Sukčiai atakuoja elektroniniais laiškais

Sukčiai atakuoja elektroniniais laiškais

Sukčiai atakuoja elektroniniais laiškais

Į Šiaulių apskrities policiją rugsėjo ir spalio mėnesiais kreipėsi du miesto gyventojai, gavę elektroninius laiškus, kuriuose kviečiama bendradarbiauti ir užsidirbti milijonines sumas. Neatmetama, kad panašius pasiūlymus galėjo gauti ir daugiau gyventojų. Policija įspėja: tai sukčiai.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pažadėti milijonai

Elektroniniu paštu gauti laiškai parašyti netaisyklinga lietuvių kalba. Tikėtina, kad sukčiai, rašydami tekstą, naudojo "Google" vertėją.

Laiške – Jungtinėje Karalystėje ar kitoje užsienio šalyje gyvenantis asmuo, neva paveldėjęs didžiulį palikimą, prašo pagalbos dėl to palikimo gavimo ir kviečia su juo susisiekti nurodytu elektroniniu adresu.

Adresatui susigundžius žadamu atlygiu, sukčiai pradeda pinigų išviliojimo operaciją.

Tai visame pasaulyje pastaraisiais metais populiarus sukčiavimo būdas. Jį dažniausiai naudoja nusikaltėliai iš Afrikos šalių, kurie sugalvoja istoriją apie paveldėtą didžiulį turtą, į kurią įpinama tikrų, žiniasklaidoje aprašytų įvykių.

Istorija išverčiama į šalies, kurioje gyvena adresatas, kalbą. Internetu surenkami laisvai prieinami elektroninio pašto adresai, kuriais ir išsiunčiama tūkstančiai laiškų su tokiu pat pagalbos prašymu.

Prašyme nurodoma, kad, norint paimti paveldėtus pinigus, neva būtina pagalba. Už tą pagalbą siūlomas didžiulis atlygis.

Jei žmogus užkimba už milijoninio pasiūlymo, iš jo pradedamos vilioti santaupos. Pirmiausia prašoma į sukčių nurodytas sąskaitas užsienio bankuose pervesti pinigų už neva tam tikras teisines ir kitokias procedūras, būtinas atlikti paveldėjimui gauti.

Prarasti šimtai tūkstančių

Pasaulyje lengvatikių, nukentėjusių nuo tokio sukčiavimo, nėra daug. Tačiau jų vis dėlto atsiranda. Tarp jų yra ir šiauliečių.

„Šiaulių krašte“ rašyta, kaip 2012 metais viena šiaulietė, patikėjusi sukčiaus pažadais atvykti pas ją su milijonais, prarado beveik 200 tūkstančių litų.

Viskas prasidėjo nuo viename interneto pažinčių portale įdėto moters skelbimo. Rugsėjo pradžioje 51 metų moteris sulaukė elektroninio laiško, kuriame buvo parašytas vienas žodis „Hello“.

Ji brūkštelėjo, kad angliškai nekalba. Tačiau netrukus sulaukė įtaigaus prašymo įsijungti "Google" vertėją ir sužinojo, kad su ja bendrauja 52 metų JAV karinių pajėgų pulkininkas leitenantas Ray Davidson, šiuo metu esantis misijoje Afganistane, o šiaip gyvenantis Floridos valstijoje, Majamyje.

Atkakliai moters palankumo siekiantis sukčius negailėjo nei gražių žodžių, nei pažadų. Už tai moteris jam atsilygino vis persiųsdama pinigų – nuo 150 JAV dolerių iki šimtų tūkstančių litų už įvairias sukčiaus išgalvotas paslaugas ir prekes.

Kadangi moteris pinigų neturėjo, ji bankui įkeitė savo butą, naudojosi greitųjų kreditų paslaugomis, skolinosi iš giminių ir pažįstamų. Iš viso šiaulietė nežinia kam pervedė beveik 197 tūkstančius litų.

Už paslaugą – paskola

2007 metais 24-erių šiaulietis, susigundęs lengvu uždarbiu, irgi užkibo ant elektroniniu paštu atsiųsto sukčių „komercinio pasiūlymo“.

Rašė jam nepažįstamas vyras, prisistatęs Algimantu Vainausku iš JAV. Žmogus prašė pagalbos, atsiimant rublinius indėlius.

Laiško gavėjas turėjo atsidaryti sąskaitą banke, sudaryti sutartį dėl internetinės bankininkystės ir pranešti visus sąskaitos rekvizitus, slaptažodžius ir kodus, kad į šią sąskaitą nepažįstamasis galėtų susigrąžinti turėtus rublinius indėlius.

Už šią paslaugą vyras iš už Atlanto pažadėjo šiauliečiui pervesti 500 JAV dolerių. Kad būtų įtikinamiau, A.Vainausku prisistatęs asmuo atsiuntė savo JAV piliečio paso kopiją ir nuotrauką.

Šiaulietis išpildė nepažįstamojo prašymą– atsidarė sąskaitą savo vardu ir netrukus sulaukė UAB „Mobile Credit Baltic“ laiško, informuojančio apie paimtą trumpalaikę 350-ies litų paskolą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LAIŠKAI: Policijos patirtis rodo, kad sukčiai, besinaudojantys kompiuterinėmis technologijomis, gali padaryti taip, kad atrodytų, jog elektroniniai laiškai atsiunčiami iš užsienyje gyvenančių asmenų.