Prevencija – kertinis policijos veiklos akmuo

ŽEMAIČIO nuotr.
Praėjusią savaitę už 2022 metus visuomenei atsiskaitė Plungės rajono policijos komisariatas. Pristatydamas praėjusių metų veiklos ataskaitą, jo viršininkas Gintautas Pocevičius pasidžiaugė, jog plungiškiai pareigūnai toliau išlieka vienais geriausių tyrėjų Klaipėdos apskrityje – nusikalstamų veikų ištyrimas siekia 81 procentą.
Kalbėdamas apie Plungės krašte registruojamas nusikalstamas veikas, pareigūnas apgailestavo, jog bene ketvirtadalį jų sudaro smurtiniai nusikaltimai. Nepaisant to, lyginant su ankstesniais metais, stebimas nežymus jų mažėjimas. Visai priešinga situacija su vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų bei nusikaltimų, susijusių su narkotikais, atvejais – jų skaičius per praėjusius metus kiek išaugo. Tiesa, yra ir džiuginančių dalykų – jau antrus metus nebuvo žuvusiųjų keliuose.

Dėkojo už darnią partnerystę

Pristatymą pradėjęs Plungės rajono policijos komisariato (PK) viršininkas G. Pocevičius pirmiausia padėkojo visiems, kurie atvyko susipažinti su praėjusių metų rezultatais, svarbiausiais tyrimais ir darbais bei kryptimis, į kurias plungiškiai policijos pareigūnai orientuosis šiais metais.

„Mums yra labai svarbu žinoti, kad domitės tuo, kas vyksta Plungėje, ar Plungės rajone yra saugu gyventi. Mes matome prasmę dirbti, stengtis, žinodami, kad tarnautojams, politikams rūpi tai, kas dedasi“, – kalbėjo pareigūnas, akcentuodamas, jog bene pagrindinė policijos užduotis – visuomenės saugumo užtikrinimas. Tad atitinkamai ir ataskaita – apie visuomenės saugumą Plungės rajone, prie kurio užtikrinimo, G. Pocevičiaus žodžiais, prisideda ne tik policijos pareigūnai, bet ir savivalda bei policijai giminingos institucijos – Priešgaisrinė gelbėjimo, Probacijos, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, prokuratūra, teismas.

„Visi vienaip ar kitaip esame su tuo susiję ir visi prie to prisidedame. Tad jeigu rezultatai yra geri, jeigu galima pasidžiaugti saugiu gyvenimu Plungėje, galime vieni kitiems padėkoti už darnią partnerystę. O jeigu vis dar liko iššūkių, grėsmių, rizikų, kaip ir kiekvienais metais turbūt sėsime prie darbo stalo ir ieškosime išeičių iš netipinių situacijų“, – sakė pareigūnas.

Sulaukta mažiau pranešimų

G. Pocevičiaus teigimu, prioritetinės praėjusių metų veiklos kryptys buvo policijos reagavimo kokybė, didesnis bendravimas ir bendradarbiavimas su nusikaltimų ir pažeidimų aukomis, viešosios tvarkos ir eismo saugumo užtikrinimas, prevencinė veikla, orientuota į bendradarbiavimą su savivalda ir bendruomene.

Plungės policija gali pasigirti ne tik tuo, jog ištiria didžiąją dalį nusikalstamų veikų, bet ir greitu reagavimu į įvykius. Anot viršininko, tai – itin svarbu, nes kiekvienam gyventojui yra svarbu žinoti, kad, nutikus bėdai, laiku sulauks pagalbos.

Pernai komisariatas sulaukė per 5 700 įvairių pranešimų – 1 080-čia mažiau nei ankstesniais metais. Tokį pokytį lėmė tai, jog baigėsi karantino ir pandemijos laikotarpis. Tiesa, reaguota į daugiau 3 500 pranešimų.

Nusikalstamų veikų skaičius jau trečius metus iš eilės išlieka stabilus – pernai jų registruota 388, užpernai – 392.

Iš beveik 400 registruotų nusikalstamų veikų Plungėje ištirta 315. Ištyrimas, anot G. Pocevičiaus, yra pakankamai aukštas – siekia 81 procentą.

