Naujausios
Parodoje – per 300 kūrinių
Visus, penktadienio popietę susirinkusius į Kultūros centrą, pirmiausia pasveikino Akmenės rajono meno mokyklos kanklių ansamblis „Arpedžio“, kuriam vadovauja mokytoja Loreta Rimkuvienė. Klausydamiesi užburiančios kanklių muzikos plungiškiai bei miesto svečiai apžiūrinėjo gausybę darbų, kuriais parodų salės erdves praturtino jaunieji talentai iš Klaipėdos, Veiviržėnų (Klaipėdos r.), Rietavo, Mažeikių, Sedos, Tirkšlių, Židikų (Mažeikių r.), Platelių, Telšių, Žemaičių Kalvarijos ir, žinoma, Plungės.
Renginio metu prisiminta, jog ši unikali paroda, suburianti platų ratą jaunosios kartos tautodailės meno puoselėtojų, pradėta rengti prieš 22-ejus metus. Kaskart konkursas suburia dešimtis jaunųjų talentų iš visos Žemaitijos. Jų rankomis sukurtais darbais žavisi net didžiausi kritikai. Gražių žodžių negaili ir vertinimo komisija, kuriai šiemet teko apžiūrėti bei įvertinti 77-ių ryškų pėdsaką tautodailės istorijoje palikusio skulptoriaus S. Riaubos bei jo kūrybos įkvėptų autorių kūrinius.
Šiųmetėje parodoje iš viso puikavosi per 320 darbų iš keturių tautodailės šakų – tapybos, grafikos, skulptūros ir amatų. Juos sukurti savo pamokymais ir patarimais jauniesiems riauboms padėjo jų mokytojai. Šiemet net 19 pedagogų savo mokinius paskatino dalyvauti ir savo kūrybą pristatyti jaunųjų menininkų sąjūdyje.
Toks konkursas Žemaitijoje – vienintelis
„22-ąjį kartą sakau: „Sveiki, jaunieji riaubos“. Nepaprastai smagu, kad kartu su šituo konkursu augate, bręstate ir jūs. Tai – labai reikšmingas renginys“, – kreipdamasis į jaunuosius kūrėjus, kalbėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis džiaugėsi, jog visą mėnesį jo vadovaujamoje įstaigoje karaliavo tautodailė, o parodų salėje tiesiog virė gyvenimas – vyko įvairios edukacijos ir užsiėmimai, būriais spietėsi jauni žmonės.
„Ko gero nesuklysiu sakydamas, jog mes pagimdėme ir padovanojome Lietuvai mokinių liaudies dailės konkursą „Sidabro vainikėlis“ ir kitus tokio pobūdžio renginius, kurių organizatoriai taip pat suvokė, jog tik jaunas žmogus gali užtikrinti mūsų kūrybinę ateitį“, – kalbėjo Kultūros centro direktorius ir dėkojo ne tik parodos autoriams, bet ir jų mokytojams. Esą būtent jie vaikams yra didžiausias impulsas bei rodiklis, kaip būti mene.
R. Matulio nuomone, visi darbai verti didžiausių prizų, bet taisyklės lieka taisyklėmis. Savo ruožtu direktorius nutarė apdovanoti jauniausią dalyvę, kuri pagal konkurso nuostatus net negalėjo dalyvauti parodoje, bet labai norėjo pasidalinti savo darbeliais. Tai – devynmetė mažeikiškė Gabija Puleikytė.
Prie sveikinimų prisidėjo ir Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas, pasidžiaugęs kasmet nemažėjančiu dalyvių skaičiumi. Esą būtent tai rodo, kad „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ yra reikalingas, kad vis dar yra vietos augti ir tobulėti. Direktorius tikino apžiūrėjęs visus darbus ir įsitikinęs, jog būtų be galo sunku išrinkti pačius geriausius. „Jūs visi – nugalėtojai“, – sakė administracijos vadovas ir Savivaldybės prizu pamalonino taip pat vieną jauniausių konkurso dalyvių – V. Raibužio mokinį Gustą Tamošauską, kuriam – dvylika.
V. Raibužis tradiciškai į parodą atvedė itin gausų būrį jaunųjų kūrėjų – savo darbus pristatė net aštuoni jo auklėtiniai. Jį lenkė tik mažeikiškis mokytojas Aleksandras Novakas, konkursui paruošęs net dvylika talentų.
