Plungiškiui – 11 metų nelaisvės

Lietuvos policijos nuotraukos
Plungiškis apskundė Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį
39-erių Kęstučio Klemausko pavardė pastaruoju metu dažnai linksniuojama, mat vyras figūruoja ne vienoje baudžiamojoje byloje. Tiesa, vieną iš jų Klaipėdos apygardos teismas neseniai išnagrinėjo ir priėmė nuosprendį – už tai, kad neteisėtai laikė ir siuntė į užsienį parduoti labai didelį kiekį narkotinių medžiagų, plungiškis nubaustas vienuolikos metų laisvės atėmimo bausme. K. Klemausko sugyventinė J. R., kuriai šioje byloje buvo priskirtas bendrininkės vaidmuo, išteisinta.
Šis nuosprendis dar nėra įsiteisėjęs, mat jį apskundė ne tik už grotų pasiųstas plungiškis, bet ir su jo sugyventinės išteisinimu nesutinkantis prokuroras.

Narkotikus paslėpė parke

Sugyventiniai teisiamųjų suole atsidūrė po to, kai Airijoje, Dublino parke, buvo rasta kokaino. Iškart įtarta, jog narkotikus ten paslėpė ne kas kitas, o nusikalstamos grupuotės vadeiva tituluojamas K. Klemauskas, kuriam įsigyjant narkotinių medžiagų neva talkino sugyventinė.

Savo skaitytojams primename, jog tyrimas dėl Dublino parke slėptų narkotikų buvo atskirtas iš itin didelės apimties teisėsaugos pareigūnų atliekamo tarptautinio tyrimo, kuriame organizuoto nusikalstamo susivienijimo nariai, galimai vadovaujami K. Klemausko, įtariami dideliais kiekiais platinę heroiną ir kitus kvaišalus Airijoje bei Šiaurės Airijoje (Jungtinėje Karalystėje), Lietuvoje verbavę ir išnaudoję asmenis šiai nusikalstamai veikai užsienyje atlikti.

Sekant plačiai veikusios gaujos pėdomis, bendradarbiauta su minėtų šalių pareigūnais – keistasi informacija. Tokiu būdu 2020-ųjų rugpjūčio mėnesį Klaipėdos teisėsaugininkai sužinojo apie plungiškio kelionę iš Plungės į Airiją. Įtarta, kad į užsienį K. Klemauskas vyko įsigyti didelio kiekio narkotinių medžiagų. Apie tokius įtarimus nedelsiant pranešta airių pareigūnams.

2020-ųjų vasaros pabaigoje atlikta tarptautinė sulaikymų ir kratų operacija, jos metu skirtingose šalyse sulaikyta net 18 organizuotai grupuotei priklausiusių asmenų, tarp kurių – ir iki šiol neteistas K. Klemauskas, taip pat gauta papildomos informacijos apie jo Airijoje galimai paslėptas narkotines medžiagas.

Informacija pasitvirtino – netrukus Dublino parke pareigūnai rado beveik 300 g (apie 150 g gryno) kokaino. Šios narkotinės medžiagos kaina nelegalioje rinkoje siekia bemaž 21 tūkst. eurų.

Surinkti duomenys bylojo, kad įsigyjant narkotikus, plungiškiui talkino jo sugyventinė, kuri į teisėsaugos akiratį anksčiau taip pat nebuvo pakliuvusi.

Laikėsi susitarimo

Po šių įvykių sugyventiniams iškelta baudžiamoji byla, ją nagrinėti ėmėsi Klaipėdos apygardos teismas. Uostamiestyje vykusiuose teismo posėdžiuose K. Klemauskui teko aiškintis dėl neteisėto labai didelio kiekio narkotinės medžiagos – kokaino – gabenimo bei laikymo.

Kaip matyti iš bylos medžiagos, plungiškis 2020-ųjų rugpjūčio 10-osios vakarą iš buto Dubline į parką išvežė 297,872 g miltelių, kurių sudėtyje buvo labai didelis kiekis – 151,389 g – kokaino. Į plastikinius maišelius subertus narkotikus vyras sudėjo į du stiklainius ir juos paslėpė parke. Narkotikai čia išgulėjo daugiau nei dvi savaites, kol rugpjūčio 28-osios pavakarę juos rado ir paėmė policijos pareigūnai.

