Naujausios
Festivalio pradžią paskyrė jubiliejui
Šią svarbią sukaktį įprasminęs koncertas tapo pagaliau iš pandemijos gniaužtų išsivadavusio XXVII Pažaislio muzikos festivalio programos dalimi.
Įdomu tai, kad Pažaislio muzikos festivalis būtent Rietave pradėjo savo tris mėnesius truksiančią programą.
Tą pačią dieną – birželio 3-ąją – vyko ir dar vienas šio renginio koncertas, kuris publikos dėmesio laukė Pažaislio vienuolyno kiemelyje. Tad didysis metų renginys startavo iš karto dvejose vietose, ko dar nėra buvę per visą jo 27-erių metų gyvavimo istoriją.
Rietavo arenoje surengtas koncertas, kaip minėta, buvo skirtas pirmosios Lietuvoje profesionaliosios muzikos mokyklos įsteigimo 150-osioms metinėms. Jo metu rietaviškiai bei miesto svečiai galėjo mėgautis šventine programa, kurią jiems dovanojo mjr. Egidijaus Ališausko diriguojamas Lietuvos kariuomenės orkestras bei Kauno miesto simfoninis orkestras su dirigentu Robertu Šerveniku priešakyje.
Scenoje buvo galima išvysti ir dvi iš Rietavo kilusias solistes – sopranus Joaną Gedmintaitę ir Agnę Stančikaitę. Tiesa, šios dvi puikiai muzikinėje padangėje žinomos asmenybės tą vakarą ne vienintelės galėjo pasigirti esančios iš Rietavo. Tuo didžiavosi ir du Lietuvos kariuomenės orkestro muzikantai – Tomas Končius bei Tadas Česnauskas – bei renginį vedęs Simonas Dovidauskas.
Drauge su minėtais kolektyvais penktadienį jie Rietave sukūrė įsimintiną muzikos šventę, kurios epicentre buvo jubiliejų šiemet mininti mokykla.
Dviejų dalių koncertas išties nepaliko abejingų. Ir visai nenuostabu, kai scenoje – profesionalai, dovanoję Džioakino Rosinio, Džiakomo Pučinio, Džiuzepės Verdžio, Johano Štrauso, Antonino Dvorako ir kitų garsių kompozitorių populiarių operų ištraukas bei kitus kūrinius. Klausantis jų publikai laikas tiesiog ištirpo. Visus užbūrė ir žvakės, kurių šviesoje suskambo pirmosios koncerto dalies kūriniai, atliekami Lietuvos kariuomenės orkestro.
Žvilgsnis į praeitį
Minint svarbią datą, kaip ir dera, atsigręžta ir į istoriją – po muzikinių kūrinių tarsi į vėrinį buvo veriami svarbiausi Rietavo praeities momentai. Prisimintas Mykolas Kleopas Oginskis, kuris žinomas kaip diplomatas, Tado Kosciuškos sukilimo vadovybės narys, kompozitorius, Lietuvos valstybingumo idėjos puoselėtojas ir Rietavo muzikos mokyklos įkūrėjo kunigaikščio Bogdano Oginskio senelis.
Akcentuota, jog ne valstybinė ar visuomeninė veikla, o būtent muzikinis palikimas M. K. Oginskiui pelnė ilgaamžę šlovę. Ypač polonezas „Atsisveikinimas su tėvyne“. Prisiminta ir tai, jog buvo metas, kai didžiulius M. K. Oginskio, kaip ir daugelio kitų iškilių to meto asmenybių, darbus uždengė užmarštis. Jos šydas imtas sklaidyti tik 2005-aisiais, susitelkus Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir kitų šalių kultūros paveldo puoselėtojams.
