Kas pirmesnis – tas gudresnis

Vla­do GAU­DIE­ŠIAUS nuo­trau­ka
I. Nek­ra­šie­nė ti­ki­no, kad ar­ti­miau­siu me­tu Plun­gės svei­ka­tos cent­rą tu­rė­tų pa­siek­ti nau­ja ne­mo­ka­mų gri­po vak­ci­nų par­ti­ja
Šie­met kaip nie­kad anks­ti – dar pir­mo­jo­je rug­sė­jo pu­sė­je – pra­neš­ta apie pir­muo­sius gri­po at­ve­jus. Dėl to žmo­nės ne juo­kais su­ne­ri­mo. Dar di­des­nis su­ju­di­mas pa­si­ju­to pa­skel­bus ofi­cia­lią gri­po se­zo­no pra­džią, mat šie­met lau­kia­ma itin ag­re­sy­vaus iš Aust­ra­li­jos at­ke­liau­jan­čio vi­ru­so. Iš­si­gan­dę žmo­nės su­sku­bo skie­py­tis. Tą pa­da­ry­ti no­rė­jo ir gar­baus am­žiaus glau­diš­kė, bet jai bu­vo liep­ta... su­si­mo­kė­ti. Se­no­lei 15 eu­rų – di­de­li pi­ni­gai, to­dėl skie­po ji at­si­sa­kė. Be to, ji bu­vo gir­dė­ju­si, kad pen­si­nin­kams jis tu­rė­tų bū­ti ne­mo­ka­mas. Pas­kam­bi­nu­si į „Že­mai­čio“ re­dak­ci­ją, mo­te­ris pra­šė pa­dė­ti iš­siaiš­kin­ti, kaip yra iš tik­rų­jų – rei­kia jai mo­kė­ti ar ne.

Kam pri­klau­so ne­mo­ka­ma vak­ci­na?

Kad yra ka­te­go­ri­ja žmo­nių, ku­rie skie­pi­ja­mi ne­mo­ka­mai, „Že­mai­tis“ ži­no­jo. Neaiš­ku bu­vo tik tai, kas tai lai­min­gų­jų gru­pei pri­klau­so. To tei­ra­vo­mės Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės gy­dy­to­jos Ores­tos Ge­ruls­kie­nės.

Pas­ta­ro­ji paaiš­ki­no, kad, kaip ir anks­čiau, ne­mo­ka­mai skie­pi­ja­mi ri­zi­kos gru­pių as­me­nys: su­lau­kę 65 me­tų ir vy­res­ni, nėš­čio­sios, as­me­nys, gy­ve­nan­tys so­cia­li­nės glo­bos ir slau­gos įstai­go­se, taip pat ser­gan­tie­ji lė­ti­nė­mis šir­dies ir krau­ja­gys­lių, kvė­pa­vi­mo ta­kų, inks­tų li­go­mis, ki­to­mis lė­ti­nė­mis li­go­mis, su­si­ju­sio­mis su imu­ni­niais me­cha­niz­mais, pik­ty­bi­niais na­vi­kais. Kom­pen­suo­ja­mą­ja vak­ci­na skie­pi­ja­mi ir svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų dar­buo­to­jai.

Ta­da kaip nu­ti­ko, kad iš 83 me­tų su­lau­ku­sios glau­diš­kės už vak­ci­ną nuo gri­po pa­rei­ka­lau­ta 15-os eu­rų? O. Ge­ruls­kie­nė ge­ro­kai nu­ste­bo tai iš­gir­du­si. Anot jos, to­kio am­žiaus žmo­gus tu­rė­tų bū­ti skie­pi­ja­mas be išim­ties ne­mo­ka­mai.

„Vy­res­nio am­žiaus žmo­nės daž­niau­siai skep­tiš­kai žiū­ri į įvai­rius skie­pus. O čia mo­te­ris pa­ti ne­ra­gi­na­ma no­rė­jo pa­si­skie­py­ti... Keis­ta, kad jos pa­pra­šy­ta su­si­mo­kė­ti. 83 me­tų su­lau­kęs žmo­gus nea­be­jo­ti­nai tu­ri ir ko­kių nors svei­ka­tos pro­ble­mų. La­bai keis­ta“, – ste­bė­jo­si sa­vi­val­dy­bės gy­dy­to­ja.

