Žudyti ruošęsis plungiškis belangės išvengė

Lie­tu­vos po­li­ci­jos nuo­trau­ka
Po­ros metų pa­reigūnų darbą vai­ni­ka­vo gau­jos na­rių su­lai­ky­mas. O da­bar du iš tri­julės pa­si­ųsti į kalė­jimą
Balandžio 22-ąją Klaipėdos apygardos teismo apkaltinamąjį nuosprendį išgirdo į gaują susibūrusi plungiškių trijulė: turtinga kriminaline praeitimi garsėjantys Vytautas Razmas (g. 1982 m.), Deividas Navardauskas (g. 1993 m.) ir Rolandas Rakštys (g. 1971 m.). Jie kaltinti planavus į Plungę pargabenti didžiulį kiekį kanapių. Tiesa, gerai organizuota gauja nuteista ne tik dėl kvaišalų kontrabandos, bet ir dėl ginklų, šaudmenų bei sprogmenų, o viskam dirigavęs V. Razmas – dar ir už rengimąsi nužudyti kitą žmogų.

Atskleidė planus

Trijulė įkliuvo užpraėjusių metų pavasarį, kai pareigūnai atliko tarptautinę operaciją kartu su Vokietijos bei Lenkijos teisėsaugininkais. Ilgas tyrimas atskleidė, jog kaip nusikaltėlių gauja veikęs plungiškių trejetas ne tik gabeno dešimtis kilogramų kanapių iš Vokietijos, bet ir kaupė ginklus bei sprogmenis, rengdamiesi užsakytai žmogžudystei.

Bylos duomenimis, viskam turėjo vadovauti praeityje septynis kartus teistas V. Razmas. Jis turėjo organizuoti draudžiamų medžiagų atgabenimą kontrabandos būdu iš Vokietijos ir jas laikyti.

Du kartus teistas D. Navardauskas turėjo būti atsakingas už narkotinių medžiagų pardavimą kitiems asmenims, tiesioginį bendravimą su pirkėjais, pinigų paėmimą ir perdavimą organizuotai grupuotei vadovavusiam V. Razmui. R. Rakščiui teko kurjerio vaidmuo. Net penkiolika kartų anksčiau teistam plungiškiui buvo prisakyta nusigauti į Vokietiją ir su narkotikais grįžti į Plungę.

Bet tai nebuvo vieninteliai grupuotės ketinimai. Nusikaltėliai dar ruošėsi nužudyti vienos Šiaulių nusikalstamos grupuotės lyderį, kuris taip pat siejamas su negailestingu kvaišalų verslu.

Visus gaujos planus atskleidė su pareigūnais bendradarbiauti sutikęs R. Rakštys. Vyriausias nusikalstamos grupuotės narys buvo sučiuptas su aštuoniais paketais narkotinių medžiagų, aptiktų per patikrą Kalvarijos pasienio kontrolės poste, jam keleiviniu autobusu grįžtant iš Vokietijos. Įkliuvęs vyras papasakojo, kas ir kokiu tikslu jį delegavo į minėtą šalį.

Gauja itin saugojosi

Tuo pat metu pareigūnams įkliuvo ir kiti bendražygiai – kurjerio laukęs V. Razmas bei kitas jo parankinis D. Navardauskas.

Kad pagaliau nusikaltėlių trijulė būtų sučiupta, pareigūnams prireikė daug laiko. Jie sekė plungiškius ir turėjo duomenų, kad panašių kelionių būta ir anksčiau. Atgabentus narkotikus gauja būtų pasidalijusi ir paskirsčiusi po realizacijos vietas. Bent jau taip būdavo iki lemtingos kelionės iš Vokietijos.

Tąkart sulaikydami nusikaltėlius, pareigūnai užkirto kelią ir kitam nusikaltimui – šiauliškio nužudymui. Šiam nusikaltimui, R. Rakščio teigimu, buvo kruopščiai ruošiamasi. Vyras pasakojo, kad V. Razmas turi įsigijęs ginklų, šovinių, didelės galios sprogmenų. Gauja atokesnėje vietoje net treniravosi – šaudė į taikinius iš rusiško automato „Kalašnikov“.

Tiek R. Rakščio parodymai, tiek kita byloje surinkta medžiaga nekelia abejonių, kad V. Razmas buvo pagrindinis grupuotės narys, koordinavęs kvaišalų gabenimo procesą, skirstęs darbus bei platinęs kanapes Plungėje ir už jos ribų. Kaip gaujos vadeivą teisėsaugininkams gerai pažįstamą plungiškį, kurį išgarsino žemaičių degtindarių reketas, teisme įvardijo ir prokuroras.

Pats V. Razmas to nepripažino ir aiškino, jog visa tai pareigūnai išsigalvojo. Jam buvo nė motais, kad vyrai buvo suimti po ilgo pareigūnų darbo sekant jo ir sėbrų veiklą. Teisėsaugininkai koja kojon su gauja ėjo apie porą metų. Per tą laiką buvo aiškiai matyti, kad grupuotės galva yra būtent V. Razmas, nors trijulė bendravo itin atsargiai. Kalbėdami telefonu, visada pasitelkdavo tik jiems suprantamą žargoną. Gaujos vadeiva naudojosi net 20-čia mobiliųjų telefonų numerių, o kvaišalus slėpdavo kiemuose stovinčiuose senuose automobiliuose.

Tūžo ant išdaviko

Nagrinėjant bylą teisme V. Razmas tikino, jog persekiojamas buvo ne dvejus metus, o visą gyvenimą. Vyras pyko ant visų, kurie davė jam nenaudingus parodymus. Ypač jis širdo ant R. Rakščio, kuris sutiko bendradarbiauti su pareigūnais, atskleisdamas net slapčiausias vykdytų nusikaltimų detales. Plungiškis būtent jį vadino tikruoju nusikaltėliu, nes jis įkliuvo su visais įkalčiais.

Įžūlumu garsėjantis vyras tūžo ir ant liudytoju apklausiamo pareigūno bei pagrasino jam, teisme perbraukdamas sau kaklą pirštu. Tik D. Navardauskas vadeivai nekėlė jokių emocijų, nors šis ir kategoriškai neigė sukęsis gaujos „virtuvėje“.

Bet akivaizdu, kad uostamiesčio teisėjų pastarojo pozicija neįtikino. Jauniausias gaujos narys nuteistas trylikos metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausme.

Griežčiausios bausmė – 15 metų belangės – sulaukė V. Razmas, kuris, kaip ir R. Rakštys, be kitų nusikaltimų buvo kaltintas dėl savanaudiškų paskatų rengęsis nužudyti žmogų. Bylos duomenimis, V. Razmas, žinodamas nukentėjusiojo asmeninio gyvenimo informaciją, lankymosi vietas, gyvenamąją vietą, viską parodė R. Rakščiui, kuris ir turėjo įvykdyti nusikaltimą – už tai jam buvo pažadėtas 10 tūkst. eurų atlygis. Bendrininkui buvo parūpintas motociklas ir šaunamasis ginklas, tačiau nurodymo jis neįgyvendino, nes besiruošdamas nusikaltimui susilaužė koją.

Teismas pripažino R. Rakštį kaltu, tačiau nuo baudžiamosios atsakomybės jį atleido. Nuo belangės žudiku per plauką netapusį plungiškį išgelbėjo bendradarbiavimas su teisėsauga.