Tuo tarpu K. Klemausko sugyventinė apkaltinta bendrininkavimu. Neva sugyventiniai susitarė, kad Lietuvoje būdama J. R. rašys žinutes narkotinių medžiagų tiekėjui dėl narkotikų įsigijimo, o K. Klemauskas vyks į užsienį susitikti su šio tiekėjo atsiųstu asmeniu.

Plungiškis į svečią šalį išvyko 2020-ųjų rugpjūčio 3-ąją, o Lietuvoje likusi jo sugyventinė, laikydamasi susitarimo, nuo tų metų rugpjūčio 5-osios iki rugpjūčio 10-osios žinutėmis palaikė ryšį su narkotikų tiekėju. Su juo susitarė, jog rugpjūčio 10-ąją sutartoje vietoje K. Klemauskui bus perduoti narkotikai.

K. Klemauskas, gavęs iš sugyventinės informaciją dėl narkotinių medžiagų įgijimo, rugpjūčio 10-osios vakarą, apie 19.40 val., iš nenustatyto asmens įgijo ne mažiau kaip 297,872 g miltelių. Tą pačią dieną, apie 20.15 val., plungiškis šiuos narkotikus, supakuotus į 4 plastikinius maišelius ir sudėtus į 2 stiklainius, išvežė į Dublino parką, ten juos ir paslėpė.

nuotrauka
Airijos pareigūnai Dublino parke rado didelį kiekį kokaino, kaip įtariama, paslėpto K. Klemausko
 

Abu kaltę neigė

Tačiau nė vienas iš sugyventinių su tokiais kaltinimais nesutiko. K. Klemauskas aiškino į Airiją skridęs verslo reikalais – ketino dalyvauti automobilių aukcione. Plungiškis teismą tikino jokių narkotinių medžiagų neįgijęs, jų negabenęs ir juo labiau neslėpęs parke.

Prisimindamas 2020-ųjų rugpjūčio 10-ąją, K. Klemauskas pasakojo tos dienos vakarą automobiliu vykęs į parką pasportuoti. Vyras teigė pakeliui niekur nesustojęs ir su niekuo nesusitikęs. Prisiminė, jog, grįžęs į automobilį, persiavė sportinius batelius ir išvažiavo savo reikalais.

K. Klemauskas sakė nesupratęs, jog yra stebimas policijos pareigūnų. Anot plungiškio, kratos metu rastais telefonais, kaip ir socialinio tinklo paskyra, naudojosi ne tik jis, bet ir kiti asmenys. Teisme rimtų kaltinimų prispaustas vyras tvirtino, kad jo telefone pareigūno rastą planą-schemą braižė ir siuntė ne jis. K. Klemauskas tikino nežinantis, kas ir kokiu tikslu iš jo telefono išsiuntė šį dokumentą, kuriuo vadovaudamiesi pareigūnai ir rado tą vietą, kurioje buvo paslėpti narkotikai.

Mestų kaltinimų gynėsi ir plungiškio sugyventinė, teismą tikinusi, jog tarp jos ir gyvenimo draugo nebuvo jokių susitarimų, susijusių su narkotikais. Moteris neigė rašiusi ir žinutes narkotikų tiekėjui.

R. J. neneigė, kad sugyventinis jai dažnai skambindavo, pokalbių metu, „būdamas itin pedantiškas žmogus“, nurodinėdavo, kaip jai reikia rengtis, maitinti ir auklėti vaikus ir panašiai, tačiau prokuroras, anot moters, visus tuos nurodymus savaip – neteisingai – interpretavo. Neva pokalbių suvestinėse užfiksuoti pokalbiai nėra susiję su narkotinių medžiagų įsigijimu ar jų slėpimu.

Buvo sekamas

Nors plungiškiai kratėsi visų jiems metamų kaltinimų, neigdami turėję reikalų su narkotikais, teismą pasiekusi medžiaga byloja ką kita. Pasirodo, K. Klemauskas buvo sekamas airių pareigūnų, gavusių kolegų iš Lietuvos informaciją, kad parke Dubline bus paslėpti narkotikai.