Ji spė­lio­jo, kad gal­būt gy­dy­mo įstai­ga, prie ku­rios se­no­lė pri­si­ra­šiu­si, ne­tu­rė­jo ne­mo­ka­mų vak­ci­nų, dėl to pa­siū­lė pa­si­skie­py­ti mo­ka­ma.

Skie­pų ne­li­ko per dvi die­nas

Į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nu­si mo­te­ris mi­nė­jo, kad yra Plun­gės svei­ka­tos cent­ro pa­cien­tė ir kad bū­tent šio­je po­lik­li­ni­ko­je už vak­ci­ną nuo gri­po pa­pra­šy­ta su­si­mo­kė­ti.

Kaip nu­ti­ko, kad ri­zi­kos gru­pei pri­klau­san­ti glau­diš­kė ne­ga­vo jai pri­klau­san­čios ne­mo­ka­mos vak­ci­nos, klau­sė­me šios įstai­gos di­rek­to­rės bei gy­dy­to­jos Ire­nos Nek­ra­šie­nės.

Pa­si­tei­ra­vus, ar Plun­gės svei­ka­tos cent­ras jau su­lau­kė ne­mo­ka­mų vak­ci­nų nuo gri­po, gy­dy­to­ja pa­sa­kė, kad ne tik su­lau­kė, bet jau ir iš­nau­do­jo. I. Nek­ra­šie­nės, su ku­ria „Že­mai­tis“ kal­bė­jo­si ant­ra­die­nį, tei­gi­mu, šiuo me­tu nė­ra net mo­ka­mų vak­ci­nų. Jos po­lik­li­ni­ką tu­rė­tų pa­siek­ti tre­čia­die­nį. Plun­gės svei­ka­tos cent­ras dar tu­rė­tų su­lauk­ti ir ne­mo­ka­mų skie­pų par­ti­jos, ta­čiau ka­da tai nu­tiks – neaiš­ku. Ža­dė­ta šio mė­ne­sio pa­bai­go­je.

„Mū­sų įstai­gai te­ko 600 ne­mo­ka­mų vak­ci­nų nuo gri­po. O pa­cien­tų tu­ri­me apie 16 tūks­tan­čių. Pa­tys pa­gal­vo­ki­te, kiek as­me­nų iš to­kio skai­čiaus pa­kliū­va į ri­zi­kos gru­pę. Neį­ma­no­ma pa­ten­kin­ti vi­sų po­rei­kio skie­py­tis ne­mo­ka­mai. Pa­vyz­džiui, vie­nai iš šei­mos gy­dy­to­jų te­ko vos 20 ne­mo­ka­mų skie­pų. Tai lo­giš­ka, kad jų už­te­ko ne vi­siems jos pa­cien­tams. Gy­dy­to­ja juos pa­sky­rė tiems, kam la­biau­siai rei­kia, at­si­žvelg­da­ma į pa­cien­to am­žių bei svei­ka­tos būk­lę“, – aiš­ki­no di­rek­to­rė.

Pa­sak jos, Plun­gės svei­ka­tos cent­rą kol kas ga­vo tik da­lį įstai­gai pri­klau­san­čių ne­mo­ka­mų vak­ci­nų. Li­ku­si da­lis po­lik­li­ni­ką tu­rė­tų pa­siek­ti ar­ti­miau­siu me­tu. To­dėl žmo­nės, ku­riems pri­klau­so ne­mo­ka­mas skie­pas, tu­rė­tų ne­snaus­ti. Mat pir­mo­ji da­lis ne­mo­ka­mų vak­ci­nų, I. Nek­ra­šie­nės žo­džiais, „iš­tir­po“ ko­ne per dvi die­nas.

