Naujausios
Plungė gali didžiuotis tokiu signataru
Pristatydama parodą muziejininkė Danutė Einikienė susirinkusiesiems pirmiausia priminė tai, kad 1990 metų kovo 11 dieną Nepriklausomybės Aktą, be kitų, pasirašė ir Plungės rajono Sąjūdžio iškeltas ir į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą išrinktas deputatas B. Gajauskas.
Pasak D. Einikienės, tai išskirtinė asmenybė, žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. „Įsivaizduokite – 37 metai, praleisti sovietiniuose kalėjimuose ir lageriuose. Tai galėtų ištverti ir pakelti tik geležinis žmogus“, – sakė muziejininkė, kreipdamasi į gausiai parodos pristatyman susirinkusį jaunimą – Plungės technologijų ir verslo mokyklos, „Saulės“ gimnazijos ir Senamiesčio mokyklos moksleivius.
Savo prisiminimais ir įžvalgomis apie šį žmogų, jo nuveiktus darbus dalinosi ir Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus vedėja Angonita Rupšytė, asmeniškai pažinojusi B. Gajauską.
Bet iš pradžių ji sakė norinti perduoti Plungei ir plungiškiams linkėjimus nuo B. Gajausko dukros Gražinos Gajauskaitės.
„Gerbiamieji parodos svečiai. Mano tėčio gyvenimas buvo be galo įdomus ir prasmingas, nepaisant to, kad buvo be galo sunkus ne tik jam, bet ir jo šeimai. Per badą, skausmą, persekiojimus jis niekada neatsisakė savo svajonės, tesėjo dar vaikystėje duotą skauto priesaiką: Dievui, tėvynei ir artimui“, – rašė G. Gajauskaitė.
O pati A. Rupšytė prisiminė, kad sovietmečiu Lietuvoje beveik nieko nežinota apie B. Gajauską. Ir tik 1988 m., prasidėjus Sąjūdžiui, Vilniuje, Katedros aikštėje, buvo surengta bado akcija, kurioje keltas reikalavimas paleisti politinius kalinius, kurių vienas ir buvo B. Gajauskas. Esą tada daugelis jaunų žmonių pirmą kartą išgirdo apie šį žmogų. Dar po metų A. Rupšytė sakė ir asmeniškai susipažinusi su juo.
„Tai buvo kuklumo, nuoširdumo ir tiesos žmogus. Net savo didžiausio oponento jis niekada negėdindavo. Jam Lietuvos laisvė buvo viskas. Todėl Plungė turi unikalų žmogų, savo signatarą, kurį išrinko į Aukščiausiąją Tarybą.“
Viešnia pasidalino prisiminimais ir apie minėtus rinkimus, kurie buvę kaip niekad sunkūs, mat žmonės dar netikėjo, jog šaliai pavyks išsivaduoti iš okupacijos gniaužtų. Daug kas pasiduodavo propagandos mašinai, todėl B. Gajauskas buvo vadinamas banditu, visaip kitaip maišomas su purvu, šmeižiamas.
„Todėl dabar matydama tai, kas vyksta Ukrainoje ir čia, pas mus, aš jūsų, jaunų žmonių, vieno prašau – turėkite kritinį mąstymą, bandykit atsirinkti, kur tiesa, o kur melas, nes tai yra visko pagrindas“, – moksleiviams kalbėjo A. Rupšytė.
Paliko gausų archyvą
Kartu su ja atvykęs parodos rengėjas, Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus patarėjas Žydrūnas Mačiukas pasidžiaugė 6-erius metus trunkančia draugyste su Žemaičių dailės muziejumi ir jame eksponuojama jau ne pirma paroda, parengta Seimo kanceliarijos.
Kalbėdamas apie B. Gajauskui skirtą parodą svečias stebėjosi tam tikru paradoksu: viena vertus, šis žmogus pusę savo gyvenimo praleido nelaisvėje, kita vertus – išliko milžiniškas jo ir šeimos archyvas, gausus nuotraukų, dokumentų, periodikos leidinių, atspindinčių B. Gajausko gyvenimą ir veiklą. Esą tai unikalus atvejis.
Eksponuojamuose stenduose pateikiama Gajauskų šeimos istorija. Keletas stendų nušviečia Balio disidentinės veiklos istoriją. B. Gajauskas buvo aktyvus ginkluoto pasipriešinimo dalyvis, suimtas 1948 metais. Pirmąkart nuteistas iki 1973 metų kalėjo Kazachstano lageriuose, ypač sunkiomis sąlygomis.
