Tik vienas plungiškės žudikas sės iki gyvos galvos

DEL­FI nuo­trau­kos
Iš kairės: Man­tas, Ka­ro­lis ir Leo­nas Bie­liaus­kai iš­gir­do teis­mo ver­diktą
Treji metai skausmo dėl prarastos dukros, sesers, sužadėtinės. Tiek pat laiko kančios, bandant įsivaizduoti, ką teko patirti negailestingų žudikų rankose atsidūrusiam brangiam žmogui. Visus šiuos metus ramybės nedavė ir klausimas, ar brutaliausiu būdu jaunos merginos gyvybę atėmę žmogžudžiai sulauks pelnytos bausmės.
Tuo jau daugiau nei trejus metus gyvena žiauriai nužudytos plungiškės Ievos Strazdauskaitės (1991–2017) artimieji, vylęsi, jog balandžio 3-ąją pagaliau bus įvykdytas teisingumas ir merginą nužudę trys kėdainiškiai pusbroliai bus įkalinti iki gyvos galvos. Bet velionės artimiesiems teko nusivilti – Kauno apygardos teismas tik vienam iš žudikų skyrė griežčiausią bausmę.

Liūdna paieškų atomazga

Visą šalį sukrėtusi plungiškės istorija krauju nudažė 2017-ųjų kovą. Pirmiausia visus sukrėtė mįslingas jaunos merginos dingimas, vėliau – bevaisės paieškos ir galiausiai – jų atomazga, kuomet prieš kelias dienas iš tėvų namų Plungėje į sostinę išvykusi I. Strazdauskaitė rasta negyva. Jos kūnas aptiktas Kėdainių rajone esančiame miške.

Išvydę merginos palaikus, ašarų nesugebėjo tramdyti net visko matę pareigūnai. Juos pašiurpino išdarkytas plungiškės kūnas. Paaiškėjo, kad žudikai savo auką užkapojo kastuvu.

Į kėdainiškių rankas I. Strazdauskaitė įkliuvo jiems imitavus eismo įvykį – BMW automobiliu greitkelyje atsitrenkus į plungiškės vairuojamą „Audi A7“. Taip mergina buvo priversta sustoti. Nusikaltėliai kelias valandas ją vežiojosi BMW bagažinėje, kol galiausiai atsidūrė Daukšių (Kėdainių r.) aerodromo ir karinio poligono teritorijoje. Ten ji ir buvo nužudyta.

Prabangus plungiškės vairuotas automobilis buvo rastas Jonavos rajone esančių Žeimių apylinkėse. Kovo 10-ąją suradus nužudytosios kūną, tą pačią dieną sulaikyti ir žiauriu nusikaltimu įtariami jauni vyrai.

Prisiėmė kaltę?

Prireikė metų, kol prokurorai paskelbė apie šio brutalaus nusikaltimo tyrimo pabaigą. Dar ilgiau užtruko teisminis šios istorijos narpliojimas. Tiesa, pastarasis nusikaltimas nėra vienintelis šioje byloje. Prokurorai liūdnai išgarsėjusius Karolį, Leoną ir Mantą Bieliauskus prašė nuteisti ir dėl kitų nusikaltimų – dviejų plėšimų 2016-aisiais ir 2017-aisiais, dėl turto sunaikinimo ir neteisėto laisvės atėmimo.

Pagal pareikštą griežčiausią kaltinimą – itin žiaurų nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis – įstatymai numato galimybę skirti maksimalią bausmę – įkalinimą iki gyvos galvos.

Byla nagrinėta uždaruose teismo posėdžiuose, kurių metu parodymus davė ir sunkių kaltinimų prispausti kėdainiškiai.

Apklausiant juos, „nuopelnus“ dėl nužudymo prisiėmė tik vienas iš teisiamųjų – L. Bieliauskas. Solidžią kriminalinę patirtį turintis kėdainiškis teismą tikino, kad būtent jis atėmė gyvybę merginai. Kiti jo bendrai kaltę pripažino tik iš dalies. Tiek nusikaltimo organizatoriumi „tituluotas“ K. Bieliauskas, tiek M. Bieliauskas kone prisiekinėjo dalyvavę tik kituose nusikaltimuose.

