Naujausios
Ikikrikščioniškąją religiją menkino
Profesorius R. Balsys atkreipė dėmesį, jog pirmieji autoriai, rašę apie baltų kraštuose dar klestėjusią pagonybę, buvo krikščionys, todėl į ją žiūrėjo neigiamai, stengdamiesi atskleisti kaip barbarišką „velnio veikimą“, būtiną bet kokia kaina atversti į krikščionių tikėjimą. Prisidengdamos „vienintele teisinga religija“, kaimyninės Europos šalys bandė užkariauti turtingas baltų žemes.
Anot lektoriaus, net XX–XXI a. vis dar pasitaiko istorikų, teologų, tekstologų, kurie ikikrikščioniškąją lietuvių ir prūsų religiją menkina, kaip neturėjusią jokios sistemos. Profesorius įrodė, kad įvairių mokslų atlikti tyrimai pagrindžia ikikrikščioniškosios religijos sistemiškumą. Jos pagrindiniai segmentai yra hierarchiškai ir funkciškai įvairių dievų panteonas (politeizmas), pagrindinių ir lokalių šventviečių tinklas, kulto tarnai ir atliekami bendruomeniniai ritualai, kuriais užtikrinama kosminė tvarka ir bendruomenės narių gerovė. Prof. dr. R. Balsys savo teiginius iliustravo vaizdine medžiaga. Klausytojams buvo smagu išgirsti taiklius jo pašmaikštavimus.
Apibendrindamas išsakytus teiginius, svečias pabrėžė, kad ikikrikščioniškąją baltų religiją turėtume vertinti, atsižvelgdami į tų senųjų laikų kontekstą. Ir pagarbiai priimti bei saugoti lietuvių dvasinės kultūros ištakas.
Antroji susitikimo su R. Balsiu dalis buvo muzikinė. Svečias, grodamas gitara, padainavo keletą paties sukurtų dainų pagal žinomų lietuvių poetų eiles. Jo nuomone, tik geras, prasmingas tekstas suteikia melodijai įtaigumo, kuris paliečia klausytojo širdį. Profesorius stebėjosi, kad šiuolaikiniai muzikantai kartais patys kuria primityvius tekstus savo dainoms, nors mes turime tiek nuostabios lietuviškos poezijos.
Už paskaitą ir už dainas klausytojai, pagarbiai atsistoję, padėkojo nuoširdžiais plojimais.
Profesorius – mūsų kraštietis
Už šį turiningą susitikimą TAU studentai dėkingi Plungės paslaugų ir švietimo pagalbos centro direktoriui Adomui Kripui, kuris yra asmeniškai pažįstamas su iš Plungės krašto kilusiu mokslininku.
R. Balsys baigė Plungės 3-iąją vidurinę mokyklą (dabar „Saulės“ gimnazija). Po to įgijo Lietuvos konservatorijos Klaipėdos fakulteto diplomą. Keletą metų mokytojavo Raudondvaryje, kol buvo pakviestas dirbti dėstytoju Klaipėdos universitete.
Šiuo metu habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius R. Balsys – ne tik fakulteto dekanas, bet ir Lietuvos mokslo premijų komisijos narys bei Klaipėdos universiteto žurnalo „Res Humanitariae“ vyriausiasis redaktorius, Lietuvos kultūros tarybos ekspertas, jungtinės Klaipėdos universiteto, Lietuvos istorijos instituto, Vytauto Didžiojo universiteto Etnologijos krypties doktorantūros komiteto narys.
Mokslininkas išleido šias monografijas: „Mažosios Lietuvos Žvejų dainos. Sandaros, turinio ir poetikos ypatumai“, „Lietuvių ir prūsų dievai, deivės, dvasios: nuo apeigos iki prietaro“, Metodinė priemonė Pagoniškojo lietuvių ir prūsų panteono raida“, „Lietuvių ir prūsų pagonybė: alkai, žyniai, stabai“, „Lietuvių ir prūsų religinė elgsena: aukojimai, draudimai, teofanijos“, „Apie savo kraštą ir jo žydinčias tvoras“ (straipsniai, recenzijos, interviu), „Paganism of Lithuanians and Prussians“. Volume I, II. Dar reikia paminėti, kad R. Balsys sudarė ir porą leidinių.
Be šių knygų, profesorius yra išspausdinęs tiek įvairių straipsnių, kad ir į jaučio odą nesurašysi. O kokia temų įvairovė: apie kiaules, jaučius, pirtis, jaujas, ožius, elgetas, maldas, kepures, žirgus, vandenį ir daugybė kitų.
Įdomus faktas, jog R. Balsys 11 metų vedė šeštadieninę laidą tiesioginiame eteryje „Sveiks iš ryto, gaspadoriau“. Šią laidą transliavo Klaipėdos radijo stotis „Bumsas“, vėliau pervadinta į „B-91“.
Įvairiapusė mokslinė veikla
Be išvardytos R. Balsio veiklos, dar būtina paminėti, kad jo įvairiu metu dirbta ir dirbama Lietuvos bei kitų šalių mokslinių žurnalų redkolegijose: su profesoriumi bendradarbiavo „Žiemgala“, „Gimtasai kraštas“ (mokslinės tarybos narys), Daugpilio universiteto (Latvija), Parmos universiteto (Italija), Kijevo Taraso Ševčenkos vardo nacionalinio universiteto (Ukraina), Ternopolio Volodimiro Gnatiuko nacionalinio pedagoginio universiteto (Ukraina), Dniepropetrovsko M. Glinkos vardo muzikos akademijos (Ukraina) leidiniai.
Įvairiapusę mokslininko veiklą liudija stažuotės ir dėstymo vizitai Parmos, Prahos (Čekija) ir Sofijos (Bulgarija) universitetuose. Gerai mokėdamas reikšti mintis angliškai ir rusiškai jis, remdamasis žodynais, gali skaityti reikiamus šaltinius, bendrauti buitiniais klausimais lenkų, latvių, bulgarų, italų, čekų ir lotynų kalbomis. Galima tik pavydėti tokių žinių, gebėjimų ir darbštumo. Klaipėdos universiteto senatas pateikė profesoriaus R. Balsio kandidatūrą Jono Basanavičiaus premijai gauti už reikšmingiausius darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat už kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje.
Čia paminėti tik reikšmingiausi mūsų kraštiečio Rimanto Balsio darbai, bet ir to gana, kad suvoktume, kokiam skrydžiui į humanitarinių mokslų aukštumas padėjo pasiruošti gimtoji žemė. Plungės kraštui didelė garbė, kad čia gimė, augo ir brendo ši didelės erudicijos asmenybė. Šio žmogaus patrauklumas ir įtaiga yra jo vidinio spindesio rezultatas, ir niekas negali užtemdyti iš vidaus sklindančios šviesos, kuria jis mielai dalijasi su kitais.
Profesoriaus paskaitos ir jo atliekamos dainos galėtų būti įdomios mūsų krašto švietimo įstaigoms ir gyventojų bendruomenėms.
Publikaciją remia