Šiaulių politikai – be kyšio ir teistumo

Šiaulių politikai – be kyšio ir teistumo

Šiaulių politikai – be kyšio ir teistumo

Vakar Lietuvos apeliacinis teismas korupcija kaltintiems Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariams Romanui Čokovui ir Igoriui Strupeikiui dar kartą paskelbė išteisinamąjį nuosprendį. Juo panaikintas Šiaulių apygardos teismo sprendimas, kuriuo abiems politikams buvo skirtos kalėjimo bausmės.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Apeliacinio teismo nuomonė nepasikeitė

Tai jau antras kartas šioje korupcijos byloje, kai Apeliacinis teismas politikams skelbia išteisinamąjį nuosprendį. Mat pirmasis, kuriuo R. Čokovas ir I. Strupeikis buvo išteisinti, buvo apskųstas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Apeliacinio teismo teisėjų darbe įžvelgęs netikslumų, Aukščiausiasis Teismas pirmąjį išteisinamąjį nuosprendį panaikino ir bylą sugrąžino dar kartą nagrinėti Apeliaciniam teismui.

Apeliacinis teismas vakar panaikino ir I. Strupeikiui bei R. Čokovui paskirtas kardomąsias priemones – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, nebendrauti su nurodytais verslininkais.

Panaikinta ir procesinė prievartos priemonė – laikinas nušalinimas nuo Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nario pareigų.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Teismas: įrodymai rinkti neteisėtai

Teismo tvirtinimu, kaltinimai buvusiems politikams buvo grindžiami 2008 metų balandžio 13 dieną darytu garso įrašu, kuriam STT pareigūnai neturėjo privalomos teismo sankcijos, taigi šie duomenys nėra surinkti teisėtais būdais ir jais negali būti remiamasi.

Po kelių dienų nuo minėto įrašo darymo dienos, balandžio 17 dieną, prokurorai gavo verslininko J. pareiškimą dėl kyšio reikalavimo, gavo reikalingą sankciją, tačiau prašyme sankcijai gauti vėlgi remiamasi neteisėtai surinkta informacija.

Apeliacinis teismas pabrėžia, kad iš neteisėtos informacijos negali būti grindžiamas apkaltinamasis nuosprendis.

Teismas taip pat atkreipė dėmesį, kad techninių priemonių naudojimą bendra tvarka gali vykdyti tik operatyvinės veiklos subjektai, o ne savavališkai pasitelkti privatūs asmenys.

Konstatuota, kad duomenų rinkimas nuo pat pradžios buvo neteisėtas.

Įslaptinus tam tikrą medžiagą matyti, kad 2008 metų pavasarį vykdyti R. Čokovo pokalbių pasiklausymai buvo vykdomi remiantis bendro pobūdžio informacija iš nepatikrintų šaltinių, neva jis, būdamas Šiaulių miesto Ūkio ir plėtros komiteto nariu, nuo 2007 metų galimai reikalauja pinigų už palankius sprendimus tvirtinant sklypų detaliuosius planus. Tačiau šioje medžiagoje nėra informacijos apie nagrinėjamoje byloje minimą konkretų kyšio iš J. ir D. reikalavimą už pagalbą patvirtinant konkrečių sklypų Pavasario gatvėje detaliuosius planus.

Remiantis vien gandais ar nepatikrinta informacija, anot teismo, nepakanka duomenų konstatuoti apie R. Čokovo padarytą nusikaltimą.

Byloje nėra duomenų, kad pokalbiuose, kurių buvo klausomasi, I. Strupeikis ir R. Čokovas nuo balandžio 10-osios iki 13 dienos būtų kalbėjęsi apie minimus sklypus Pavasario gatvėje, planuojami susitikimai ar minimos kitos šiai bylai reikšmingos aplinkybės.

Buvo skirtos kalėjimo bausmės

Šiaulių apygardos teismas 2010 metų lapkričio 29 dieną paskelbė politikus I. Strupeikį ir R. Čokovą kaltais, esą nuo 2008 metų balandžio iki birželio jiedu iš anksto susitarę ir veikdami bendrininkų grupėje tiesiogiai iš verslininkų D. ir J. reikalavo 200 tūkstančių litų kyšio.

Už šią sumą Šiaulių miesto tarybos nariai esą žadėjo padėti patvirtinti buvusių valymo įrenginių teritorijoje esančius žemės sklypų detaliuosius planus.

Abu politikai buvo pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo ir nuteisti realiomis ketverių metų laisvės atėmimo bausmėmis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NUOSPRENDIS: Nuo 2008 metų balandžio teisėsaugos akiratyje esantys Šiaulių miesto tarybos nariai Igoris Strupeikis (dešinėje) ir Romanas Čokovas vakar Apeliaciniame teisme reabilituoti. Tačiau šis nuosprendis vėl gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiam Teismui.