
Naujausios
Muziejui eksponatas itin svarbus
Graviūra muziejininkams ir besidomintiems istorija buvo žinoma jau anksčiau. Plungės muziejininkų kvietimu 2002 m. Plungėje pirmą kartą ją buvo pristatęs prof. Alfredas Bumblauskas, suradęs šią graviūrą Upsalos archyvuose Švedijoje. Laikui bėgant, Lietuvos muziejams pradėjus aktyviau bendradarbiauti su užsienio partneriais, ėmus skaitmeninti savo rinkinius, paaiškėjo, kad keletas tokių graviūrų saugoma ir Lietuvos muziejuose, pas privačius asmenis ir kitur.
Graviūros kopija jau yra buvusi eksponuota Žemaičių dailės muziejuje ir kitose miesto erdvėse, publikuota įvairiuose leidiniuose, todėl šis Plungės miestelio vaizdas yra tapęs svarbiu ankstyvuoju Plungės miesto atvaizdu, atpažįstamu ne tik pačių plungiškių. Ir nors šiandien jau yra žinoma daugiau šios graviūros egzempliorių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, ji yra laikoma iš retesnių, tad Žemaičių dailės muziejui įsigyti šio meno kūrinio ir tuo pačiu istorijos dokumento originalą, prilygsta labai svarbaus Plungės istorijos liudijimo įsigijimui. Reikia pažymėti, kad tai seniausias Plungės miesto vaizdas ir vienas seniausių apskritai Lietuvos provincijos miestelių atvaizdų.
Kretingiškiai laiko savo miesto atvaizdu
Įdomu, kad šį atvaizdą savu laiko ir kretingiškiai. Po graviūra esantis įrašas vokiečių kalba skelbia: „Mūšis prie Plungės Žemaitijoje, kuriame pono majoro Danquarto vadovaujamas švedų pulkas sumušė ir išblaškė maskviečius ir lenkus. A. Plungės miestelis. B. Majoras Danquartas rytą persekioja rusų kavaleriją. C. Rotmistras Buddbergas sumuša rusų dragūnus“. Manoma, kad tokių piešinių autoriai būdavo kartu su švedų kariuomene keliavę dailininkai, turėję fiksuoti pergalių šlovę, matytas panoramas.
Graviūroje pavaizduotoje miestelio panoramoje, namų fone išvystame mūrinę bažnyčią ir mažesnį pastatą su bokšteliu, rodančiu, kad jis galėjo būti miestelio rotušė. Kretingos muziejaus istorikų ir juos palaikančių entuziastų manymu, piešinyje buvo pavaizduota ne Plungė, o Kretinga, suklysta tik nurodant vietovės pavadinimą. Mat šiam Plungės kaimynystėje esančiam Žemaitijos miestui Magdeburgo teisės buvo suteiktos jau 1609 m., o XVII a. antrajame–trečiajame dešimtmečiais čia jau buvo pastatyta Žemaičių seniūno Jono Karolio Chodkevičiaus funduota mūrinė bažnyčia, iškilo savivaldaus miesto poreikiams reikalingas rotušės pastatas.
Tad graviūroje užfiksuoto mūšio metu Kretingoje šie pastatai jau stovėjo, skirtingai nei Plungėje. Mūsų mieste rotušė galėjo atsirasti ne anksčiau kaip XVIII a. pabaigoje, kai miesteliui buvo suteiktos Magdeburgo teisės. Tačiau dėl tuo metu susiklosčiusių politinių aplinkybių savivalda čia gyvavo vos keletą mėnesių, tad miesto magistratui ir kitiems reikalams būtini pastatai, atrodo, taip ir nebuvo pastatyti. Panašiai ir su katalikų maldos namų pastatu. Mūrinė bažnyčia čia iškilo tik XX a. pradžioje.
Nesutariama dėl datų
Vis tik minėtų argumentų vargu ar užtenka. Yra nuomonių, kad prie Plungės vykęs susirėmimas nebūtinai turėjo būti fiksuojamas realiu laiku ar iš natūros. Jis galėjo būti nupieštas vėliau – iš atminties, iš pasakojimų, siekiant įamžinti patį įvykį ir nebūtinai tiksliai atkartojant mūšio vietos vaizdą. Nors tyrimų dar trūksta, tačiau žinoma, kad tuo metu švedų kariuomenės karo takai driekėsi tiek per Plungės, tiek per Kretingos apylinkes.
Šiaurės karo ir to meto įvykius aprašę tyrinėtojai prie Plungės vykusių karinių susirėmimų nurodo skirtingai, mini 1703, 1705, 1707 metus. Teigiama, kad po vieno iš mūšių dalis miestelio buvo sudeginta. Atrodo, tada nukentėjo ir dar palyginti nauja Plungės bažnyčia, statyta apie 1674 m. Pasak XVII a. pabaigos dokumentų, ši Plungės seniūno Martyno Krišpino Kiršenšteino funduota katalikų šventovė buvusi didelė, su dviem koplyčiomis, turėjusi aštuoniolika langų, o jos stogą puošė virš bažnyčios kylantis kupolas (greičiausiai bokštas su kupolu – aut.) ir bokštelis, abu su paauksuotais geležiniais kryžiais.
1710–1711 m. Šiaurės karo nualintose didžiulėse teritorijose, įskaitant ir Žemaitiją bei Plungės apylinkes, kilo taip vadinama Didžiojo maro epidemija. Jai praūžus liko smarkiai ištuštėję kaimai, dirvonuojančios žemės, daugybė palaukėse iškilusių kapinaičių, vadinamų markapiais.
Istoriko Eugenijaus Saviščevo atlikti tyrimai rodo, kad dėl XVIII a. pradžios negandų prarastų gyventojų skaičius Plungėje ir jos apylinkėse atsikūrė tik minėto šimtmečio pabaigoje – dešimtajame jo dešimtmetyje. Beje, kaip tik tuo metu miesteliui buvo suteiktos Magdeburgo teisės. Tad aštuonioliktasis šimtmetis Plungei buvo nelengvas, o tai, kaip jis klostėsi, nemaža dalimi lėmė ir graviūroje įamžinti įvykiai.
Džiaugiamės, kad muziejaus rinkinius pavyko papildyti vertingu ir dar daug apie mūsų miesto istoriją galinčiu papasakoti eksponatu. Kviečiame jį pamatyti Žemaičių dailės muziejuje.