Naujausios
Sutraukė būrį dalyvių bei smalsuolių
Pasižiūrėti skirtingų regionų lietuvių liaudies kultūros grožį bei ypatumus perteikiančių pasirodymų bei pasimėgauti svečių iš Latvijos muzikine dovana susirinko būrys plungiškių bei miesto svečių. Ne vienas iš jų prisiminė pernykštį festivalį, jo metu kurtą puikią nuotaiką, šaunius kolektyvus, todėl sakė nė nedvejoję, eiti į šiųmetį renginį ar ne. „Kai dabar tiek daug dirbtinumo, netikrų balsų, taip gera pabūti tokioje šventėje, kur skamba gyva muzika, balsai, kur skleidžiasi folkloro grožis, mūsų šalies liaudies kultūra“, – konkursinio festivalio metu kalbėjo viena žiūrovių.
Būtent tokia ir yra pernai gimusio festivalio „Sosėtėkem Plungie“ misija – žadinti visuomenės susidomėjimą lietuvių liaudies kultūra, skatinti atlikėjus tobulinti folkloro žanrų atlikimo įgūdžius bei plėtoti Lietuvos folkloro ansamblių kūrybinę partnerystę.
Renginio organizatoriai džiaugiasi, jog šią misiją jiems sėkmingai sekasi įgyvendinti – tiek pirmasis, tiek antrasis festivalis sulaukė didelio susidomėjimo.
Į šiųmetį festivalį Plungėje atvyko Gargždų kultūros centro folkloro ansamblis „Cyrulelis“, vadovaujamas Vidmanto Radavičiaus, Panevėžio rajono Raguvos kultūros centro folkloro dainininkių grupė „Trys kartos“, prie kurios vairo – Kotryna Juškaitė, Dovilų etninės kultūros centro folkloro ansamblis „Lažupis“ su vadove Monika Norgėliene priešaky, Kaišiadorių rajono Rumšiškių kultūros centro folkloro ansamblis „Praviena“, kurio veiklą styguoja Ernesta Žiūkienė, Dainos Ciegienės vadovaujamas Kazlų Rūdos Kultūros centro folkloro ansamblis „Sūduona“, Pakruojo rajono savivaldybės Linkuvos kultūros centro folkloro ansamblis „Linkava“ ir jo vadovė Adelita Garalevičienė, Telšių rajono savivaldybės Luokės kultūros centro folkloro ansamblis „Šatrija“, kuriam vadovauja Vilija Benešienė, Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblis „Lankupa“, vadovaujamas Daivos Ambrasaitės (instrumentinės grupės vadovai – Linas Penkaitis ir Tomas Makluševičius), bei Kauno rajono Raudondvario kultūros centro folkloro ansamblis „Piliarožė“ kartu su vadovu Viliumi Marma.
Išrinkti geriausi
Dalyvių pasirodymus vertino Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Muzikos katedros docentės, etnomuzikologės, liaudies dainų atlikėjos Rūtos Vildžiūnienės pirmininkaujama komisija: Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Teatro katedros docentas, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas, Plungės rajono kultūros centro direktorius Romas Matulis, Žemaitijos nacionalinio parko Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė, kultūrulogė Aldona Kuprelytė, Plungės rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Uznevičiūtė bei šventės iniciatorė, Plungės kultūros centro folkloro ansamblio „Gondinga“ vadovė Dalia Stasikėlienė.
Pasirodžius visiems konkursantams, komisija išėjo pasitarti, kurie kolektyvai verčiausi geriausiųjų titulo. Užduotis buvo nelengva, nes kiekvienas ansamblis turėjo kažką savito, užburiančio. Kol komisija tarėsi, gausiai susirinkusią publiką linksmino šventės svečiai iš Latvijos – Saldus turizmo informacijos, kultūros, sporto centro liaudiška kapela „Strops“, kuriai vadovauja Jolanta Priedniece. Latviai taip išjudino publika, kad ši net ėmė linguoti, o dažnas dar ir pritarti latviams jų kalba bandė.
Žinoma, festivalio metu pasirodė ir jo šeimininkai – ansamblis „Gondinga“.
Pasimėgavę pasirodymais, konkurso dalyviai rinkosi išklausyti komisijos verdiktą. Po ilgų diskusijų ši nusprendė, jog antrojo festivalio-konkurso laureatų vardo labiausiai vertas ansamblis „Lankupa“ iš Vilkaviškio.
Žinoma, neliko pamiršti ir kiti kolektyvai. Antai raudondvariškių ansamblis „Piliarožė“ sulaukė diplomo už charakteringus šokius, o ansamblis „Cyrulelis“ buvo apdovanotas už tradicijų tąsą.
Diplomas už šeimos tradicijų saugojimą įteiktas Raguvos kultūros centro folkloro dainininkių grupei „Trys kartos“. Šis kolektyvas išskirtinis tuo, kad jame gražiausias lietuvių liaudies dainas traukia trys moterų kartos – vadovė K. Juškaitė, jos mama ir močiutė. Grupė buvo pastebėta ne tik komisijos, bet ir publikos, kuri po pasirodymų šaukė BRAVO.
Diplomą iš Plungės parsivežė ir Dovilų etninės kultūros centro folkloro ansamblis „Lažupis“, kuris įvertintas už retesnių dainų variantų pateikimą. O štai Rumšiškių kultūros centro folkloro ansamblis „Praviena“ apdovanotas už balsų spalvingumą.
Ypatingai šilti žodžiai skelbiant rezultatus nuskambėjo Kazlų Rūdos kultūros centro folkloro ansambliui „Sūduona“, kurio dėka atverta etnografo, tautosakininko Jauniaus Vyliaus dainų skrynia. Būtent už tai kolektyvas ir buvo apdovanotas.
Linkuviškių ansamblis „Linkuva“ taip pat negrįžo tuščiomis – jis pelnė diplomą už aukštaitiškos tradicijos puoselėjimą. Na, o už žemaitiškos dainos charakteringumą apdovanotas buvo Luokės kultūros centro folkloro ansamblis „Šatrija“.