Naujausios
Dėkota prisidėjusiems
Į restauruoto advokato namo atidarymo iškilmes pakvietęs Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas akcentavo, jog įkurtuvės vyksta miestui svarbiais metais – minint Plungės gimtadienį. Mat šiemet sukanka lygiai 230 metų, kai Plungei buvo suteiktos Magdeburgo teisės.
„Simboliška, jog būtent šiais metais atgimė vienas seniausių ir gražiausių medinių namų Plungėje – kunigaikštienės M. Oginskienės 1910-aisiais statytas ir rūmų advokatui Skladovskiui padovanotas pastatas, kuris šiandien Laisvės alėjoje – tarsi saldainis“, – gėrėdamasis liaudiško stiliaus vieno aukšto medinuku su mansarda bei veranda, gausiai puoštu medžio drožiniais, kalbėjo muziejaus vadovas.
A. Bakanauskas pasidžiaugė, jog šis pastatas nebuvo sulygintas su žeme kaip daugelis medinės architektūros objektų. Tam kelią užkirto Plungiškių draugija, kurios iniciatyva buvo nutarta namą išsaugoti ir restauruoti, pritaikant kultūros reikmėms.
2017-aisiais prasidėję advokato namo tvarkybos darbai užtruko bemaž penkmetį. Per šį laikotarpį pasikeitė tiek pastato išorė, tiek vidus: pakeista stogo danga, langai, durys, lentų apkalimai, naujai pagaminti pjaustiniai, atstatyta pirmojo aukšto rąstų siena, pakeisti atskiri sienojai, sutvarkytas vidus bei inžineriniai tinklai.
Kad advokato namas džiugina mūsų akis, anot muziejaus direktoriaus, turime būti dėkingi Plungiškių draugijai ir jos prezidentui Liudui Skierui, taip pat plungiškiams Robertui Endrikui, Rimantui ir Romai Mėčiams, Plungės rajono savivaldybės tarybos nariams ir merui Audriui Klišoniui, UAB „Klaipėdos projektas“ vadovui Juozapui Tilvikui ir UAB „Pamario restauratorius“ direktoriui Aldui Kliukui.
Tačiau didžiausios padėkos, A. Bakanausko žodžiais, nusipelnė Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas bei Strateginio planavimo, investicijų skyriaus darbuotoja Simona Derkintė ir visa jų komanda.
Žvilgsnis į praeitį
Renginio metu susirinkusieji pakviesti grįžti į 1910-uosius – metus, kai Plungėje iškilo penktadienį dėmesio centre atsidūręs pastatas. Atsakymą į klausimą, kodėl reikėjo išsaugoti šį namą ir visą Laisvės bulvarą, pateikė Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja, istorikė, humanitarinių mokslų daktarė Jolanta Skurdauskienė.
„Plungė nėra koks nors super modernus didmiestis, bet jeigu pasižvalgysime, kiek dar turime tikrų tradicinių medinių trobesių, pamatysime, kad jų lieka vis mažiau ir mažiau. Tad šis Plungės dvaro advokato namas yra vienas iš paskutinių autentiškų istorinių medinių pastatų, kuriam pavyko išsaugoti ir didžiąja dalimi sugrąžinti pirminę išvaizdą“, – kalbėjo istorikė.
Ji atkreipė dėmesį į tai, jog vadinamasis advokato namas yra miestietiško, ne kaimo tipo pastatas ir yra vienintelis Oginskių dvaro sodybos medinis pastatas šalia didingų mūrinių įmantrių architektūros stiliaus statinių. Tiesa, anuomet tokių medinių pastatų dvaro teritorijoje būta daugiau, tik jie iki mūsų dienų neišliko.
Advokato namo architektūra, jo detalės, pasak istorikės, rodo, kad jį statė ne šiaip kokie kaimo meistrai. Mat pastato architektūroje yra fragmentų, kurie puošia klebonijas ar kitus reprezentacinius bei viešuosius pastatus.