Šiais ir kitais mokytojais, kasmet konkursui paruošiančiais būrius vaikų ir jaunimo, labai džiaugėsi konkurso organizatorė Jolanta Miltenė. Žinoma, gražių žodžių ji negailėjo ir mokiniams, jaunajai kartai, auginančiai tautodailės ateitį.
Parodos organizatorė atkreipė dėmesį į tai, jog kiekvienais metais konkurso kartelė kyla. Ją kelia patys dalyviai, pristatydami vis meistriškiau atliktus kūrinius, žavinčius įvairove. Tad komisijai tenka nemenkas išbandymas.
Nekinta tik kūrybiškumas
Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, komisijai, kurioje – konkurso iniciatorė, tautodailininkė Zafira Leilionienė, žinomas skulptorius bei kryždirbys Antanas Vaškys ir Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir paveldo skyriaus vyr. specialistė, etnografė Aldona Kuprelytė, pirmininkavo Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, dailininkas Jonas Rudzinskas.
Jis dėkojo visiems, kurie vienaip ar kitaip prisidėjo prie konkurso. „Dėkoju visos sąjungos vardu. Joje – per 3 tūkst. narių, stebinčių, ką ir kaip jūs darote, realizuodami Riaubos idėjas, užtikrindami jų tęstinumą, turinio puoselėjimą. O juk pats Riauba apie tai negalvojo, tiesiog darė, kūrė. Jis buvo paprasčiausiai dvasingas žmogus, patekęs į Pasaulinę naiviojo meno enciklopediją. Įsivaizduokite, kokį turite deimančiuką“, – kalbėjo pirmininkas ir prisipažino, kad pakeliui į renginį neretai suabejoja, kas begali būti naujo po dviejų dešimtmečių, tačiau atvykęs eilinį kartą lieką maloniai nustebintas to, ką sukuria mokiniai ir pedagogai.
Tarp laureatų – ir mūsiškis kūrėjas
Kaip minėjo J. Rudzinskas, išrinkti pačius geriausius buvusi nelengva užduotis – būta daug diskusijų, net ginčų. Esą jei būtų daug prizų, už kūrybiškumą būtų galima apdovanoti visus dalyvius, kurie ateityje daug ko pasieks, nes nieko nepasiekia tik tas, kuris nieko nedaro. Jaunieji talentai daro daug, tai puikiai parodo ši kūrinių gausi konkursinė paroda.
Šiemet, komisijos sprendimu, geriausiu grafiku pripažintas aštuoniolikmetis Klaipėdos rajono Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos moksleivis Kostas Papievis, kurio mokytoja – Valdonija Karaliūnienė.
Mokytojo A. Novako mokinys Kipras Pučekas laureato vardą pelnė kaip geriausias skulptorius. Keturiolikmetis lanko Mažeikių dailės studijos „Meninis stiklas“ užsiėmimus.
Dar vienas šios studijos na-rys – taip pat keturiolikmetė Deimantė Tamošauskaitė – pripažinta geriausia tapytoja.
Na, o amatininko laureato diplomą komisija skyrė Plungės „Saulės“ gimnazijos mokiniui L. Costai, kurį tautodailės paslapčių moko V. Raibužis.
Kaip ir kasmet, apdovanoti ir daugiausiai žiūrovų simpatijų sulaukę „riaubukai“. Žiūrovų sprendimu, geriausiu grafiku pripažintas J. Miltenės mokinys Matas Augustinavičius, kuriam – trylika, geriausiu amatininku – keturiolikmetė Linos Ruginienės mokinė Mintarė Jucytė, geriausiu skulptoriumi – septyniolikmetis V. Raibužio ugdytinis Osvaldas Raudys, geriausia tapytoja tapo šešiolikmetė Urtė Mikalauskaitė, kurios mokytoja – Aldona Bieliauskienė.
Savo prizus tradiciškai skyrė ir Plungės bičiuliai iš Švedijos – Boksholmo komunos organizacija „Draugas draugui“. Švedų dovanos įteiktos L. Costai, Juliui Jaugeliui ir Augustei Kavaliauskaitei, Ivetai Vilkaitei, Livijai Balsytei, Viltei Remeikaitei, Agnei Mikštaitei, Julijai Grauslytei, Ajantai Jocaitei, Rugilei Mačiūtė, Gretai Lužytei, Rasai Pudžiuvytei ir Akvilei Danilevičiūtei.
Publikaciją remia