Parodoje skleidėsi 36-ių tautodailininkų kūryba

Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Pasigrožėti parodos eksponatais susirinko būrys tautodailės meno puoselėtojų ir gerbėjų
Plungė jau nuo senų laikų žinoma kaip liaudies meno lopšys. Ir ne veltui, juk mūsuose – tokia gausybė tautodailės meno puoselėtojų, kurie išskirtiniais savo darbais ne tik prisideda prie šio amato tradicijų išsaugojimo, bet ir populiarina jas tarp jaunosios kartos menininkų.
Pasigrožėti tautodailės subtilybes perteikiančiais darbais buvo galima apsilankius Plungės kultūros centro parodų salėje, kur visuomenės dėmesio laukė net 36-ių tautodailininkų bei amatininkų kūriniai. Tarp gausaus būrio parodos autorių – ir būrys kūrėjų, šiemet mininčių gražias asmenines sukaktis. Jiems per antradienį vykusį renginį, kurio metu atsisveikinta su kasmet šventinį laikotarpį papuošiančia paroda, parodytas išskirtinis dėmesys – įteikti simboliniai medaliai bei dovanėlės.

Nuo riešinių iki įspūdingų drožinių

Apsilankius parodoje akį traukė įvairūs rankdarbiai, įspūdingo grožio paveikslai, senąsias liaudies tradicijas menantys medžio darbai ir kiti kūriniai. Kaip sakė Plungės krašto tautodailininkų vadovė Jolanta Miltenė, visi Kultūros centro parodų salės erdves puošiantys darbai žavi savo unikalumu, puikiai perteikia liaudiškumą bei tradicinių amatų ir meistrystės grožį.

Pastebėta, jog mūsų krašto tautodailininkams ir amatininkams būdinga ypač ryški žemaitiška dirbinių stilistika ir etninio savitumo puoselėjimas. Visa tai atsispindėjo tapybos, grafikos, medžio skulptūros, keramikos kūriniuose bei popieriaus karpiniuose. O kur dar visad daugybės komplimentų susilaukiantys audėjų kūriniai – tautiniai audiniai liemenėms, skaros, rankšluosčiai, šalikai...

Vyriausiam tautodailininkui – devyniasdešimt

Nors dėmesio sulaukė kiekvienas parodos eksponatas bei jo autorius, vis tik labiausiai žvilgsniai antradienį krypo į tuos tautodailininkus, kurie šiais metais minėjo asmeninius jubiliejus.

Šiemet jų – trylika, tačiau tik dalelę pavyko prikviesti į šventę, nes vieni serga, kiti išvykę. Vyriausias jubiliatas – kovo mėnesį devyniasdešimtmetį atšventęs medžio meistras Kazimieras Striaupa iš Dovainių, kuris drožinėti pradėjo jau būdamas pensininku. Nepaisant to, dovainiškis taip gerai įvaldė drožinėjimo meną, kad jo darbai skina laurus aukščiausio lygio konkursinėse parodose. Kruopščių rankų ir lakios fantazijos dėka K. Striaupa ne sykį tapo konkurso „Aukso vainikas“ laureatu.

Įdomiausia tai, kad šio amato meistras niekur nesimokė – drožia taip, kaip sugeba. O sugeba nepriekaištingai – abejingų nepalieka tiek K. Striaupos primityvios skulptūrėlės, persmelktos humoru, tiek įvairūs vaizdai ir personažai iš kaimo gyvenimo, tiek istorinės bei politinės tematikos darbai, tiek drožiniai religine tema bei nuotaikingos Užgavėnių kaukės.

Kūrybai įkvėpė gamta

Tarp būrio šiųmečių tautodailininkų jubiliatų – ir dvi septyniasdešimtmetės. Tai – gegužės mėnesį gražią sukaktį paminėjusi Vladė Mišeikienė ir rugsėjį jubiliejų pasitikusi Rūta Kavaliauskienė. Plateliuose gyvenanti Rūta yra žinoma kaip angelų kūrėja. Jos drožti angelai šildo ne tik lietuvių, bet ir užsieniečių namus. „Ne aš angelus, bet jie mane atrado – pradėjau drožti ir negaliu iki šiol sustoti, nes jų vis reikia ir reikia. Daug kas man yra sakęs, kad namai šiltesni, kada angelas stovi“, – žurnalistams yra sakiusi tautodailininkė.