Nepakito ir registruotų nusikalstamų veikų Plungės rajone sąrašas. Jame lyderiauja smurto artimoje aplinkoje atvejai, kurie sudaro net 23 procentus visų registruotų nusikalstamų veikų, toliau rikiuojasi neblaivūs vairuotojai (13 proc.), kuriems nustatomas 1,5 promilės ir didesnis girtumas, vagystės (12 proc.), viešosios tvarkos pažeidimai (10 proc.), nusikalstamos veikos, susijusios su narkotinėmis medžiagomis (8 proc.), sukčiavimai (5 proc.), neteisėta naminės degtinės gamyba (4 proc.).

G. Pocevičius atkreipė dėmesį į tai, jog nors nusikalstamoje struktūroje pirmauja smurtas artimoje aplinkoje, vis tik pernai tokių atvejų sumažėjo 5 procentais (pernai užregistruoti 88 smurto artimoje aplinkoje atvejai, metais anksčiau – 112). O vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų bei nusikalstamų veikų, susijusių su narkotikais, skaičius nežymiai išaugo.

Vagysčių suskaičiuota daugiau

Kalbėdamas apie pernai registruotas nusikalstamas veikas, G. Pocevičius atkreipė dėmesį į tai, jog beveik nepakitęs išliko sukčiavimų skaičius (2022-aisiais – 16 atvejų, 2021-aisiais –17), nors visoje šalyje stebima sukčiavimų augimo tendencija.

Nesiskiria tik sukčiavimų pobūdis – kaip ir anksčiau, dažniausiai žmonės nukenčia pirkdami paslaugas ir prekes elektroninėje erdvėje, kuomet susigundoma patraukliomis sąlygomis, kainomis ir neįvertinama apgavystės rizika.

Antai praėjusių metų pradžioje į Plungę buvo įsisukę fiktyvūs patalpų nuomotojai, siūlę gyventojams patraukliomis sąlygomis išsinuomoti būstus. Esą ne vienas pasimovė ant šių sukčių kabliuko ir už neegzistuojančias gyvenamąsias patalpas pervedė avansus. Pareigūnas ragino visus būti ypatingai atsargiais, nes už itin patrauklių pasiūlymų dažnai slepiasi apgaulė.

Žvelgdamas į praėjusius metus G. Pocevičius pasidžiaugė, jog sumažėjo plėšimų (pernai – 2 atvejai, užpernai – 5). Džiugina ir tai, jog buvo nustatyti tiek vieno, tiek kito plėšimo „herojai“ ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Vagysčių skaičius nėra toks optimistiškas – pernai užfiksuotos net 44 vagystės (2021-aisiais – 33). Pastebima tendencija, jog Plungės rajone dažniausiai vagiama iš patalpų ir teritorijų, kurios nesaugomos bei nerakinamos. Dažniausias ilgapirščių grobis – statybos įrankiai ir įranga. Pernai buvo išaiškinta grupė asmenų, Plungės rajone įvykdžiusių net 9-ias tokias vagystes.

Netrūksta ir smulkių vagysčių, kai pavagiamo daikto vertė neviršija 150 eurų. Tokių administracinių teisenų pernai pradėta 340. Į šį skaičių įeina ir sukčiavimai, kai padaryta žala – ne didesnė kaip 150 eurų. Tokių atvejų išaiškinamumas pernai – 77 procentai.

Puikiai talkina vaizdo kameros

Palyginus 2022-uosius su 2021 metais, stebimas viešosios tvarkos pažeidimų šuolis (pernai – 40 atvejų, užpernai – 22). Tai G. Pocevičius sieja su po karantino ir pandemijos laikotarpio atlaisvėjusiu gyvenimu. „Suaktyvėjo naktinis gyvenimas, tad natūralu, kad nusikalstamų veikų registruota daugiau. To ir tikėtasi“, – kalbėjo Plungės rajono PK viršininkas, pasidžiaugdamas, jog prie tokių nusikalstamų veikų išaiškinimo stipriai prisideda mieste veikiančios vaizdo stebėjimo kameros.

