Vieni vogė, kitas pirko – teisme atsidūrė visi

Unsp­lash nuo­trau­ka
Teis­mo nuo­sprendį iš­gir­do ke­tu­ri bend­rais nu­si­kal­ti­mais su­sie­ti as­me­nys
Įsibrovimas į patalpas ir svetimo turto pagrobimas, nusikalstamu būdu gauto turto įsigijimas, žinant, kaip jis gautas, narkotinių medžiagų įsigijimas ir laikymas bei disponavimas šaudmenimis, neturint tam leidimo, – praėjusią savaitę Plungės apylinkės teismas išnagrinėjo bylą, kurioje už šią nusikalstamų veikų puokštę buvo teisiami Plungės rajono gyventojai Vygantas Mačiulskis ir Tadas Šalvis, plungiškis Marius Kazbaras bei klaipėdiškis Mantas Einikis. Gyvenimą laisvėje dėl to kuriam laikui teks pamiršti tik vienam jų – recidyvistu pripažintam V. Mačiulskiui. Kitiems jo bendrams teismas skyrė švelnesnes bausmes.

„Šeimininkavo“ ūkiniame pastate ir virtuvėlėje

Bendram tikslui – pagrobti svetimų daiktų – M. Einikio (g. 1998 m.), V. Mačiulskio (g. 1993 m.) ir T. Šalvio (g. 2002 m.) trijulė susivienijo praėjusių metų gegužės 4 dieną. Grobiui pasirinko A. Č. sodybą, esančią Plungės rajone.

Sugadinę ūkinio pastato duris, bendrininkai įsibrovė į vidų ir iš ten pagrobė benzininę ir nešiojamąją žoliapjoves, sodo purkštuvą, 10-ies litrų plastikinę talpą, kurioje buvo keturi litrai benzino, 5-ių litrų plastikinę talpą, kurioje buvo 4 litrai benzino, benzininį pjūklą, savadarbį suvirinimo aparatą ir dvi elektrines krūmapjoves.

Nuo daiktų „apvalę“ ūkinį pastatą, „trys muškietininkai“ persimetė į virtuvėlę. Į ją brautis jau nereikėjo – bendrininkai rado pakabintus raktus, tad „civilizuotai“ atsidūrė viduje. Čia rastas laimikis buvo jau mažesnis – tik kampinis šlifuoklis. Tiesa, pasiėmė ir virtuvėlėje buvusius ūkinio pastato raktus, tik nežinia – kam, juk šio duris jau buvo sugadinę. Viso pagrobto turto vertė, kaip suskaičiavo jo savininkas, – 883 eurai.

Pirko vogtus daiktus, narkotikus, turėjo šaudmenų

Vagišiai lengvai gautą laimikį tą pat dieną suskubo parduoti. Vėlų vakarą Plungėje, prie A. Jucio skersgatvyje esančių garažų, benzininę ir nešiojamąją žoliapjoves, benzininį pjūklą, savadarbį suvirinimo aparatą, dvi elektrines krūmapjoves ir kampinį šlifuoklį įsigijo M. Kazbaras (g. 1990 m.). Žinojimas, kad perkami daiktai yra vogti, jo nesustabdė.

M. Kazbaras teistas ir už tai, kad praėjusių metų balandį Klaipėdoje įsigijo 0,794 g kanapių. Vyras jų parduoti neketino – laikė išsinuomoto buto Plungėje sandėliuke. Tačiau „pasidžiaugė“ neilgai: maždaug po mėnesio – gegužės 6-ąją – kratos metu jas rado ir paėmė policijos pareigūnai.

Šio plungiškio pavardė teisme linksniuota ir dėl kitos nusikalstamos veikos. Tiksliai nenustatyta, kada, remontuodamas Plungės rajone esantį tėvų butą vyras jame rado ir pasiėmė nežinia kam priklausantį vieną pramoninės gamybos šovinį su kulka. Jį neteisėtai laikė miegamajame, kol 2019 m. gegužės 6 dieną kratos metu šiuos šaudmenis aptiko policijos pareigūnai.

Vieno laukia pataisos namai, trys lieka laisvėje

Visi keturi kaltinamieji savo kaltę pripažino ir tai kiek palengvino jų atsakomybę. Be to, įvertinta ir tai, kad T. Šalvis dalį žalos nukentėjusiajam atlygino. Tačiau yra ir sunkinanti aplinkybė – pastarasis nusikaltimą padarė veikdamas bendrininkų grupėje. M. Einikis ir V. Mačiulskis – jau ne kartą teisti, pripažinti recidyvistais, ir tai jų padėtį apsunkino. Tik vieninteliui iš ketvertuko – M. Kazbarui – atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

Teismas visus keturis bendrininkus pripažino kaltais, tik jiems skirtos nevienodos bausmės. Subendrinus su ankstesnėmis, V. Mačiulskiui skirta 4 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Ją vyras atliks pataisos namuose. Į bausmės laiką bus įskaitytos dvi dienos, kai jis buvo sulaikytas laikinai.

V. Mačiulskio sėbrams iškart sėsti neteks. M. Einikis belangėje metams atsidurtų tada, jei per bausmės vykdymo laiką – 1 m. ir 6 mėn. – vėl prasižengtų. Visą šį bausmės atidėjimo laiką nuteistasis turės dirbti ir neišvykti už gyvenamosios vietos ribų be jį priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

Teismas nusprendė, kad T. Šalviui užteks apriboti laisvę 6-iems mėnesiams, į bausmę įskaitant ir dvi laikino suėmimo dienas. Visą bausmės laiką jis turės dalyvauti elgesio pataisos programoje ir mokytis.

Temidės ranka nepaglostė ir M. Kazbaro – jam skirta 20 parų arešto, į jį įskaitant dvi laikino suėmimo dienas. Tačiau bausmės vykdymą nutarta atidėti 6-eriems mėnesiams. Visą tą laiką nuteistasis bus lyg po didinamuoju stiklu: elektroninėmis stebėjimo priemonėmis bus sekama, ar M. Kazbaras nuo 22 iki 6 valandos laiką leidžia namie, kaip jį įpareigojo teismas. Be to, plungiškis privalės įsidarbinti bei sumokėti 2 tūkst. eurų baudą.