O Vladė žinoma kaip puiki tapytoja bei žodžio meistrė, priklausanti Plungės literatų klubui „Vingiorykštė“. Plungėje gyvenanti tautodailininkė įsitikinusi, jog kurti bei tapyti ją įkvėpė ne kas kitas, o gamta, mat ji nuo mažumės buvo apsupta gražių gamtos vaizdų, paukščių čiulbesio. Gamta dominuoja ir V. Mišeikienės kūryboje.

Jauniausia sukaktuvininkė – keturiasdešimties

Gražų – 65-erių metų – jubiliejų šiemet švenčia ir Jurgita Balvočienė iš Platelių krašto. Nuo 2015-ųjų į tautodailininkų sąjungos narių gretas įsiliejusią kūrėją drąsiai galima vadinti darbščiąja bitute, mat Jurgita mėgsta pačius įvairiausius rankdarbius – lanksto iš popieriaus, pina popierinius krepšelius, mezga, audžia. O kur dar gėlynai, į kuriuos moteris įdeda visą savo širdį.

Kitas sukaktuvininkas – Domas Kazragis, kuriam spalį suėjo šešiasdešimt. Domo tapybos darbai paperka net didžiausius kritikus. Stonaičiuose gyvenantis tapytojas yra prisipažinęs, jog menininko gyslelę savyje užčiuopė dar vaikystėje.

O štai žinomam audėjui Rimantui Baginskui iš Uogaičių kaimo vasarį prikapsėjo 55-eri. Rimantas, ko gero, yra vienintelis vyras Plungės rajone, audžiantis senovinėmis staklėmis ir siuvinėjantis paveikslus. Kaip ir Domas, pašaukimą rankdarbiams pajuto dar vaikystėje. Dar būdamas visai mažas stebėdavo siuvinėjančią ir audžiančią močiutę bei slapta svajojo pats ką nors panašaus daryti, tačiau baimė būti išjuoktam savo bendraamžių tam sutrukdė. Į audimą bei siuvinėjimą tautodailininkas pasinėrė daug vėliau – negalios atvestas į Plungės neįgaliųjų draugijos užsiėmimus.

Jauniausia tautodailininkė jubiliatė – šiuo metu Briuselyje gyvenanti keturiasdešimtmetė Erika Valužė, kuri, skirtingai nei dauguma šiųmečių sukaktuvininkų, atvyko į antradienį vykusį iškilmingą parodos uždarymą. Erika yra sakiusi, jog kūryba jai svarbi kaip kvėpavimas. Plungės krašto žmonėms ši jauna tautodailininkė įsiminusi kaip talentinga grafikos paveikslų ir nertų lėlių kūrėja bei tapytoja.

Tarp šiemet jubiliejus švenčiančių tautodailininkų – ir Lijana Noreikienė, Antanas Kaveckis, Rimvydas Rimeika bei kiti.

Gausybė sveikinimų

Jubiliatus bei visus kūrėjus, pristačiusius savo kūrybos vaisius Kultūros centre, pirmoji pasveikino J. Miltenė, sukaktuvininkams įteikusi simbolinius medalius ir dovanėles. Žinoma, ji nepamiršo ir kitų parodos autorių. Kiekvieną iš jų palydėjo geru žodžiu, padėka ir linkėjimu nesustoti kurti bei nepristigti tam įkvėpimo.

Vis kurstyti kūrybą palaikantį „varikliuką“ tautodailininkams linkėjo ir Kultūros centro direktorius Romas Matulis. „Žiūri į parodą ir džiaugiasi širdis. Paroda – nepaprastai graži. Jos eksponatus pamatė šimtai Kultūros centro lankytojų, atėjusių į įvairius renginius. Ačiū, kad dalinatės savo darbais. Jūsų dėka ši paroda kasmet visada tokia ryški ir spalvinga. Kūryba liejasi nepaisant visų negandų“, – kalbėjo įstaigos vadovas.

R. Matulis ir J. Miltenė pasveikino ir kandidatus į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius.

Prie sveikinimų prisidėjo ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė, kultūrologė Aldona Kuprelytė bei Telšių tautodailininkų sąjungos vadovė Sigita Dacienė. Pastaroji pasidžiaugė, kad Plungėje visada parodos išskirtinės, jaukios, kad čia, skirtingai nei Telšiuose, nemažėja tautodailės meno puoselėtojų. Viešnia iš Telšių dėkojo Plungės krašto kūrėjams už išties unikalią parodą, mat joje – skirtingų žanrų kūriniai.