K. Klemauskas buvo stebimas ir tądien, kuomet vyko į parką. Pareigūnai jį sekė iki pat parko, po to kuriam laikui jis iš jų akiračio dingo, o kai jau išėjo iš parko, pareigūnai operaciją nutraukė, mat įtarė, jog plungiškis suprato, jog yra sekamas.

Tiesa, Lietuvos policijos pareigūnams informavus, kad parko teritorijoje yra paslėpta narkotikų, airių pareigūnai leidosi į jų paieškas, tačiau, apžiūrėję teritoriją, nieko nerado. Nieko neaptiko ir kitądien, kuomet į parką atvyko su specialiai apmokytais policijos šunimis. Ir tik gavę minėtą planą-schemą, kurioje buvo pažymėta galima narkotikų slėpimo vieta, dar kartą išmaišę parką, pareigūnai rado jau minėtus du stiklinius indus.

Nuotoliniu būdu apklausiamas Airijos pareigūnas pasakojo, jog vėliau buvo atlikta krata ir bute, kuriame, lankydamasis Dubline, plungiškis gyveno. Jos metu ventiliacijos angoje rasta apie 1 000 eurų.

Sekant K. Klemausko pėdomis, klausytasi ir jo telefoninių pokalbių. Apie jų turinį teisme liudijo Lietuvos pareigūnai, dalyvavę atliekant slaptus tyrimo veiksmus. Anot pareigūnų, tyrimo metu buvo klausomasi K. Klemausko ir jos sugyventinės bei bendrininko pokalbių. Iš jų turinio buvo galima susidaryti nuomonę apie tai, kad plungiškis vadovauja organizuotai grupei, taip pat buvo galima perprasti ir narkotikų įsigijimo schemą bei tai, kad bendraujant su narkotikų tiekėjais, K. Klemauskui talkino jo sugyventinė. Telefoninių pokalbių metu kalbėta ir apie parke paslėptus narkotikus.

Pareigūnai kalbėjo ir apie K. Klemausko telefone rastą minėtą planą-schemą, pagal kurią pavyko atrasti parke paslėptus narkotikus.

Nagrinėjant bylą remtasi ir įslaptinto liudytojo, kuris aiškino žinojęs, jog sugyventiniai verčiasi narkotikų prekyba, parodymais.

Vieną nuteisė, kitą išteisino

Visą bylos medžiagą po kaulelį išnarstęs Klaipėdos apygardos teismas K. Klemauską, kurio pavardė linksniuojama dar ne vienoje byloje, pripažino kaltu. Jo kalte neabejojama įvertinus liudytojų parodymus, rašytinius įrodymus, tarp kurių – plungiškio sekimo protokolas, telefoninių pokalbių suvestinės.

Atsižvelgta ir į tai, jog K. Klemauskas bendravimui su sugyventine bei kitu bendrininku naudojo vis kitus mobiliuosius telefonus, keitė mobiliojo ryšio operatorius, pasitelkė ir išankstinio apmokėjimo SIM korteles.

Plungiškis kaltinamas ne tik gabenęs bei laikęs labai didelį kiekį narkotinės medžiagos, bet ir neteisėtai šią medžiagą įgijęs. Tačiau pastarasis faktas neįrodytas, dėl to iš kaltinimų sąrašo išbrauktas.

Neįrodytas ir plungiškio sugyventinės bendrininkavimas, dėl to moteris išteisinta. O K. Klemauskui paskirta 11 metų nelaisvės bausmė, į paskirtos bausmės laiką įskaitant laikinojo sulaikymo ir suėmimo laiką nuo 2020-ųjų rugpjūčio 26-osios iki laisvės atėmimo bausmės vykdymo pradžios. Taip pat teismas nusprendė iš plungiškio konfiskuoti 1 013 eurų, kurie buvo rasti bute Airijoje.

Tiesa, šis nuosprendis nėra galutinis – jį apskundė ne tik už grotų pasiųstas K. Klemauskas, bet ir su jo sugyventinės išteisinimu nesutinkantis prokuroras.