Skuode įvertinti ir plungiškiai žemaitiško žodžio puoselėtojai

Ritos BARNIŠKIENĖS nuotr.
Pirmąją vietą užėmusi Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinių grupė
Lapkričio 25 dieną Skuodo Romualdo Granausko viešojoje bibliotekoje vyko vienuoliktasis regioninis konkursas „Skaituom žemaitėškā“. Žemaitijos regiono skaitymuose-konkurse, skirtame Simono Daukanto 229-osioms gimimo metinėms ir Žemaičių kalbos metams paminėti, varžėsi 56 dalyviai iš Skuodo, Ylakių, Mosėdžio, Telšių, Plungės, Mažeikių, Kretingos, Kūlupėnų, Salantų, Rietavo, Gargždų, Tverų bei Šilutės. Konkurse dalyvavo ir būrys ir plungiškių.

Kaip įprasta, vertinimo komisijai pirmininkavo filologijos magistrė, literatūrologė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė Dalia Zabitienė. Vertinti skaitovus jai padėjo režisierius, Skuodo kultūros centro žemaičių teatro vadovas, rašytojas ir vertėjas Edmundas Untulis, Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė ir Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Jasienė, Klaipėdos rajono žemaičių draugijos pirmininkė Diana Ciparienė, Mažeikių muziejaus direktoriaus pavaduotoja Raimonda Ramanauskienė, Plungės verslo ir technologijų mokyklos mokytoja Diana Gendvilienė bei Kretingos Simono Daukanto progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Sigita Dirmeitienė.

Džiugu, kad jaunieji plungiškiai puoselėja žemaičių tarmę, puikiai ja kalba ir skaito, matyt, todėl ir konkurse juos lydėjo sėkmė. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus grupėje Motiejui Montvydui iš Plungės lopšelio-darželio „Vyturėlis“ (berniuką parengė mokytoja Vida Vaitkuvienė) skirtas paskatinamasis Skuodo R. Granausko bibliotekos prizas.

1–4 klasių grupėje Plungės Senamiesčio mokyklos pirmokė Paula Nakopia (mokytoja – Staselė Venslauskienė) apdovanota specialiu Plungės savivaldybės prizu, Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos trečiokas Germantas Geležinis (mokytoja – Irena Šarkauskienė) pamalonintas specialiu konkurso komisijos prizu, o ketvirtokei Mortai Novoruckytei iš „Ryto“ pagrindinės mokyklos (mokytoja – Edita Morkienė) už puikų Adelės Daukantaitės teksto „Vuožys“ skaitymą skirtas regioninio konkurso trečiosios vietos diplomas.

5–9 klasių grupėje dalyvavusios Plungės „Babrungo“ progimnazijos mokinės Goda Rečkauskaitė ir Justė Slavinskytė grįžo su padėkos raštais.

Plungiškiams sekėsi ir tarp 10–12 klasių grupės skaitovų – pagal Stanislavos Stripinienės tekstus parengtą pasakojimą „Baidymai“ skaičiusi Plungės „Saulės“ gimnazijos dvyliktokė Viktorija Ramonaitė (mokytoja – Rita Barniškienė) apdovanota regioninio konkurso trečiosios vietos diplomu ir specialiu komisijos prizu už taisyklingai, be kirčiavimo ir tarties klaidų skaitytą tekstą.

Kompozicijų grupėje geriausiai pasirodė ir pirmąją vietą laimėjo Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinių grupė: devintokė Aušra Zubytė, vienuoliktokės Kamilė Daržinskytė, Martyna Katkutė, Emilija Pigagaitė ir dvyliktokė Viktorija Ramonaitė. Mokines konkursui paruošė mokytojos R. Barniškienė ir Jolanta Raišutienė. Plungiškės skaitovės sužavėjo klausytojus ir komisiją poetine kompozicija „Žemaitynai“, parengtą pagal žemaičių poetų eiles.

Plungiškiai skaitovai ir tarmės puoselėtojai dar kartą įrodė, kad žemaičių tarmė yra gyva ir jungia mus visus. Pasak profesoriaus dr. Juozo Pabrėžos, prigimtinę tarmę žmogus atsineša iš savo tėvų, iš gimtosios vietos. Tik vėliau mokykloje pradedama mokytis bendrinės kalbos. Tai reiškia, kad prigimtinė tarmė yra kiekvieno gimtoji kalba. Jeigu žmogus ją turi, tai jos niekaip negali užmiršti.