Kai nuomininkas – lyg įkyrus galvos skausmas

Freepik nuotrauk
Mūsų skaitytojas Kazimieras teigia, kad jo bute įsikūrusi nuomininkė jau kuris laikas nemoka nei už nuomą, nei už komunalinius patarnavimus, tačiau ji pati tikina, kad buto savininkas pinigus už nuomą paėmė, o dabar prisiekinėja jų akyse nematęs
Į „Žemaičio“ redakciją paskambinęs plungiškis Kazimieras papasakojo patekęs lyg į užburtą ratą. Vyriškis yra išnuomojęs savo butą, tačiau nuo pavasario pradžios nuomininkė esą nemoka už komunalinius patarnavimus, o už paskutinius du mėnesius – ir nuomos mokesčio. „Vis bandau susisiekti su ja telefonu, tačiau į skambučius neatsiliepia. Kelis kartus buvau nuvažiavęs, bet net durų neatidaro. Nežinau, ką daryti ir kaip elgtis toliau“, – kalbėjo Kazimieras.

Nei mokesčių, nei nuomos

Plungiškis savo butą išnuomojo praėjusį balandį. Su nuomininke draugiškai pasirašė nuomos sutartį ir tikėjosi, kad tai – savotiškas patikimumo garantas, tačiau paaiškėjo, kad net juodu ant balto surašyta ir abiejų pusių parašais patvirtinta nuomos sutartis negali garantuoti, jog nekils problemų dėl nuomos.

Šiuo metu vyriškis lieja apmaudą dėl kasdien besikaupiančių skolų už nemokėtus komunalinius patarnavimus ir baiminasi, kad butas vieną dieną gali būti areštuotas.

„Nors butą nuomoju jau ne pirmą kartą, tačiau pirmą kartą susidūriau su tokia situacija, – tikino Kazimieras. – Kelis kartus esu jai prisiskambinęs, tačiau atsiliepdavo tik tada, kai skambindavau iš kito telefono numerio. Vis sakydavo, kad neturi pinigų ir negali susimokėti.“

Norėdamas išsiaiškinti situaciją, vyriškis kelis kartus buvo užsukęs ir pas kaimynus. Jie pasakojo, kad moterį mato retai, vakarais bute dažnai būna tamsu.

Kartu su šia nuomininke gyvena ir jos ligota mama, kuriai ištisą parą reikalinga priežiūra. Kazimieras pasakojo, kad visada, kai lankėsi išnuomotame bute, nuomininkė skubėdavo uždaryti kambarių duris, tarytum slėptų savo mamą. Esą ir tai kelia visokių minčių.

Jaučiasi apgauta

Į redakciją kreipęsis mūsų skaitytojas kelis kartus pakartojo, kad nuomininkė neatsiliepia į skambučius, tačiau „Žemaičiui“ pavyko iš pirmo karto prisiskambinti moteriškei. Išgirdusi, kodėl kreipiamės, ji ėmė pasakoti, kad tokios stresinės situacijos, kokioje gyvena pastaruosius kelis mėnesius, nėra tekę patirtį. Esą pakliuvusi kaip pelė į spąstus ir nerandanti, kaip iš jų ištrūkti.

„Kada kartu su mama atsikraustėm į šį butą, radome jį apleistą ir netvarkingą. Neįsivaizduojate, kiek jėgų ir sveikatos atidavėm, kol su žento pagalba padarėme jį nors kažkiek jaukesnį ir gražesnį“, – pasakojo moteris.

Ir Kazimieras, ir ji patvirtino, kad prieš įsikraustydama pasirašė ranka surašytą buto nuomos sutartį, kurioje nurodyta, už ką konkrečiai moteris turės mokėti. Esą kiekvieną kartą, susimokėjus nuomos mokestį, tame lape abu padėdavo po pliusiuką.

Moteris tikino sąžiningai sumokėjusi nuompinigius ir už paskutinius mėnesius, o štai buto savininkas tvirtina negavęs jokio mokesčio. Maža to, nurodė nuomininkei sumokėti daugiabučio renovacijai kaupiamas lėšas.