Teismą ir I. Strazdauskaitės artimuosius bandyta įtikinti, kad K. Bieliauskas net bandė atkalbėti pusbrolius nuo nužudymo. Esą siūlė merginą paleisti, kad tik ji liktų gyva, bet jo žodžiai neva atsimušė it į sieną. Nors pagrindinis Bieliauskų taikinys buvo prabangus plungiškės automobilis. Nužudymo iš pradžių jie neplanavo.

Bet teismas nebuvo linkęs tuo tikėti. Kilo pagrįstų įtarimų, kad kėdainiškai šią poziciją smulkiai aptarė, viską suderindami. Vaikinai neva galėjo sutarti, kad L. Bieliauskas, prisiimdamas kaltę, bent kiek pagelbės likusiems giminaičiams ir jiems galbūt neteks sėsti iki gyvos galvos.

Prokurorams Bieliauskų taktikos buvo nė motais. Jie visus tris nusikaltėlius prašė nubausti griežčiausia bausme – kalėjimu iki gyvos galvos. O L. Bieliauską siūlyta pripažinti pavojingu recidyvistu. Taip pat prašyta nužudytos merginos artimiesiems solidariai priteisti 400 tūkst. eurų neturtinės žalos.

Kiti bylos „veikėjai“

Kaip ir minėta, kartu su plungiškės byla buvo nagrinėjami ir kiti nusikaltimai, dėl kurių kaltinimai buvo pareikšti ir Algimantui Stankevičiui iš Marijampolės. Jam teko pasiaiškinti dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais bei plėšimo naudojant šaunamąjį ginklą. Už pastarąjį nusikaltimą teko aiškintis ir Tomui Zagurskui iš Kėdainių.

Bet tai ne vienintelis nusikaltimas, kuris inkriminuotas šiam vyriškiui. Jis ir pusbrolių trijulė kaltinti pagrobę didelės vertės svetimą turtą – daugiau nei 32 tūkst. eurų kainuojantį automobilį ir asmeninius dviejų Latvijos piliečių daiktus bei pinigus.

Griežčiausia bausmė – tik vienam

Nors pagrindiniams didžiulės apimties bylos „herojams“ prokurorai prašė griežčiausios bausmės, penktadienį paaiškėjo, kad Kauno apygardos teismas tik vieno nusikaltėlio atžvilgiu buvo negailestingas – kalėjimu iki gyvos galvos nuspręsta nubausti tik L. Bieliauską. Kitiems I. Strazdauskaitės budeliams skirtos daug švelnės bausmės: K. Bieliauskui už grotų teks praleisti 17 metų, M. Bieliauskas iš kalėjimo turėtų išeiti metais anksčiau.

Trijulė pripažinta kalta dėl to, kad veikdama organizuotai, kankindama itin žiauriai, dėl savanaudiškų paskatų slėpdama kitus nusikaltimus, nužudė merginą. Nuosprendis paskelbtas nuotoliniu būdu.

Iš teismo pranešimo matyti, kad kėdainiškiai kryptingai naikino įkalčius, teisme pakeitė per ikiteisminį tyrimą duotus parodymus, neatgailavo. Nors jie visi trys veikė aktyviai, tačiau teismas nustatė, kad darydamas labai sunkų nusikaltimą, būtent L. Bieliauskas elgėsi itin žiauriai.

Išgirdę tokį nuosprendį labiausiai šokiruoti liko griežčiausios bausmės žudikams siekę I. Strazdauskaitės artimieji. Jų advokatas sakė, kad merginos tėvai ne tokio teisingumo tikėjosi. Juolab kad nusikaltimas savo ciniškumu – beprecedentis.

Nustebino ir tai, kad budeliams paskirta mokėti kur kas mažesnę sumą nei prašė I. Strazdauskaitės artimieji. Kiekvienas iš nuteistųjų privalės tėvams sumokėti po 30 tūkst. eurų, o seseriai ir sužadėtiniui – po perpus mažesnes sumas.

Skirtingai nei I. Strazdauskaitės šeima, jos advokatas bei prokurorai, pusbrolių Bieliauskų gynėjai tikėjosi švelnesnių bausmių savo ginamiesiems.

Nuosprendis dar gali būti skundžiamas. Ar tai bus daroma nukentėjusiųjų iniciatyva, kol kas nėra aišku. Mat ši šeima ne kartą yra sakiusi, jog yra pavargusi nuo visko ir nori gyventi su tuo, kas jiems liko.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.