Žmogų sumušusiam nepilnamečiui apribota laisvė

FREEPIK nuotr.
Antradienį Plungės apylinkės teismo teisėjos Irenos Šeškauskienės verdikto sulaukė žmogų sumušęs nepilnametis, gyvenantis Plungės rajone. 2002-aisiais gimusiam vaikinui už tai, kad nežymiai sutrikdė kito žmogaus sveikatą, teismas skyrė laisvės apribojimo bausmę. Baudžiamoji byla išnagrinėta rašytinio proceso tvarka, priimant teismo baudžiamąjį įsakymą.

Paleisti kumščius į darbą nepilnametį paskatino konfliktas. Su V. P. neblaivus vaikinas susiginčijo šių metų sausio 1-osios vakarą Plungės rajone esančiame bute. Velnias žino, kas įsiutino jaunuolį, bet iš byloje surinktos medžiagos akivaizdu, kad civilizuotai spręsti ginčų jis nelinkęs.

Įsiplieskus barniui, jaunasis mušeika nukentėjusiajam smogė kumščiu į veidą. Tačiau tuo viskas nesibaigė. Netrukus veiksmas persikėlė į kiemą. Čia jaunuolis dar kartą „paauklėjo“ V. P. voždamas kumščiu jam į veidą.

Tokiais savo veiksmais nepilnametis padarė nežymų sveikatos sutrikdymą. Sumuštajam medikai nustatė poodinę kraujosruvą dešinės akies apatiniame voke ir paakyje bei kairio smilkinio plaukuotosios dalies kraujosruvą odoje ir poodyje.

Įkliuvęs jaunuolis neneigė mušęs V. P. Tą vakarą jį lydėjusios drąsa ir agresija apklausiant jau buvo apleidusios, tad jaunuolis ne tik pripažino kaltę, bet ir nuoširdžiai gailėjosi taip pasielgęs. Šią aplinkybę teismas pripažino lengvinančia. O jo atsakomybę sunkina tai, kad nusikalto būdamas apsvaigęs nuo alkoholio.

Vaikinas sykį jau teistas už viešosios tvarkos sutrikdymą. Be to, jo atžvilgiu yra nutraukti du ikiteisminiai tyrimai dėl vagysčių. Teisme neišnagrinėta dar viena byla, kurioje jaunuolis kaltinamas analogiškos nusikalstamos veikos padarymu. Baustas ir administracine tvarka. Į nemalonumus pilnametystės dar nesulaukęs Plungės rajono gyventojas visada įsivelia būdamas neblaivus.

Teismas išsiaiškino, kad ir dabar jaunasis chuliganas turi galiojančių nuobaudų, nėra sumokėjęs paskutinės paskirtos baudos. Tai rodo, kad jis nėra linkęs laikytis įstatymų ir visuotinai priimtų elgesio normų.

Taip pat teismas atsižvelgė į tai, kad jaunuolis atlikęs arešto bausmę pataisos namuose. Jis tikino, kad tai padėjo pakeisti požiūrį į savo netinkamą gyvenimo būdą, žada laikytis probacijos sąlygų.

Pripažindamas vaikiną kaltu teismas jam skyrė laisvės apribojimo bausmę metams. Kadangi kaltinamasis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką, baudžiamoji byla išnagrinėta supaprastinto proceso būdu, dėl šios priežasties paskirta bausmė sumažintina trečdaliu. Tad laisvė nepilnamečiui apribota tik aštuoniems mėnesiams.

Tuo pačiu teismo baudžiamuoju įsakymu jis įpareigotas bausmės atlikimo laikotarpiu būti namuose nuo 22 iki 6 val., tęsti mokslus ar pradėti dirbti, arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje. Tiek pat laiko jam uždrausta vartoti psichiką veikiančių medžiagų.

Jaunuoliui išaiškinta, kad, nesutikdamas su paskirta bausme, per keturiolika dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo gavimo dienos jis turi teisę Plungės apylinkės teismui paduoti prašymą, reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme.

Nepateikus tokio prašymo, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.