Akivaizdu, situacija – neeilinė, mat nuomininkė teigė sąžiningai mokėjusi už nuomą ir nė vieno mokėjimo nepraleidusi, o štai buto savininkas prisiekinėja nuompinigių už pastaruosius mėnesius nė akyse nematęs. Abiejų žodžiai sutapo tik dėl vieno – už komunalinius patarnavimus išties yra nemokėta jau kelis mėnesius. Moteriškė tikino įklimpusi į skolas kaip į kokį liūną – jei reikės antrą kartą mokėti nuompinigius už pastaruosius mėnesius, bijo liksianti visai be pinigų ir juodvi su mama neturėsiančios iš ko gyventi. Todėl ir neskubanti mokėti komunalinių mokesčių.

Kas toliau?

Civilinis kodeksas numato, kad jei nuomininkas nuolat ir ne mažiau kaip tris mėnesius nemoka buto nuompinigių ar mokesčio už komunalines paslaugas, nuomos sutartis gali būti nutraukta ir asmenys iškeldinami. Jeigu nuomininkas po nuomos sutarties nutraukimo ir suteikto termino išsikelti vis tiek elgiasi piktybiškai ir neišsikrausto, savininkas privalo kreiptis į teismą – fiziniai asmenys iš gyvenamųjų patalpų gali būti iškeldinami tik teismo tvarka.

Nenorėdami prasidėti su teismais, nuomotojai kartais pasirenka kitą kelią – tiesiog pakeičia nuomojamo būsto durų spyną, tačiau tokiu savo elgesiu rizikuoja turėti nemalonumų su policija.

Todėl būstus nuomojantiems žmonėms patariama prieš pasirašant sutartį paprašyti nuomininko kelių mėnesių nuomos dydžio užstato, o jei šis kurį laiką nebemoka nuompinigių ir mokesčių už komunalinius patarnavimus, ilgai nelaukti: iš karto nutraukti sutartį ir kreiptis į teismą.

Tik štai Kazimieras tikina nenorintis iškeldinti moterų ir palikti be pastogės vidury žiemos, prašo tik laiku susimokėti visus mokesčius.

O ką daryti, jei nuomininkas teigia laiku mokėjęs už nuomą, tačiau nuomotojas prisiekinėja pinigų negavęs? Nekilnojamojo turto agentė, agentūros „Pirma pamatai“ įkūrėja Oksana Šukienė pataria, kaip išvengti tokios situacijos.

nuotrauka
Oksana Šukienė

Nuomojantis būstą tinkamiausias metodas susimokėti už nuomą – pervedant sutartą sumą į būsto savininko banko sąskaitą. Iškilus ginčui bus nesudėtinga atsispausdinti pavedimo kopiją ir turėti ją kaip įrodymą, kad už nuomą buvo atsiskaityta.

Jei už nuomą mokama grynaisiais, visus mokėjimus fiksuokite raštiškai. Ant popieriaus lapo būtina nurodyti tris dalykus: data, kada sumokėta, mokėtojo vardas ir pavardė, pinigų suma skaičiais ir žodžiais bei gavėjo vardas bei pavardė. Kaip pavyzdys: 2023 m. sausio 1 d., aš, Petras Petraitis, 100 (vieną šimtą) eurų už buto, esančio Kosmonautų g. 1-1, Plungėje, nuomą sumokėjau buto savininkui Jonui Jonaičiui. Aš, buto savininkas Jonas Jonaitis, nuompinigius – 100 (vieną šimtą) eurų – gavau.

Šį raštelį (geriausiu atveju – du jo egzempliorius) turi patvirtinti abi pusės savo parašais. Arba galima pasirašyti vieną raštelį – jo originalą saugo sumokėjęs pinigus, o pinigus gavęs asmuo gali nusifotografuoti raštelį ir saugoti jo nuotrauką mobiliajame telefone.

Na, o jei atsitiktų taip, kad neturite galimybės nei padaryti bankinio pavedimo, nei pasirašyti pinigų perdavimo-priėmimo faktą patvirtinančio raštelio, pinigus už nuomą perduokite liudininkų akivaizdoje. Ginčo atveju liudininkai bus vienintelė jūsų galimybė įrodyti, kad tikrai sumokėjote už nuomą. Dar vienas variantas – paprašyti nuomotojo bent SMS žinute patvirtinti, jog pinigus gavo, nurodant konkrečią sumą.