„Šio nedidelio namelio gyventojas ar naudotojas, dvaro advokatas, buvo vienas svarbiausių asmenų – dvaro administracijos pareigūnas. Kitaip sakant, priklausė dvaro tarnautojų elitui, kurį sudarė: kamergeris (rūmų prižiūrėtojas), advokatas, vyriausias raštininkas, vyriausias miškininkas (feršteris). Į šias pozicijas būdavo priimami išsilavinę, neretai iš užsienio pakviesti specialistai. Toliau ėjo žemesnio rango pareigūnai“, – pasakojo J. Skurdauskienė, pažymėdama, jog advokato namas buvo pastatytas ne arčiau rūmų, o arčiau miestelio, praktiškai pačiame dvarą su miesteliu jungusiame bulvare. Tai reiškia, kad dvaro advokato darbas buvo glaudžiai susiję ir su Plungės gyventojais.
Tiesa, plungiškių atmintyje apie advokatą likęs nelabai malonus atsiminimas, mat jiems su kunigaikščiu teko teistis dėl bendrų miestelio pievų-ganyklų. Bylą kunigaikštis, aišku, advokato dėka tada laimėjo, tačiau plungiškiai neva nepaklusę teismo sprendimui išsivesti gyvulius. Todėl plungiškių ožkas kunigaikščio paliepimu iš tų pievų tekę išvaikyti. Už tai įpykę žmonės Oginskį ilgam buvo praminę ožkų ponu.
Dalindamasi žiniomis, vienaip ar kitaip susijusiomis su advokato namu, istorikė akcentavo, jog šis pastatas visada buvo vienas puošniausių toje gatvėje. O pati gatvė arba alėja buvo vienas pirmųjų viešųjų bulvarų Lietuvoje. To meto Europoje jie tik pradėti kurti ir buvo naujo suvokimo apie žmogaus poreikius ženklas. Bulvarai tarnavo ne šiaip susisiekimui, kaip buvo įprasta daug amžių, o kaip vieta pasivaikščiojimui ir laisvo laiko praleidimui, poilsiui, susitikimams ir žavėjimuisi aplinka.
Žadėjo kuo greičiau įveiklinti
Išties išskirtiniu ir svarbiu pastatu, pagaliau prikeltu naujam gyvenimui, pasidžiaugė ir meras A. Klišonis bei administracijos direktorius M. Kaunas.
O kad sutvarkytą pastatą aplenktų nelaimės, Plungės parapijos klebonas bei dekanas Vytautas Gedvainis jį pašventino.
Žinoma, neapsieita ir be simbolinės atidarymo juostos per kirpimo ceremonijos, kuriai pakviestas tas pats klebonas, meras ir administracijos vadovas. Prieš pakviesdamas visus į vidų A. Bakanauskas atskleidė, jog pernai gruodžio mėnesį advokato namą Savivaldybė patikėjo Žemaičių dailės muziejui, tikintis, kad bus pristatoma Plungės miesto istorija.
„Per tokį trumpą laiką neįmanoma šiuolaikiškai, patraukliai pristatyti miesto praeitį. Tam reikia studijų, tyrinėjimų, sukauptos medžiagos analizės bei šiuolaikinių priemonių. Tačiau pasižadame, jog dar šiemet muziejus pateiks įveiklinimo programą ir suteiks šitam puikiam pastatui Plungės istorijos namo vardą. Jo sienos saugos sukauptą 220 metų Plungės istoriją“, – pažadėjo A. Bakanauskas ir pakvietė visus į vidų susipažinti su pirmosiomis ekspozicijomis. Jos pristato minėto Plungės bulvaro praeitį bei „Linų audinių“ fabriko istoriją. O mažųjų plungiškių laukė edukacija – galimybė sukurti miesto herbą.
„Žemaitis“ savo ruožtu skaitytojams primena, jog Laisvės alėją puošiančiame pastate anuomet gyveno ne tik advokatas Skladovskis. Tarpukario metais čia būta ir kitų gyventojų, tarp kurių – garsus dailininkas, ekspresyviojo abstrakcionizmo pradininkas lietuvių dailėje Juozas Bagdonas. 1923–1925 metais mokydamasis Plungės gimnazijoje, kuri buvo įkurta kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose, jis nuomojosi būstą būtent advokato name.
1980-aisiais čia buvo įkurdinta Plungės viešoji biblioteka (metodikos skyrius ir saugykla), o nuo 1993-ųjų veikė vaikų literatūros skyrius.
Publikaciją remia