Me­di­kės tei­gi­mu, šie­met žmo­nės neįp­ras­tai anks­ti su­sku­bo skie­py­tis nuo gri­po. Ir be­si­skie­pi­jan­čių­jų skai­čius, ly­gi­nant su praė­ju­siais me­tais, – ge­ro­kai di­des­nis. Gal­būt dėl to, kad ža­da­mas itin pa­vo­jin­go gri­po pro­trū­kis.

Di­rek­to­rė sa­kė dar ne­ži­nan­ti kaip bus ir su mo­ka­mo­mis vak­ci­no­mis: „Kiek jų pri­reiks šio se­zo­no me­tu, pa­sa­ky­ti sun­ku. Ste­bi­me si­tua­ci­ją ir kas­met jų už­sa­ky­mą ko­re­guo­ja­me pa­gal po­rei­kį.“

Lai­mi pir­mes­ni

Va­di­na­si, į „Že­mai­tį“ krei­pu­sis se­no­lė iš Glau­džių dar tu­ri vil­ties ne­mo­ka­mai pa­si­skie­py­ti nuo gri­po. Bė­da tik, kad kol kas nė­ra aiš­ku, ka­da kom­pen­suo­ja­mo­ji vak­ci­na vėl pa­sieks Plun­gę. Šios in­for­ma­ci­jos pa­cien­tai ga­li tei­rau­tis sa­vo gy­dy­to­jų tie­sio­giai ar­ba pa­skam­bi­nę jiems per po­lik­li­ni­kos re­gist­ra­tū­rą.

„Kas pir­mes­nis – tas gud­res­nis“, – kal­bė­jo ir sa­vi­val­dy­bės gy­dy­to­ja O. Ge­ruls­kie­nė. Pa­sak jos, no­rin­tie­siems pa­si­skie­py­ti ver­tė­tų pa­sku­bė­ti, nes bū­na vi­saip: vie­ną die­ną vak­ci­nų dar yra, o ki­tą – ne­be.

Sa­vi­val­dy­bės gy­dy­to­ja pa­sa­ko­jo taip pat pa­ste­bė­ju­si, kad šie­met itin smar­kiai pa­dau­gė­jo no­rin­čių­jų pa­si­skie­py­ti nuo gri­po. Esą žmo­nės tie­siog bi­jo su­si­rgti, bi­jo komp­li­ka­ci­jų. Prie išau­gu­sio skie­pų po­pu­lia­ru­mo, anot gy­dy­to­jos, pri­si­dė­jo ir tai, jog šie­met gy­dy­mo įstai­gas pa­sie­kė nau­jos kar­tos, dar veiks­min­ges­nė ir efek­ty­ves­nė ke­tur­va­len­tė vak­ci­na, ga­lin­ti dar pa­ti­ki­miau ap­sau­go­ti nuo pa­vo­jaus su­si­rgti daž­nai la­bai klas­tin­gu gri­pu.

O tuo tar­pu in­ter­ne­to pla­ty­bė­se pa­si­sa­kan­tys me­di­kai ra­mi­na žmo­nes, sa­ky­da­mi, kad pir­mo­mis spa­lio die­no­mis sku­bė­ti skie­py­tis ir ne­rei­kė­tų, nes ser­ga­mu­mo gri­pu pa­ki­li­mas pa­pras­tai bū­na sau­sį. To­dėl ne­bū­ti­na da­bar iš­kart lėk­ti ieš­ko­ti vak­ci­nos. Tą ga­li­ma pa­da­ry­ti ir lapk­ri­tį, nes imu­ni­te­tas po skie­po su­si­for­muo­ja per tris sa­vai­tes. Tad pa­si­skie­pi­jus spa­lio pa­bai­go­je ar lapk­ri­čio pra­džio­je, sau­sį ir va­sa­rį tu­rė­si­me di­džiau­sią an­ti­kū­nų kie­kį. Vė­liau jie jau pra­de­da ma­žė­ti.

Ok­sa­nos ŠU­KIE­NĖS nuo­trau­ka
O. Ge­ruls­kie­nė sa­kė pa­ste­bė­ju­si išau­gu­sį žmo­nių su­si­do­mė­ji­mą skie­pais nuo gri­po