Plungės komisariatas turi galimybę stebėti net 51-os kameros įrašus. Jie padėjo išaiškinti ne vieną nusikalstamą veiką. Pavyzdžiui, nustatyta grupė jaunuolių, pernai Plungės parke sulaužusių net 17 suoliukų. Padaryta žala – 1 700 eurų.

Daugiau pernai suskaičiuota ir nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis (pernai – 29 atvejai, užpernai – 20). Šių veikų registravimas, pasak G. Pocevičiaus, tiesiogiai priklauso nuo policijos įdirbio šioje srityje.

Nuo pareigūnų įdirbio priklauso ir vadinamosios naminukės ir aparatų jai gaminti gaminimo, laikymo, gabenimo ar realizavimo išaiškinamumas. 2022 metais registruota 14 nusikalstamų veikų, susijusių su namine degtine. Užpernai tokių atvejų buvo 10. Pernai suaktyvėjęs naminukės „verslas“, kaip juokavo pareigūnas, grąžino Plungei naminės degtinės sostinės vardą.

Apžvelgdamas pernai registruotas nusikalstamas veikas policijos komisariato viršininkas išskyrė ir nepilnamečių „nuodėmes“ – praėjusiais metais nepilnamečiai įvykdė 8 nusikaltimus, ankstesniais metais – 3.

Baigdamas apie nusikalstamas veikas, įrašytas į praėjusių metų Plungės rajono PK veiklos ataskaitą, G. Pocevičius pasidžiaugė, jog pagaliau nustatyti pernai vieną plungiškių šeimą bauginę nusikaltėliai – jų ūkinį pastatą keliskart padegti bandę chuliganai.

„Žmonės gyveno šiurpe, buvo išgąsdinti. Mums buvo garbės reikalas atiduoti visas jėgas, kad nutraukti šiuos veiksmus. Mūsų pareigūnai, dirbdami kartu su kriminaline policija, nustatė ir sulaikė keturis asmenis, gyvenančius Kaune ir Marijampolėje. Jiems pareikšti įtarimai. Džiaugiuosi savo kolegomis, kad užtenka mums užsispyrimo, profesinio pykčio išaiškinti tokius rezonansinius nusikaltimus ir taip žmonėms sugrąžinti ramybę“, – savo kolegomis didžiavosi vadovas.

Eismo saugumo situacija

Pristatant pernykštę policijos veiklą, aptarta ir eismo saugumo situacija Plungės rajone. Pirmiausia atkreiptas dėmesys į tai, jog tiek mieste, tiek už jo ribų gerėja keliai, važiavimo sąlygos, mat diegiamos naujos techninės, inžinerinės priemonės, atsiranda naujų vairuotojų kontrolės priemonių. Viso to dėka mūsų keliuose – saugiau.

Matyt, visa ši puokštė sąlygų lėmė tai, jog antrus metus iš eilės Plungės karšto keliuose nežuvo nė vienas eismo dalyvis. Sumažėjo ir eismo įvykių, per kuriuos sužalojami žmonės (pernai keliuose nukentėjo 38 žmonės, užpernai – 46). Mažiau ir pačių eismo nelaimių – praėjusiais metais jų suskaičiuota 27, 2021-aisiais – 7-iomis daugiau.

Analizuodami tuos eismo įvykius, kuriuose nukentėjo žmonės, pareigūnai pastebėjo, jog eismo įvykius išprovokavo patys žmonės, nepasirinkdami saugaus greičiau, nesilaikydami saugaus atstumo, nevykdydami pareigų pėstiesiems ar reikalavimo duoti kelią keičiant važiavimo kryptį.

Kita eismo įvykių priežastis – neblaivūs vairuotojai. Dėl tokių kaltės praėjusiais metais kilo du eismo įvykiai, užpernai – 5.

Iš viso 2022-aisiais nustatyta 150 neblaivių vairuotojų. Nors šis skaičius mažesnis nei ankstesniais metais, vis tik išlieka gana didelis. Šiai problemai spręsti, pasak G. Pocevičiaus, policija kasmet skiria didelį dėmesį.

Prevencija

Siekiant, kad Plungės rajone gyventi būtų kuo saugiau, įgyvendinamos įvairios prevencinės priemonės. Pasak Plungės policijos komisariato vadovo, teisės pažeidimų prevencija yra kertinis policijos veiklos akmuo, nes kur kas efektyviau yra užkirsti kelią pažeidimui, nei vėliau kovoti su jo pasekmėmis.

