Naujausios
Darbus pristatė per 70 kūrėjų
Jau devintąjį kartą surengtame „Sidabro vainikėlio“ konkurse iš viso dalyvavo per septynias dešimtis moksleivių iš Kelmės, Mažeikių, Šiaulių, Telšių ir Plungės rajonų bei Šiaulių miesto. Visi dalyviai pagal savo amžių buvo suskirstyti į dvi kategorijas. 9–14 metų kategorijoje varžėsi 47 mokiniai, o 15–19 metų kategorijoje – 27 moksleiviai.
Jaunųjų meistrų darbus vertino Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės specialistės Asta Valiukevičienė ir Solveiga Jakučiūnaitė, Telšių kultūros centro etnografė Sigita Dacienė, dailininkė Aušra Misiūrienė ir dekoratorius Vygantas Daukintis.
Regioninės konkursinės parodos dalyvius bei jų kūrinius gyrusi komisijos pirmininkė A. Valiukevičienė nepamiršo pasidžiaugti ir tuo, jog pagaliau galima susitikti akis į akį, kad nebereikia darbus apžiūrėti bei juos vertinti per nuotolį, kaip anksčiau.
Į finalą – trys kraštiečiai
Į birželio mėnesį vyksiantį respublikinį „Sidabro vainikėlio“ etapą iš viso Telšių regiono pakliuvo vos šeši jaunieji tautodailės meistrai, iš kurių – trys mūsų krašto atstovai. Kelialapį į konkurso finalą laimėjo Platelių meno mokyklos mokinė R. Ruginytė, kurios mokytoja – Lina Ruginienė, ir Plungės „Saulės“ gimnazijos mokytojo, tautodailininko Viktoro Raibužio moksleiviai P. Mikšta ir P. Brazdeikis.
Trylikametė Rūta konkurse pristato keramikos darbus. Antrąkart „Sidabro vainikėlyje“ dalyvaujanti jaunoji kūrėja komisiją papirko ypatingo grožio deivėmis ir angelu, puikiai perteikiančiu jos kruopštumą.
Tiesa, konkurse savo kūrybą pristatė ir kita L. Ruginienės mokinė – Mintarė Jucytė. Pirmą kartą jėgas šiame renginyje išbandžiusiai keturiolikmetei Mintarei atiteko trečioji vieta.
Devyniolikmetis P. Mikšta komisiją sužavėjo savo medžio drožiniais – prakartėle ir skulptūrėlėmis, pastarųjų pateikė visą dešimtį. Paulius, kaip ir Rūta, šiame konkurse dalyvauja ne pirmą kartą. Ne sykį iš jo grįžo pelnęs prizinę vietą.
O štai P. Brazdeikis – „Sidabro vainikėlio“ naujokas. Tačiau akivaizdu, jog pradžia šiam aštuoniolikmečiui kūrėjui – sėkminga. Kelią į sėkmę vaikinui padeda tiesti įspūdingosios Užgavėnių kaukės bei skulptūrėlės.
Kaip mūsų krašto jauniesiems meistrams seksis respublikiniame „Sidabro vainikėlio“ ture, paaiškės birželio mėnesį. Reikia tikėtis, jog paskutiniajame konkurso etape fortūna nuo jų nenusigręš. Juolab kad šiam renginiui moksleiviai, padedami mokytojų, ruošiasi ne mėnesį, ne du ir ne tris.
Minėti „Saulės“ gimnazijos abiturientai – ne vieninteliai V. Raibužio konkursui paruošti mokiniai. Savo darbus į konkursą atvežė ir Plungės „Babrungo“ progimnazijos septintokai Elijus Danilevičius bei Matas Augustinavičius. Berniukai pripažinti antrosios vietos laimėtojais. Savo kūrinėlius pristatė ir neformalaus vaikų švietimo programos užsiėmimus „Meninė medžio drožyba“, vedamus taip pat V. Raibužio, lankantys Elija Kausilaitė ir Julius Jaugelis.
Atsiskleidė ne vienas talentas
Konkurso „Sidabro vainikėlis“ rengėjai džiaugiasi, jog per beveik dešimtmetį savo talentą atskleidė ne vienas jaunasis kūrėjas, o vėliau, jau suaugę, savo kūrybą pristatė ir konkurse „Aukso vainikas“. Tai esą parodo, kad laikas ir dėmesys, skirtas mokiniams, nenueina veltui, kad įskiepyta meilė liaudies menui pasilieka kuriančiojo rankose ir išsaugo gyvybingas liaudies dailės tradicijas.
Anot organizatorių, jaunieji meistrai, atrandantys senąjį Lietuvos liaudies meną, amatus, įkvepia jiems naujos gyvybės. Tai esą esminis būdas išlaikyti tradiciją gyvą.
Tačiau tai nėra vienintelis „Sidabro vainikėlio“ tikslas. Konkursu siekiama jaunąją kartą tiesiog supažindinti su liaudies dailės paveldu, suteikti progą vaikams ir jaunimui patiems prisiliesti prie medžiagos bei įrankių ir pasitelkus vaizduotę kurti savo vaizdinės bei taikomosios liaudies dailės kūrinius. Tokių vaikų kasmet į konkursą susirenka ne vienas šimtas.
Jaunieji autoriai savo išskirtiniais kūriniais technikos, formos, turinio požiūriu dažnai nenusileidžia vyresniems tautodailininkams. Kiekvienas mokinys ir ypač konkurso laureatas parodo ne tik savo gebėjimus, talentus, kūrybiškumą, bet ir mokytojo darbą, profesionalumą, mokinio individualybei tinkamai parinktą kryptį, gebėjimą perteikti esmines liaudies meno ypatybes, estetiką, savojo regiono savitumą.
Tad „Sidabro vainikėlis“ yra paskatinimas ir padėka ne tik mokiniams, bet ir jų mokytojams, kurie kartais net kelerius metus kantriai ir nuosekliai dirba, kad tradicijos pakuždėta užuomina, kūrybos pirmavaizdis įgytų gražiausią, prasmingiausią pavidalą.
Publikaciją remia