
Naujausios
Avis išpjovė pirmą kartą
Rietavo žirgynas, be čia įprastų žirgų, laiko ir avių bandą. Turėjo jų 51-ą, bet naktį iš užpraėjusio penktadienį į šeštadienį žirgyno teritorijon atklydę vilkai bandą praretino – liko 41 avis.
Gyvuliai, pasak laikinojo žirgyno direktoriaus Rimanto Gricevičiaus, buvo aptverti vadinamuoju elektriniu tinkliniu piemeniu. Bet, rytą atvykus į ganyklą, jis rastas išverstas, o išskerstos avys – ištampytos po teritoriją.
Vaizdas buvęs kraupus, mat avys turėjo jau gruodį ėriuotis, tad vilkai iš jų pilvų išdraskė jau gana subrendusius ėriukus.
Tiesa, gerai apėdė tik kelias avis, tad galima numanyti, kad kitas papjovė ne iš alkio, o į ganyklą buvo atsivedę jauniklius, kuriuos mokė medžioti.
Tai pirmas kartas per dešimt metų, kiek veikia žirgynas, kad vilkai atsėlintų ir į jo teritoriją. Naujai laikinojo direktoriaus pareigas nuo spalio pradžios pradėjusiam eiti R. Gricevičiui tai buvo lyg pirmas „šaltas dušas“.
Nors žmonės dažna įspėjami saugoti savo gyvulius ir vilkams suaktyvėjus juos uždaryti į tvartus, R. Gricevičius sako avis laikęs neuždarytas, nes lauke žolės – užtektinai, o ir šalčiai dar neprasidėję. Be to, būtų sunku rytą vakarą į ganyklą ginti tokią didelę bandą.
Labiausiai „mėgsta“ Tverus
Ar vilkai siaubia ir kitas Rietavo seniūnijas, paklausėme Savivaldybės ekologės Vestos Andrijauskienės. Iš jos pateiktų duomenų matyti, kad tiek pernai, tiek šiemet šie plėšrūs žvėrys savo puotas dažniausiai rengia Tverų seniūnijoje.
Pernai prašymai dėl vilkų padarytos žalos įvertinimo ir atlyginimo gauti vien tik iš minėtos seniūnijos, kreiptasi net 13 kartų. Vilkai čia papjovė 37 gyvulius – 28 avis, 4 telyčaites, 2 buliukus ir 3 ožkas. Patirti nuostoliai siekė 4 302 eurus.
Šiemet pilkiai vėl dažniausiai suka į Tverų pusę – per šiuos metus gauti 9 prašymai vilkų padarytai žalai, išpjovus gyvulius, atlyginti, ir 7 iš jų – dėl Tverų seniūnijoje padarytos žalos. Likę du prašymai gauti Rietavo seniūnijoje. Šiemet vilkai Rietavo savivaldybės teritorijoje jau paskerdė 51 gyvulį – 45 avis, 4 buliukus ir 2 ožkas, ūkininkams padaryta 5 770 eurų žala.
Šiemet paraiškų – daugiau
Ir Plungės rajono ūkiuose šiemet „miško veterinarai“ lankosi dažniau nei pernai. Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė sako tą pastebėjusi pagal padidėjusių paraiškų vilkų padarytai žalai atlyginti skaičių.
„Šiemet jau pranešta apie daugiau atvejų nei buvo pernai, be to, kiek dar turim naujai išpjautų gyvulių – ir šiandien važiavo, ir penktadienį“, – sakė užpraėjusį pirmadienį „Žemaičio“ kalbinta vedėja.
Pernai šiam skyriui pranešta apie 11 atvejų dėl vilkų paskerstų gyvulių. Vilkai sudraskė 31 gyvulį: 26-ias avis, ožką ir 4 veršelius. O šiemet dėl vilkų išpuolių kreiptasi jau net 25 kartus. Papjauti 42 gyvuliai, daugiausia – avių.
Ir tai, pasak A. Montydienės, greičiausiai nėra tikrieji skaičiai, mat teisę į žalos atlyginimą turi tik tie gyvulius laikantys žmonės, kurie juos yra priregistravę. O kiek dar būna papjautų neregistruotų.
Vilkai artėja prie sodybų
Jau ne pirmus metus pastebima, kad vis dažniau vilkai atsliūkina ir avis ar kitus gyvulius išpjauna tiesiog ūkininkų panosėje, visai šalia sodybų.
Tą patvirtina ir Žemės ūkio skyriaus vedėja. Ji pasakojo, kad kartais vilkai įsimeta į vieno žmogaus valdas.
„Pernai pas vienus važiavom (įvertinti padarytą žalą – aut.), šiemet ir vėl pas tuos pačius važiuojam.“
A. Montvydienė pastebi, kad rūpesčiai dėl vilkų ūkiuose prasideda jau rugpjūtį, kai vilkai ima mokyti savo jauniklius medžioti. Kad į ūkius įsisuka ne tik dėl gurgiančių pilvų, esą rodo ir tai, kad randamos papjautos, pavyzdžiui, 6 avys ir tik dvi iš jų – apėstos.
Rietavo savivaldybėje nesumedžiota nė vieno, Plungės rajone – vienas
Vilkas yra saugoma rūšis Europos Sąjungoje ir daugelyje kitų valstybių, tad pagal tarptautinius įsipareigojimus jų medžioklė ribojama nustatant ne tik leistiną medžioklės terminą, bet ir sumedžiojimo limitą.
2020–2021 m. sezoną Aplinkos ministerija (AM) visoje Lietuvoje leido sumedžioti po 175 vilkus. Rietavo savivaldybėje, anot V. Andrijauskienės, per šį laikotarpį nebuvo nušautas nė vienas pilkis, Plungės rajone, kaip rodo AM skelbiami duomenys, – tik 1.
Medžioklės sezonas kasmet prasideda spalio 15 d. ir baigiasi kovo 31 d., jeigu nustatytas limitas neišnaudojamas anksčiau. Pernai medžiotojams laukti kovo pabaigos nereikėjo – sezonas baigtas kovo 9-ąją, nes iki to laiko sumedžiotas visas leistinas skaičius vilkų.
Geriausi medžiokliai praėjusiais metais buvo telšiškiai, Joniškio ir Jurbarko rajonų medžiotojai – ten per praėjusį sezoną sumedžiota daugiausiai pilkių – po 5.