Parodoje Rokiškyje daugiausia medžio drožėjų – iš Plungės krašto

Parodos rengėjų nuotr.
V. Raibužis (dešinėje) ir komisija džiaugėsi jaunųjų plungiškių darbais
Lapkričio penktąją Rokiškio krašto muziejus atsisveikino su 21-ąjį kartą vykusia respublikine medžio drožėjų paroda Liongino Šepkos premijai laimėti. Rokiškį kaip Lietuvos drožybos sostinę reprezentuojančiame renginyje, kuris kasmet sutraukia ryškiausius šalies medžio meistrus, savo kūrybą pristatė ir būrys Plungės krašto kūrėjų: mokytojo bei tautodailininko Viktoro Raibužio auklėtiniai Aurimas Jurgaitis, Edgaras Budrys, Paulius Mikšta, Osvaldas Raudys ir Paulius Brazdeikis, taip pat 2004-aisiais šio konkurso laureatu tapęs Kazimieras Striaupa bei 2019-aisiais parodoje debiutavęs Vytas Jaugėla. Ne vienas gyrė Plungę, atsiuntusią gausiausią būrį dalyvių, pasiryžusių varžytis dėl geriausiojo vardo.

Tarp plungiškių – ir jauniausias, ir vyriausias dalyviai

Tiesa, dovainiškis K. Striaupa nebuvo vienintelis L. Šepkos parodos laureatas, dalyvavęs šiųmetėje parodoje. Be jo savo kūrybą pristatė ir pasvalietis Vytautas Jackūnas, kuris premiją laimėjo 2019-aisiais, bei 2001-aisiais konkursinę parodą laimėjęs Pranas Dužinskas iš Telšių rajono.
Iš viso šiemet parodoje savo gražiausius darbus pristatė 23 medžio drožėjai iš 11-os rajonų. Užsukusieji į parodą galėjo pasigrožėti beveik pusantro šimto medžio dirbinių. Akį traukė tiek medyje įkūnyti šventieji, tiek paprasti mirtingieji bei kiti medinukai, kurių vieni – natūralių medžio atspalvių, kiti – įvairiaspalviai.
Daugiausia – net septynių – dalyvių sulaukta būtent iš mūsų krašto. Tarp jų – ir vyriausias, ir jauniausias parodos dalyviai. Vyriausias – jau minėtas K. Striaupa (g. 1932 m.), parodoje dalyvavęs jau vienuoliktą kartą, o jauniausias – V. Raibužio auklėtinis O. Raudys, kuriam – septyniolika. Jis, kaip ir kitas V. Raibužio auklėtinis devyniolikmetis P. Brazdeikis, savo darbus į Rokiškį atvežė pirmą kartą.
P. Mikšta (19 m.) ir E. Budrys (17 m.) parodoje L. Šepkos premijai laimėti dalyvavo antrą kartą, o 21-erių Aurimas Jurgaitis, kuris ankstesniais metais buvo pripažintas geriausiu jaunuoju Rokiškyje rengiamos parodos drožėju, – trečią kartą. Žinoma, tai – ne vienintelis jauno ir talentingo medžio drožėjo pasiekimas. A. Jurgaitis yra tapęs Žemaitijos regiono moksleivių parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ nugalėtoju, ne sykį puošėsi ir Lietuvos moksleivių dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ laureato vardu.
Visi tautodailininko V. Raibužio auklėtiniai yra lankę arba tebelanko Plungės rajono neformalaus švietimo programą „Meninis medžio apdirbimas“.