Kryptingai įgyvendinant M. K. Oginskio 250-ųjų gimimo metinių sukakčiai skirtų archyvinių tyrimų, mokslinių konferencijų, muzikinių festivalių, pažintinių ekspedicijų, rašytinio palikimo leidybos programą, palaipsniui atsiskleidė ne vien panoraminis M. K. Oginskio viešosios veiklos vaizdas, bet ir jo privataus gyvenimo erdvė, apšvietos idėjomis persmelktas ugdymas, nuo mažų dienų įskiepijęs krikščioniškosios moralės principus, pagarbą tėvams, tikėjimą prigimtinėmis žmogaus laisvėmis ir teisėmis, darbštumą, sveiką gyvenimo būdą ir ypatingą dėmesį mokslui.
Šias vertybes M. K. Oginskis perdavė savo vaikams. Daugelis jų įsikūnijo sūnaus Irenėjaus gyvenime, jam persikėlus gyventi į nedidelį vakarų Lietuvos miestą Rietavą. Čia, paskutinėse Oginskių rezidencijos valdose, I. Oginskio 1835 metais inicijuoti socialiniai pertvarkymai peraugo į unikalų švietimo, kultūros, mokslo ir technikos naujovių proveržį, kuris davė Lietuvai pirmąją žemės ūkio mokyklą, pirmąjį telefono ryšį, pirmąją viešąją elektrinę, pirmąsias tarptautines žemės ūkio parodas.
O už pirmąją profesionaliąją muzikos mokyklą Lietuvoje rietaviškiai dėkingi I. Oginskio sūnui Bogdanui. Būtent su juo, paskutiniuoju Rietavo Oginskių dvaro savininku, geru muzikos žinovu, garsėjusiu mecenatyste, siejama dabartinės M. Kleopo meno mokyklos pradžia.
1872 m., sulaukęs 24 metų amžiaus, Bogdanas Rietave atidarė pirmąją Lietuvoje šešiametę muzikos mokyklą. Muzikantai gyveno bendrabutyje. Išlikę dokumentai byloja, jog Oginskių laikais jame gyvendavo apie 130 muzikantų. Ji gyvavo iki 1909-ųjų.
Mokykla išugdė daug gabių muzikantų. Iki 1880-ųjų jai vadovavo Juozas Kalvaitis, 1880–1906 metais Rietavo muzikos mokyklos vadovas buvo čekas Jozefas Mašekas. Prie Rietavo muzikantų lavinimo yra prisidėjęs ir Varšuvos konservatorijos vargonų klasės profesorius Aloyzas Butkevičius, pusę metų Rietave vargonavęs Juozas Naujalis (1891–1892 m.). Dabartinė Rietavo meno mokykla kaip Plungės vaikų muzikos mokyklos filialas pradėjo veikti 1967 metais.
Mokykla šiandien
Šiemet 150-ąsias metines mininti M. K. Oginskio meno mokykla nuo 2017-ųjų savo istoriją rašo naujose patalpose. Šiais, jubiliejiniais, metais mokykloje muzikuoja, dailės ir teatro meno mokosi 150 mokinių, dirba 16 pedagogų. Veikia fortepijono, akordeono, smuiko, kanklių, pučiamųjų, gitaros, solinio ir chorinio dainavimo, teatro ir dailės meno klasės. Šios mokyklos auklėtiniai – dažni įvairių konkursų ir festivalių dalyviai bei prizininkai.
Mokyklos kolektyvai ir solistai dažnai koncertuoja Rietavo savivaldybės renginiuose, išvyksta ir svetur. Tiesa, M. K. Oginskio meno mokykla ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir pati rengia konkursus, festivalius bei kitus projektus. Įstaigos pedagogai vaikus moko suprasti ir įvertinti muzikos ir meno pasaulį kaip dovaną, kuria galima naudotis visą gyvenimą.
Apžvelgiant mokyklos nūdieną bei vartant jos istorijos puslapius, prisiminta ir buvusi ilgametė įstaigos vadovė Rita Urniežienė. Jos indėlis į mokyklos ir Rietavo savivaldybės kultūrinį gyvenimą – sunkiai išmatuojamas.