Sofijos festivalyje susitiko kultūra, istorija ir bendruomenė

Sofijos festivalio rengėjų nuotraukos
„Taško teatro“ surengta ekskursija po Kulius
Kulių miestelis praėjusią savaitę jau 6-ą kartą kvietė į Sofijos festivalio renginius. Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vardu pavadintas festivalis tęsia šios išskirtinės asmenybės, Kuliuose praleidusios svarbų gyvenimo etapą, veiklos idėjas – skleisti meno ir švietimo aurą, užkrėsti kultūra.

 

Dėmesys bendruomeniškumui

Šiemet Sofijos festivalio, kurio vienas iš uždavinių – skatinti bendruomeniškumą, šūkis rėmėsi filosofo Viktoro Franklio žodžiais „Aš tampa Aš tik susitikęs su Tu“. Šis šūkis tapo dar aktualesnis po vasario 24-osios. „Jau įsitikinome, kad karo pašonėje kultūra ir bendrystė vaidina labai svarbų vaidmenį, palaikantį visuomenės viltį, optimizmą ir susitelkimą. Šiuo sudėtingu laikotarpiu naujai įvertinkime aplinką ir atsigręžkime į kitą: „Tu“ – tai kaimynas, „Tu“ – tai prieglobsčio ieškantis ukrainietis, „Tu“ – tai mokslo draugas, „Tu“ – tai einantis šalia,“ – festivalio pagrindine mintimi dalinosi renginio sumanytojai bei organizatoriai Raimonda ir Valentinas Masalskiai.

Festivalis liepos 2-ąją prasidėjo pirmą kartą surengta Kulių vasaros kino akademija, kurioje 14–18 metų jaunuoliai turėjo galimybę susipažinti su kinu ir sukurti savo filmą.

„Nežinomas gyvenimas“ – būtent taip akademijos dalyviai nusprendė pavadinti trumpo metro filmą, kurį ėmėsi kurti. Jo premjera įvyko liepos 6 d. renginyje „Kinas ant vandens“. Pasidžiaugę jaunimo kūryba, susirinkusieji pakviesti į filmo „Tvano nebus“ premjerą. Filmo režisierius – Marat Sargsyan, o pagrindinį vaidmenį atliko kuliškis režisierius ir aktorius V. Masalskis. Beje, šis filmas Lietuvos kino teatrus pasieks tik rugpjūčio viduryje, tad kuliškiai turėjo išskirtinę galimybę pamatyti jį vieni pirmųjų bei pabendrauti su filmo kūrybine grupe.

Programoje – ir atlikėjai iš Prancūzijos bei Latvijos

Liepos 5 d. Kulių parke dailininkas Martynas Pekarskas surengė atvirą tapybos akciją – kūrė didelio formato kompoziciją ant drobės.

Kitą dieną dėmesio laukė „Taško teatro“ muzikinis spektaklis „Mitai“, nukėlęs žiūrovus į mistinį mitologinį pasakojimą apie žmogaus gyvenimą. Įdomus faktas: V. Masalskio režisuotame spektaklyje naudojamus instrumentus kūrė patys jaunieji aktoriai, jų pagamintų styginių, mušamųjų ir pučiamųjų instrumentų bei elektroninės muzikos sintezė sukūrė išskirtinį spektaklio garsų pasaulį, modernia kalba atskleidė mitologijose paslėptas simbolines nuorodas apie žmogaus būtį.

Liepos 7-osios vakarą Kulių kultūros centrą drebino prancūzų grupė „Le Balluche de la Saugrenue“, savo kūryboje su humoru interpretuojanti pasaulio muziką, ieškanti naujų muzikinių formų bei nukelianti klausytojus į Paryžiaus bohemos aukso amžių. Šiam laikotarpiui būdingais instrumentais – akordeonu, kontrabosu, bandža/gitara ir jase – muzikantai plėšė džaivą, valsus, tango, svingą ir rumbą, išjudinusią publiką ir ne vieną klausytoją pakėlusią ant kojų.

Penktadienį festivalio lankytojams duris atvėrė Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia. Čia koncertą surengė perkusininkai Guntars Freibergs (Latvija) ir Pavelas Giunteris (Lietuva). Tarptautinį pripažinimą pelnęs duetas į Kulius atvyko su programa „Šventyklų muzika“.

Baigiamieji akcentai

Stipriausiai festivalio aurą ir bendruomeniškumo idėją buvo galima pajusti šeštadieniniame Jomarke. Po klounų teatro studijos „Dulidu“ spektaklio visai šeimai „Kaip atsirado drugeliai” gerą nuotaiką kūrė ne tik klounai, bet ir varinių pučiamųjų ansamblis – Klaipėdos brass kvintetas. Triukšmingi Jomarko personažai kvietė įsitraukti į žaidimus, įsigyti menininkų, dizainerių prekių, sendaikčių, ragauti tradicinių Kulių beigelių ar bendrauti su kaimynais bei menininkais.

Jomarko šurmuliui nutilus, šeštadienio vakarą kuliškiai ir miestelio svečiai vėl užpildė Kultūros centro salę. Šįkart į jos sceną žengė penkios jaunos, charizmatiškos ir talentingos Klaipėdos jaunimo teatro aktorės, susibūrusios į trupę „Graži ir ta galinga“. Jos Kuliuose surengė spektaklio-koncerto „Mimozos ir sirenos“ premjerą, kuri ir graudino publiką, ir juokino, tačiau nepaliko abejingų.

Sekmadienio rytą festivalio dalyviai pasitiko Reiskių tyre plaunami lietaus ir genami griaustinio, kartu su filmo „Sengirė“ kūrėju Mindaugu Survila. Žygio dalyvius po tyrą vedžiojo ir su jo augmenijos įvairove supažindino girininkas Alvydas Vengalis. Žygeiviai vėliau dalinosi patyrę neišdildomų įspūdžių, mat Reiskių pelkė iš kitų išsiskiria ežerėlių gausa ir viduryje jos augančiu tankiu lapuočių mišku, kuriame apsilanko ir jūriniai ereliai, o savo augmenija primena Sibiro tundrą.

Na, o paskutiniu festivalio akcentu tapo „Taško teatro“ surengta ekskursija po Kulių miestelį „Istorijos ir laiko dėlionė“, nustebinusi dalyvių gausa ir netikėtai pro debesis pasirodžiusia saule.