Darbai žavi kruopštumu

Kaip jau buvo minėta, šiemet medžio drožėjai Rokiškio krašto muziejaus erdves papuošė 144-iais kūriniais. Kaip pastebi parodos organizatoriai, jų gausa džiugina per kiekvieną parodą ir svarbiausia – kaskart  kūriniai vis kitokie. Ne vienas autorius atveža ne pavienius darbus, o visą jų kolekciją. Konkursinės parodos rengėjai prisimena, jog tarp eksponatų gausos yra buvę ir realių žmonių skulptūrų – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Martyno Mažvydo, paties L. Šepkos ir kitų žinomų žmonių.
Drožiniuose kūrėjai linkę įamžinti ne tik žinomas asmenybes, bet ir svarbius įvykius ar kasdienos darbų scenas.
Visą kolekciją parodoje pristatė ir A. Jurgaitis. Jaunasis medžio meistras komisijos ir lankytojų vertinimui pateikė net devynias šventųjų skulptūrėles, kurios puikiai perteikia autoriaus kruopštumą. Visi šventieji – tarsi jūros bangų nušlifuoti.
E. Budrys taip pat pasirinko šventųjų tematiką.
P. Mikšta, kuriam lapkričio penktąją, kuomet buvo paskelbti konkurso laureatas ir prizininkai, įteikta piniginė dovana. Jis parodoje eksponavo šešis darbus, tarp kurių – šventųjų atvaizdai, skulptūrėlės „Karaliai“ ir „Keleivis“.
Jaunasis drožėjas O. Raudys išdrožė „Angelo“, „Žvejo“ ir kitas skulptūrėles, pristatė ir Užgavėnių kaukes.
Užgavėnių kaukių grožį puikiai perteikė ir P. Brazdeikis, tarp kurio parodoje pristatytų darbų – ir dvi skulptūrėlės. Vienoje iš jų kruopščiai atkartotas šv. Florijono atvaizdas.
Mokytojas V. Raibužis „Žemaičiui“ sakė, kad be galo didžiuojasi savo auklėtiniais, jų atsidavimu medžio drožybai, gilinimusi į senąsias mūsų krašto tradicijas bei sėkmingu jų perkėlimu ant medžio, kuris didelio darbo, kūrybos ir kruopštumo dėka virsta gražiausiais meno kūriniais.
Žinoma, ypatingi ir drožėjų veteranų K. Striaupos ir V. Jaugėlos darbai. Abu tautodailininkai, kaip ir jaunimas, daugiausia dėmesio skyrė šventiesiems. Tik V. Jaugėla pristatė dar ir išskirtinio grožio kompozicijas „Giesmė“ ir „Giedorės. Kalnai“.

Sulaukia patarimų

Konkursinės parodos dalyvių darbus vertino Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininko Jono Rudzinsko vadovaujama komisija, kurioje – dailininkų klubo „Roda“ vadovas Ligitas Keraitis, Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos ir kultūros skyriaus vyriausioji specialistė kultūrai, Aukštaitijos etninės kultūros globos tarybos narė Janina Komkienė, Rokiškio krašto muziejaus emeritė Marijona Mieliauskienė, skulptorius, Lietuvos dailininkų sąjungos narys, Vilniaus dailės akademijos docentas Gediminas Žuklys, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos Rokiškio skyriaus pirmininkė Birutė Dapkienė ir menotyrininkė hab. dr. Alė Počiulpaitė.
Šiame konkurse komisija, vertindama darbus, ieško ne tiksliai atkartotų detalių ar  išlavintos meistro rankos, o vadinamosios šepkiškos dvasios. Būtent jos ieškoma kiekviename kūrinyje, o laimi tas, kuris pajunta ir suranda tos dvasios šerdį.
Tad komisija nuo ankstyvo lapkričio penktosios ryto sprendė, kas vertas geriausiojo vardo ir galiausiai sutarė, jog šiemet L. Šepkos premijos, šiais metais siekiančios net 1 840 eurų, labiausiai nusipelnė Antanas Lastauskas iš Kalvarijos. Būtent jo darbuose įžvelgta minėtoji dvasia, nors, kaip minėjo komisija, kiekvienas L. Šepkos parodos dalyvis vertas apdovanojimo dėl savitos drožybos manieros, pristatančios skirtingus Lietuvos regionus – Aukštaitiją, Dzūkiją, Suvalkiją, Žemaitiją.
Kita vertus, daugiau nei du dešimtmečius gyvuojanti paroda rengiama ne tik dėl apdovanojimų. Pasak jos organizatorių, dalyvių pastangos, ruošiantis konkursui, atsiperka su kaupu. Ypač jaunosios kartos drožėjų, nes būtent jiems daugiausia skirti profesionalų patarimai.