Naujausios
Vasariškas lietus neatbaidė žygeivių
Nuo pat ankstyvo ryto visų norinčiųjų laukė pažintinis žygis per Varkalių ir Gandingos piliakalnius. Žygeivių neišbaidė net įsismarkavęs vasariškai gaivus lietus. Pasidabinę apsiaustais nuo lietaus, sušokę į orus atitinkančią guminę avalynę, su gera nuotaika visi pajudėjo pažintiniais takais. Žygyje visus lydėjo ir vietovės istoriją pasakojo Varkalių bendruomenės narys, vienas iš pagrindinių minėtųjų vietų sutvarkymo iniciatorių Raimondas Doviltis.
Kas visgi patingėjo anksti keltis ar nedrįso išeiti į lietų, kiek vėliau, išlindus saulei pro debesis, rinkosi į Kuršių genties stovyklos atidarymą bei istorijos rekonstrukcijos klubų ir amatų pristatymą. Renginio metu buvo pristatyta Žemaičių muziejaus „Alka“ vyriausiosios muziejininkės Irmos Kontautienės knyga „Ceklio žemės pilių lobiai“.
Visi, norintys pasisemti žinių apie mūsų kraštą, taip pat turėjo išskirtinę progą su Varkalių bibliotekininke ir kraštotyrininke Lina Macijauskiene paklaidžioti po Gandingos piliakalnio apylinkėse esančius lankytinus objektus ir pasiklausyti įtraukiančių istorijų, kurios mena praeities amžius.
Baltijos jūros pakrantėje įsikūrusi gentis
Kuršiai buvo baltų gentis, kalbėjusi kuršių kalba ir gyvenusi rytinėje Baltijos jūros pakrantėje, dabartinės Latvijos vakaruose (Kurše) ir Lietuvos šiaurės vakaruose. Vertėsi žemdirbyste, gyvulininkyste, žvejyba, o nuo VI amžiaus – ir amatais.
Šią gentį plačiau pristatė Kuršių genties rekonstrukcijos, amatų ir karybos klubas „Pilsots“, įsikūręs Mosėdžio mieste.
Klubo sumanytojas Benas Šimkus visiems pasakojo apie protėvių kultūrą, apie žemaičių pirmtakus kuršius, kurie suformavo „douninkų“ tarmę. Mosėdiškiai atsivežė įvairios ginkluotės: nuo peilių, strėlių, iečių, kirvių iki dviašmenių plieninių kalavijų.
„Ginklai, rekonstruoti brangūs papuošalai, autentiški kostiumai leidžia kitomis akimis pažvelgti į ankstyvųjų viduramžių etninį Kuršą, vikingų epochą bei suvokti, jog mūsų krašto senieji gyventojai toli gražu nebuvo tik primityvūs barbarai“, – kalbėjo B. Šimkus.
Savo akimis renginyje buvo galima išvysti ir tikras vyrų dvikovas. Pasidabinę sunkiais šarvais, galvas prisidengę šalmais, vienoje rankoje laikydami skydą, o kitoje – kalaviją, kirvį ar ietį, vyrai demonstravo karo veiksmus.
Kvietė amatų dirbtuvės
Po įspūdingų senovės istorijos pasakojimų ir karių pasirodymų buvo galima sužinoti ir apie senuosius amatus. Avių augintojas Arūnas Normantas iš Vydeikių pasakojo, kaip yra auginamos ir prižiūrimos avys, kokiais įrankiais būdavo kerpamos ir kaip vilna atsidurdavo audėjų rankose.
„Rudenį nukirpus vilną, ją per žiemą gali iškaršti, susiverpti ir ilgais žiemos vakarais austi audinius“, – pasakojo avių augintojas.
O audimo ir amatų meistrė Ingrida Šilgalytė visus užbūrė savo išsamiu pasakojimu apie ilgą vilnos kelią nuo plovimo iki dailiai nuaustų, dažytų ir raštais išpuoštų audinių.
Susidomėjusieji galėjo patys pabandyti ir sužinoti, kaip yra audžiamos juostos.
„Verpti mokėjo visos moterys, kadangi tekstilės gamyba labai ilgą laiką buvo pagrindinis dalykas, kuo moterys užsiimdavo. Ypač kada statydavo laivus vikingams, moterys imdavo verpti siūlus burėms. Burės dar būdavo dažomos ir audžiamos staklėmis, bet taip pat – ir moterų rankomis“, – dėstė I. Šilgalytė.
Vakarui atėjus ir lietui nesiliaujant lyti, patys ištvermingiausi liko dar ir koncerto paklausyti. Tad turininga diena buvo užbaigta baltiško metalo grupės „Ūkanose“ pasirodymu.
Publikaciją remia