Antrasis kalinimas truko nuo 1978 m. iki nepriklausomybės aušros, Sąjūdžio laikų. Šįkart buvo nuteistas už tai, kad domėjosi ginkluoto pasipriešinimo istorija, rinko medžiagą apie partizanus, vertė garsiąją Solženycino knygą „Gulago archipelagas“.
Nors tarp dviejų įkalinimų laisve džiaugėsi tik penkerius metus, per tą laiką, pasak Ž. Mačiuko, nuveikė didelį ir svarbų darbą – susirado mylimą moterį. „Jų šeimos istorija puikiai atgultų į vaidybinį filmą. Jei Holivudas sukurtų tokį filmą, jis, manau, turėtų pasisekimą. Jie susituokė lageryje. Irena Stumbrytė, medicinos sesuo ir ypatingo charakterio moteris, jauna mergina, ryžosi ištekėti už 20 metų vyresnio kalinio. Ir, galit įsivaizduoti, su nuotakos suknele, su skrybėle nusibeldė į lagerį Permės srityje, miškų glūdumoj, kartu su seserim ir dar vienu žymiu disidentų kunigu Juozu Zdepskiu. Jis turėjo palaiminti jaunuosius. Tiesa, lagerio prižiūrėtojai neleido to padaryti, bet santuokos dokumentas vis tiek buvo jiems išduotas“, – pasakojo svečias.
Garsus anapus Atlanto
Įdomu tai, kad nors Lietuvoj apie šį asmenį buvo nekalbama, Vakarų pasaulis jį žinojo. Kalifornijoje (JAV) gyvenanti Bronė Gajauskienė, nebūdama Balio giminaitė, bet pasinaudodama pavardės sutapimu, ėmėsi veiksmų, ragino Amerikos lietuvius rašyti laiškus kongresmenams, politikams dėl B. Gajausko išlaisvinimo. Ir iš tikrųjų JAV Kongresas žinojo šį disidentą. 1978 m., kada vyko Balio teismas, vienas JAV advokatų pasisiūlė jį ginti neatlygintinai. Tačiau sovietų valdžia, aišku, to neleido.
Vienas parodoje eksponuojamų stendų susijęs su jo kalinimo istorija Kučino lageryje Permėje, kur vyravo ypač griežtas kalinių laisvės suvaržymas. Nepaisant to, B. Gajauskas sugebėjo rašyti laiškus apie kalinių padėtį ant miniatiūrinių medicininio popieriaus skiaučių (4 iš7-ių centimetrų dydžio), smulkia rašysena. Vėliau tuos lapelius slėpdavo sienoje, sumaišęs tinką su dantų pasta, ir perduodavo jį porą kartų per metus aplankydavusiai žmonai Irenai.
Beje, ši nepaprastos drąsos moteris, puikiai žinodama, kad už tai jai pačiai gresia ilgi metai kalėjimo, iš lagerio išveždavo ne tik vyro, bet ir žymaus ukrainiečių disidento Vasilijaus Tuso rankraščius. Vėliau iššifruoti šie tekstai buvo spausdinami lietuvių spaudoje Amerikoje ir Kanadoje, taip pat Lietuvos katalikų bažnyčios kronikose.
Apie tai, kad B. Gajausko veikla buvo žinoma Vakaruose, liudija ir tas faktas, kad jis buvo nominuotas Nobelio taikos premijai gauti. Grįžęs iš lagerio B. Gajauskas pusei metų išvyko į JAV, kur susitiko su jį kalinimo metais palaikiusiais bendražygiais, tačiau ten nepasiliko – grįžo į Lietuvą ir dalyvavo rinkimuose į Aukščiausiąją Tarybą ir dar porą kartų po to – į Seimą.
Prie jo pirmosios pergalės Plungės apygardoje neabejotinai prisidėjo trys aktyvios plungiškės: Irena Vitkauskienė, Zita Paulauskaitė ir Vida Turskytė. 1990 m. kovo 8 d. antrajame ture B. Gajauskas buvo išrinktas į Aukščiausiąją Tarybą, o kovo 11 d. jau balsavo už Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Išliko aktyvus politikas iki beveik 2000-ųjų.
Paroda „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras BALYS GAJAUSKAS (1926–2017)“ Žemaičių dailės muziejuje veiks iki gegužės 2 dienos.
Publikaciją remia