Naujausios
Ligų išvarginta jaunystė
R. Baginskas gimė ir kartu su trimis seserimis užaugo Plungės rajone, Uogaičių kaime. Reumatinės ligos, pasak vyriškio, pasireiškė jau vaikystėje, tad nemažą laiko dalį jam teko praleisti įvairiose gydymo įstaigose. Bet tai nė kiek nesutrukdė siekti išsilavinimo, Salantų specialiojoje mokykloje sėkmingai baigė aštuonias klases, taip pat įgijo daržininko bei staliaus profesijas.
Deja, būdamas silpnos sveikatos negalėjo pilnai savęs realizuoti profesinėje srityje. Liga gerokai progresavo, teko daryti ne vieną sudėtingą operaciją.
O viena iš jų kardinaliai pakeitė R. Baginsko gyvenimą.
„Operuodami apendicitą gydytojai netyčia viduje užsiuvo žirkles. Su jomis sugebėjau pragyventi net trejus metus. Reikia tik įsivaizduoti, ką teko patirti, kol galiausiai prasidėjo kraujo užkrėtimas ir kone suparalyžiuotą mane išvežė į Vilnių. O ten operacijos metu sugebėjo dar ir stuburo nervus pažeisti...“ – patirtus išbandymus prisiminė Rimantas.
Trūko tik dienos ar kitos ir vyro istorija būtų pasibaigusi gerokai liūdniau. Vargais negalais gyvybę išsaugoti pavyko, bet visam gyvenimui tapo neįgalus.
Kurį laiką Rimantui teko naudotis neįgaliojo vežimėliu, nes judėti ar atsistoti dėl ligų ir patirtų sužalojimų buvo be galo sudėtinga. Bet kiek vėliau išmoko gyventi su pagrindine savo pagalbininke – lazda. Su ja nesiskiria iki šiol.
„Žinią apie savo diagnozę priėmiau gana ramiai, nes juk yra pasaulyje žmonių, kuriems tikrai daug blogiau negu man“, – optimizmo nestokojo pašnekovas.
Hobį rado... neįgaliųjų draugijoje
Negalia R. Baginską atvedė į Plungės neįgaliųjų draugiją, čia jis susipažino su panašaus likimo žmonėmis, kurie telkiasi bendrai veiklai ir save išreiškia per kūrybą.
„Tai pati geriausia gydymo forma, kuri leidžia užmiršti visas negandas ir negalią, o kartu leidžia kurti, daryti gerus darbus.“
Sykį ši draugija savo nariams surengė siuvinėjimo ir pynimo iš vytelių užsiėmimus. Aktyviai juose dalyvavo ir R. Baginskas. Iš pradžių jį labiau sudomino pynimas, bet išbandęs pamatė, kad jo rankos tam tiesiog per silpnos. Tada vyras su užsidegimu kibo į siuvinėjimo mokslus.
Beje, rankdarbiai jam – anokia naujiena. Dar būdamas visai mažas stebėdavo ir žavėdavosi, kaip močiutė siuvinėjo ir audė drobes. O širdyje slapta svajojo, kaip norėtų ir pats tuo užsiimti, tik labai bijojo būti išjuoktas savo bendraamžių, neva užsiima moteriškais darbais.
„Atsimenu, kad močiutės namuose buvo didelės staklės ir aš nuolat prie jų prilipdavau kaip bitė prie korio. Būdavo įdomu stebėti audimo procesą arba kaip močiutė susikaupusi siuvinėja“, – vaikystės prisiminimais dalinosi tautodailininkas.
Įtraukė kaip liūnas
Vis tik ilgainiui, sulaukęs brandaus amžiaus, vyriškis numojo ranka į aplinkinių nuomonę ir daugiau nebekvaršina sau galvos mintimis, ką pagalvos ar pasakys kiti. Siuvinėjimas tapo bene svarbiausia jo gyvenimo dalimi, o savo mokytoja vadina tautodailininkę Birutę Daukantienę.
„Pradžia buvo tikrai nelengva. Iki skausmo susibadydavau pirštus, be to, sunku būdavo gauti siuvinėjimo schemų ir pačių siūlų. Reikėjo perprasti ir paveikslų rėminimo subtilybes“, – kalbėjo vyriškis.
Ne vieną kartą teko nusivilti savo gebėjimais ir viską mesti, bet užsispyręs žemaitis nepasidavė. Diena po dienos jis taip įsitraukė į siuvinėjimą, kad tiesiog nebegalėjo sustoti.
„Tik pabaigiu vieną paveikslą ir jau iškart čiumpu kitą. Norėjau kaskart vis sunkesnį ir sudėtingesnį padaryti. Būdavo, kad net per naktis siuvinėdavau, o ir dabar jeigu ilgesnį laiką neprisėdu prie siuvinio – iškart to pasigendu.“
Kryželiu siuvinėjamuose Rimanto paveiksluose skleidžiasi gamtos grožis, ryškiaspalvės gėlės, gyvūnai, kartais – šventųjų atvaizdai.
Na, o šiandien vyriškis jau nebesuskaičiuoja, kiek yra išsiuvinėjęs paveikslų. Daugumą jų dovanojo artimiesiems ar draugams. Sunku būtu suskaičiuoti ir parodas, kuriose eksponuoti jo darbai: Žemaičių Kalvarijoje, Gegrėnuose, Plateliuose, Plungėje, Kupiškyje, įvairiose organizacijose, šventėse ir kitur.
Išsipildžiusios vaikystės svajos
Kaip bebūtų, siuvinėjimas nėra vienintelė R. Baginsko veikla, kuriai jis skiria savo laiką. Rimantas dar ir puikus audimo meistras. Šio amato išmoko 2008 metais, kuomet Platelių dvaro svirne Plungės kultūros centro iniciatyva buvo surengtas švedų remiamas seminaras visiems norintiesiems išmokti austi.
Netrukus vyriškio namuose atsirado ir pačios audimo staklės. O tada ir pasipylė: servetėlės, rankšluosčiai, užuolaidos, kilimėliai, šalikai... O didžiausias tautodailininko pasididžiavimas – jo nuaustas net septynių metrų ir septyniasdešimties centimetrų ilgio takas, puošiantis Bukantės muziejuje esantį didįjį kambarį.
Suteiktas tautodailininko vardas
Kad ir kaip būtų paniręs į kūrybą, R. Baginskas niekada neatsisako padėti kitiems. Dvejus metus savanoriavo Šateikių vaikų dienos centre, o dabar audimo amato subtilybių mokina Plungės aklųjų ir silpnaregių sąjungos narius, taip pat Kultūros centre esančio „Audėjų klubo“ lankytojus. 2017 metais R. Baginskui buvo suteiktas metų pagalbininko vardas, o jo veikla ir darbai įvertinti padėkos raštais.
Darbštus žemaitis priklauso ne tik Plungės kultūros centro, bet ir Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centro audėjų klubams. Su Plungės tautodailininkais dalyvauja įvairiose parodose, mugėse, renginiuose. 2009 metais jam buvo suteiktas tautodailininko vardas.
Norint rasti R. Baginską namuose, būtinai reikia iš anksto susitarti, nes kitu atveju liksi už užrakintų durų. Įvairūs seminarai, mokymai, parodos, susitikimai – vyriškio kasdienybė. Kur dar namų ruoša bei per visą dieną šeimininko išsiilgęs katinas.
„Kad ir kaip norėčiau, kitoms veikloms paroje nebeužtenka valandų. Vakarais net ir žinias ne žiūriu, o klausausi viena ausimi – ausdamas“, – šypsosi pašnekovas.