Pernai plungiškiai pareigūnai vykdė 139 tikslines priemones, kurių metu siekta užkardyti galimus teisės pažeidimus.

Kaip kiekvienais metais, taip ir pernai metus Plungės policija pradėjo identifikuodama asmenis, kurie linkę daryti teisės pažeidimus – į rizikos asmenų sąrašą įtraukti 85 rajono gyventojai. Su jais asmeniškai vykdyta 161 tikslinė priemonė, siekiant pakeisti jų elgesį. Bendrauta ir su 19 asmenų, linkusių smurtauti artimoje aplinkoje.

Už prevencinį darbą G. Pocevičius dėkojo bendruomenės pareigūnėms. Nepamiršti ir policijos rėmėjai, kurių Plungėje – aštuoni. Taip pat policijai talkina ir devyni jaunieji rėmėjai. Aktyvią prevenciją neva atlieka ir socialiniai tinklai.

Parengtas situacijų prevencijos planas

Kiekvienus metus plungiškiai policijos pareigūnai pradeda identifikuodami vietas Plungės mieste ir rajone, kur padaroma daugiausiai teisės pažeidimų. Pernai identifikuotos dvi tokios vietos – Stoties g. 24-uoju numeriu pažymėtas daugiabutis namas ir 63-asis V. Mačernio daugiabutis.

Pasitikdamas naujus metus Plungės rajono PK parengė situacijų prevencijos planą, kurį patvirtino Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas ir Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. Planas parengtas ne tik atsižvelgus į registruotus pranešimus, pradėtus ikiteisminius tyrimus, bet ir į gyventojų apklausos rezultatus.

Tarp gyventojams labiausiai rūpimų problemų – transporto priemonių parkavimas pažeidžiant kelių eismo taisykles V. Mačernio, A. Jucio ir Vytauto gatvėse, Plungėje, smurtas artimoje aplinkoje, viešosios tvarkos pažeidimai, kurių netrūksta V. Mačernio gatvėje, Plungėje, esančios kavinės-baro „100 laipsnių“ prieigose bei kitose šios gatvės viešose vietose.

Į prevencijos planą įtraukti ir kriminogeniniai rajono židiniai, kurių adresai – I. Končiaus g. 7, Stoties g. 24, V. Mačernio g 33 ir 43. Be išvardytų problemų, plane numatytos ir įvairios prevencinės priemonės joms spręsti.

Linkėjo išlaikyti aukštą kartelę

Plungės rajono PK veiklos ataskaitos pristatyme dalyvavęs A. Motuzas pasidžiaugė situacija Plungės mieste ir rajone. Apskrities komisariato viršininkas sakė, jog pro Plungę pravažiuoti jam visada malonu, nes pastebi, kaip keičiasi kelių infrastruktūra, pati eismo kultūra, vairuotojų elgesys.

A. Motuzas tikino, jog stebint mūsų krašto nusikalstamumo tendencijas, jam pakankamai ramu, juolab kad rūpintis saugumu plungiškiams pareigūnams padeda socialiniai partneriai. Gražiai svečias iš uostamiesčio atsiliepė ir apie pačius Plungės pareigūnus: „Kolegų profesionalumu nė karto nesuabejojau. Ir tikrai Plungės kolektyvas savo rezultatais yra pačioje aukščiausioje vietoje mūsų apskrityje, o kai kuriais rezultatais lenkia ir tam tikrus Lietuvos rodiklius ir vidurkius“.

Anot A. Motuzo, 2022-ieji policijai nebuvo lengvi, nes tai buvo popandeminiai metai, didžiulę įtaką padarė ir karas Ukrainoje. Nepaisant sunkaus laikmečio, policija visada atsakingai dirbo. Tad nenuostabu, jog atitinkami yra ir visuomenės pasitikėjimo rodikliai.

Policijos veikla bei bendradarbiavimu pasidžiaugė ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis bei Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Bronislovas Razma, linkėjęs plungiškiams pareigūnams išlaikyti aukštą kartelę, o visuomenei – nesitaikstyti su nusikalstamumu.