kartą konfliktavo ir grasino su ja susidoroti.

Skiriant vyrui bausmę atsižvelgta į tai, kad jis pripažino kaltę ir gailėjosi savo veiksmų, tačiau įvertinta ir tai, jog jis į naujus nemalonumus įklimpo būdamas neblaivus, ne kartą teistas, „užsitarnavęs“ recidyvisto vardą bei ne kartą baustas administracine tvarka, kas rodo, kad nėra linkęs laikytis įstatymų, visuotinai pripažintų gero elgesio normų.

Visa tai įvertinęs teismas S. J. skyrė pusės metų laisvės apribojimo bausmę be intensyvios priežiūros, bet įpareigojant visą šį laikotarpį dalyvauti elgesio pataisos programoje, pradėti dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje. Taip pat dovainiškiui uždrausta vartoti psichiką veikiančias medžiagas.

S. J. išaiškintina, kad nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo baudžiamuoju įsakymu, per 14 dienų nuo dokumento gavimo dienos jis turi teisę Plungės apylinkės teismui paduoti prašymą, reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme. Tokiu atveju byla teisme bus nagrinėjama privalomai.

Nepateikus tokio prašymo, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.