Plungės apylinkės teismas perduodamas Telšių globon

„Žemaičio“ nuotr.
Teismų tinkle – vėl permainos, po kurių Plungės mieste esantys teismo rūmai bus priskirti Telšių apylinkės teismui
Prieš kelerius metus šalies teismų sistema išgyveno reformą, kuri palietė ir mūsų – Plungės – apylinkės teismą: šis tapo centriniu su rūmais Skuode, Kretingoje ir Palangoje. Vos tik spėta susigyventi su viena pertvarka, imtasi naujos – ketvirtadienį Seimas pritarė apylinkių teismų reformai, kurią įgyvendinus, perpus sumažės teismų ir teismo rūmų regionuose. Teisingumo ministerijos kartu su Teisėjų taryba parengta teismų pertvarka mūsų miestui šįkart bus skausminga – Plungės apylinkės teismo neliks, jo rūmai bus išdalinti Klaipėdos ir Telšių apylinkių teismams, o Skuodo rūmų durys apskritai bus užvertos.

Plungės teismas priskirtas Telšiams

Reforma į Lietuvos teismus koją įkelia jau ne pirmą kartą. „Žemaitis“ rašė apie 2018-aisiais optimizuotą teismų tinklą, kuomet vietoj beveik pusšimčio apylinkių teismų liko tik 12. Tarp jų – Plungės apylinkės teismas su centriniais rūmais Plungėje ir padaliniais Skuode, Kretingoje bei Palangoje.

Įgyvendinus dar vieną pertvarką, kurią parlamentarai „palaimino“ birželio 29-ąją, teismų ir jų rūmų turėtų likti perpus mažiau – 11 apylinkės teismų ir 24 teismo rūmai. Skaudžiausiai ši reforma smogs Plungės apylinkės teismui, mat nuspręsta visiškai jį panaikinti, o jo rūmus išdalinti kaimyninių Telšių ir Klaipėdos apylinkių teismams.

Apjungimas bus vykdomas vadovaujantis principu, kad atstumas nuo centrinių teismo rūmų iki kitų to paties teismo rūmų būtų apie 60 kilometrų.

Po reformos kai kurie teismų pastatai apksritai ištuštės. Planuojama užrakinti net penkių – Pasvalio, Pakruojo, Akmenės, Lazdijų ir Skuodo – teismų pastatų duris. Nelikus Skuodo teismo rūmų, Palangos ir Kretingos rūmai bus priskirti Klaipėdos apylinkės teismui, o Plungės – Telšių apylinkės teismui.

Nepatogumas ir eiliniams žmonėms

Akivaizdu, kad įgyvendinus Teisingumo ministerijos kartu su Teisėjų taryba parengtą teismų reformą, kuria tikimasi ne tik optimizuoti teismų resursus, bet ir jų darbo krūvį, šalies teismų žemėlapis stipriai pasikeis.

Nors pertvarkos autoriai tikina, jog permainos atneš daug teigiamo – padės sutaupyti ir didins teismų skaidrumą, o kai kurie teisėjai džiaugiasi po pertvarkos daugmaž susivienodinsiančiu darbo krūviu, netrūksta manančių, jog apylinkių teismų reforma – visiškas absurdas. Ir ne tik dėl to, kad teisėjams nemažai laiko teks praleisti kelyje, bet ir dėl kitų priežasčių, kurias neišvengiamai pajus ne tik teismuose dirbantys žmonės, bet ir eiliniai Lietuvos piliečiai.

Iki šiol teismas buvo kone „kieme“ ar vos už kelių kilometrų, o nuo kitų metų liepos, kada apylinkių teismuose įsigalios pokyčiai, į teismą gali tekti važiuoti ne vieną dešimtį kilometrų. Gerai, jei riedi savo automobiliu, o ką reikės daryti viešuoju transportu besinaudojantiems žmonėms? Juk toli gražu ne kiekvienoje vietovėje autobusai kursuoja kelis kartus per dieną.

Kai kurių sprendimų nesupranta

„Žemaitis“ domėjosi, kaip šviežią teismų reformą vertina šiuo metu Plungės apylinkės teismo pirmininką pavaduojantis teisėjas Vaidas Gasiūnas.

nuotrauka
V. Gasiūno nuomone, reforma pakrypo ne ta linkme
 

„Galbūt būtų buvę tikslingiau, kad Plungės teismo rūmus būtų jungę prie Klaipėdos, pačius Telšius – prie Šiaulių apylinkės teismo. Viską buvo galima racionaliau padaryti. Dabar, tarkim, Klaipėdos apygardos prokuratūra atstovauja Plungei, ir jeigu kaltinimą palaikys Plungės prokuroras čia, Plungės teisme, ir bus apeliacija, tai iš Klaipėdos prokurorai turės važiuoti į Šiaulių apygardos teismą nagrinėti apeliacijų. Tas pats advokatams ir žmonėms – jei apeliacija, teks vykti į Šiaulius, iki kurių vos ne dvigubas atstumas, – kalbėjo teisėjas, neslėpęs, kad yra nusivylęs kai kuriais numatytais pokyčiais. – Mums trūko informacijos, argumentacijos, kodėl, kas ir kaip.“

Anot teisėjo, keisčiausia, kad Plungės teismo rūmus nutarta jungti ne prie Klaipėdos, o prie Telšių apylinkės teismo. „Dėl to teisingumas nenukentės, bet esame nustebę tokiu sprendimu. Mūsų supratimu, viskas turėjo būti kiek kitaip“, – aiškino V. Gasiūnas.

O ar apskritai ši reforma reikalinga? Plungės apylinkės teisme dirbančio teisėjo nuomone, viską parodys laikas. Jis esą išryškins visus pliusus ir minusus, spragas, kurias galbūt ateityje bus galima pašalinti. „Dabar baidomės pokyčių, bet gal teorija atrodo vienaip, o praktika parodys ką kita. Bus matyti. Mūsų nuomone, turėtų būti kitaip. Ne veltui teikėm siūlymus Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui, Teisėjų tarybai, Teisėjų asociacijai, Nacionalinei teismų administracijai. Teikėm paaiškinimus, kodėl vertėtų elgtis kitaip, kad palikti mus kaip vieną juridinį asmenį, kaip dabar kad esame, arba bent jungti prie Klaipėdos, vien dėl to, kad neprasilenktume su probacija, prokuratūra, ta pačia policija“, – Plungės apylinkės teismo poziciją dėstė teisėjas, pasak kurio, kol kas dar labai daug nežinios.

V. Gasiūno nuomone, negerai ir tai, kad dėl tokių permainų nukentės ir eilinis žmogus, ko neturėtų būti.