
Naujausios
Reforma į Lietuvos teismus koją įkelia jau ne pirmą kartą. „Žemaitis“ rašė apie 2018-aisiais optimizuotą teismų tinklą, kuomet vietoj beveik pusšimčio apylinkių teismų liko tik 12. Kartu buvo suformuotas Plungės apylinkės teismas su centriniais rūmais Plungėje ir padaliniais Skuode, Kretingoje bei Palangoje.
Įgyvendinus dar vieną pertvarką, kurią parlamentarai palaimino pernai birželį, teismų ir jų rūmų turėtų likti perpus mažiau – 11 apylinkės teismų ir 24 teismo rūmai. Skaudžiausiai ši reforma smogtų Plungės apylinkės teismui, mat buvo nuspręsta visiškai jį panaikinti, o jo rūmus išdalinti kaimyninių Telšių ir Klaipėdos apylinkių teismams.
Kaip jau esame rašę, apjungimas vykdomas vadovaujantis principu, kad atstumas nuo centrinių teismo rūmų iki kitų to paties teismo rūmų būtų apie 60 kilometrų.
Po reformos kai kurie teismų pastatai apskritai ištuštės. Skuodo rūmai likviduoti jau nuo šių metų sausio 1-osios. Palangos ir Kretingos rūmus planuota priskirti Klaipėdos apylinkės teismui, o Plungės – Telšių apylinkės teismui. Ši naujovė jau turėjo įsigalioti nuo šių metų liepos, tačiau neseniai reformą nutarta pristabdyti ir pakreipti kiek kita linkme.
Kaip „Žemaitį“ informavo Plungės apylinkės teismo pirmininko patarėja Skaistė Sadonytė, nuo liepos 1 dienos buvo planuota Plungės apylinkės teismą reorganizuoti išdalijimo būdu – Telšių apylinkės teismui perduoti Plungės rūmų teises ir pareigas, o Klaipėdos apylinkės teismui – Kretingos ir Palangos.
Tokiu atveju Plungės apylinkės teismo kaip atskiro juridinio vieneto būtų nebelikę. Jei Plungės rūmus būtų prijungę prie Telšių apylinkės teismo, Skuodo ir Plungės rajonų bei Rietavo savivaldybės gyventojams, kreipiantis į aukštesnės instancijos teismą, būtų tekę vykti nebe į Klaipėdos apygardos teismą, o į Šiaulių, kuris yra toliau.
Siekdami, kad teismų sistemos paslaugos gyventojams būtų lengvai prieinamos, Seimo nariai Jonas Varkalys ir Jurgis Razma, taip pat Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis su komandomis siekė, kad Plungės rūmai būtų prijungti ne prie Telšių, o prie Klaipėdos apylinkės teismo. Analogišku teritoriniu principu veikia ir kitos teisėsaugos institucijos – Klaipėdos apygardos prokuratūra ir Klaipėdos apskrities policija.
Seimas pritarė J. Varkalio pateiktam įstatymo projektui, kurį įgyvendinant nuo 2025 metų sausio 1 dienos Plungės rūmai būtų prijungti prie Klaipėdos apylinkės teismo. „Prezidentas Gitanas Nausėda įstatymą pasirašė birželio 30 dieną, taigi apylinkių teismų reforma šiuo metu yra sustabdyta. Atsakyti į jūsų klausimą, ar šie sprendimai galutiniai, negalime, šiuo metu visos Plungės apylinkės teismo paslaugos teikiamos sklandžiai ir nepertraukiamai“, – paaiškino S. Sadonytė.
Vis tik pasigirsta kalbų apie dedamas pastangas išsaugoti Plungės apylinkės teismą kaip atskirą juridinį vienetą. Laikas parodys, ar šios kalbos taps realiu kūnu.