
Naujausios
Nesutaria, ko nori
Šįsyk į „Žemaičio“ redakciją kreipėsi garbaus amžiaus moteris iš minėto daugiabučio namo. Senutė sako, kad kieme vietos ir taip maža, o kai iš abiejų pusių dar sustatomi automobiliai, išėjus į kiemą nėra kur kojos padėti. Ir pats kiemas –
duobėtas, neasfaltuotas, vasarą dulka, o žiemą būna giliom provėžom išvažinėtas, tad senukams išnešti šiukšles ar kitur nueiti – ne juokų darbas.
Moteris pasakojo apie koją lūžusią kaimynę – ėjo tuo mašinomis apstatytu kiemu, nepamatė duobės, nikstelėjo koją, lūžo, o dabar neapsieina be priežiūros – yra dukters slaugoma.
„Kreipiausi į būstą („Plungės būstas“ – aut.), sako, pasistatyk savo (šaligatvį – aut.), jei tau reikia“, – pyksta jau 15 metų šiame name gyvenanti močiutė.
Moteris sakė maniusi, kad šaligatvis bus įrengtas daugiabutį renovavus, bet kur tau – viskas liko taip, kaip ir buvo.
Iš plungiškės pasakojimo paaiškėjo, kad daugiabučio gyventojų nuomonės, reikia šaligatvio ar ne, nesutampa. Esą jo verkiant norėtų senukai, o jauniems tai – ne trukdis. Daugelis turi mašinas, tad išėję iš laiptinės iškart sėda į jas.
Kad gyventojai dėl šaligatvio nesutaria tarpusavyje, įsitikinome patys, nuvykę prie šio namo. Sutiktas vyriškis sakė praeinąs ir taip, tad jam tas šaligatvis buvęs nebuvęs. Be to, „o kas mesis?“
Taip pat šiame name gyvenanti moteris sakė, kad jai svarbu, jog galėtų kieme automobilį pasistatyti. O dėl šaligatvio esą visi tik eidami pakampėmis piktinasi, bet kai iš tiesų reikia kelti problemą ir kreiptis kažkur, norinčiųjų nebelieka.
Kodėl negalima panaudoti sukauptų lėšų?
Į mus kreipusis močiutė sako nesuprantanti, kodėl namą administruojantis „Plungės būstas“ mėnesinį mokestį vis didina, o mažai ką tvarko. Negi tomis gyventojų kaupiamomis lėšomis negalėtų šaligatvio įrengti?
Tačiau „Plungės būsto“ atstovė „Žemaičiui“ išaiškino, kad tie kaupiami pinigai yra skirti ne kiemui tvarkyti ar šaligatviui įrengti, o gerinti namo būklę jo viduje.
„Iš tikrųjų didelė problema su daugiabučių kiemų tvarkymu, viskas paliekama pačių gyventojų lėšomis tvarkyti, – kalbėjo administratorė. – Pagal Aplinkos ministerijos nurodymus, namui kaupiamos lėšos yra tik namui tvarkyti. Jei yra gedimai, iš tų pinigų ir tvarkoma, o keliams, šaligatviams, duobėms, automobilių aikštelėms negalima paimti. Žmonės turi tvarkyti su papildomu mokėjimu“.
Tačiau ministerija daranti išlygą – esą jeigu namas jau yra renovuotas, viskas jame sutvarkyta, o tų sukauptų lėšų yra nemažai, jas visgi galima panaudoti ir kiemo tvarkymui. Tačiau sutarti dėl šių pinigų panaudojimo jau turi visi namo butų savininkai.
Galėtų įsirengti kartu su aikštele
Administratorė kalbėjo, kad „Plungės būstas“ pastaruoju metu jokio kreipimosi dėl šaligatvio prie minėto namo negavo. Ir atliekant renovaciją gyventojams dėl jo viskas esą buvo išaiškinta. Tačiau problema „Plungės būstui“ yra žinoma. Buvo iškviestas ir projektuotojas į minėto namo kiemą apsižiūrėti. Bet jis pasakęs, kad įrengus šaligatvį nebeliktų vietos mašinoms statyti. Dabar jos laikomos po pat langais, o atmatavus žemės šaligatviui, nebeliktų net keliuko mašinoms įvažiuoti.
„Gyventojai patys turėtų apsispręsti, šaligatvio ar įvažiavimo nori“, – pabrėžė administratorė.
Prie namo laiptinių, iškart po langais, yra nedidelis plotelis, veja užsėtas, – galbūt šaligatvį būtų galima padaryti paaukojus jį? Anot administratorės, vargiai – šaligatvis nedidelis išeitų, jį dar susiaurintų borteliai iš abiejų pusių ir „tas takelis pasidarytų labai siauras ir mažytis“.
Dėl šaligatvio įrengimo, matyt, niekur kreiptasi nebuvo, užtat dėl aikštelės praplatinimo, anot administratorės, gyventojai į Savivaldybę rašė. Bet ir tie dalykai taip greit nepadaromi, turi būtų atliktos tam tikros procedūros, kad už tokius darbus savais pinigėliais sumokėję gyventojai gautų dalinę kompensaciją.
„Jei jau platins tą aikštelę, namas galėtų įsitraukti, ar šaligatvį, ar kelią pasitvarkyti. Bet iš jų pačių lėšų“, – siūlė administratorė.
Atrodo, ši problema greitai išspręsta nebus, bet kodėl namą administruojanti įmonė bent duobių užtaisyti kieme nesiskubina?
Administratorė paaiškino, kad sunku tam gauti šlako. Kiek seniūnijos prašyta, gautas atsakymas, kad jis skirtas tik bendram naudojimui, miesto keliukams. O „Plungės būstas“ pats jo neužsakinėja.
Daugiabutis vienas, o bėdų – net kelios. Kaip jas išspręsti? Gyventojai turėtų pradėti nuo daugiabučio butų savininkų susirinkimo, pasikalbėti, ko namo gyventojams reikia ir ar reikia daugeliui. O jau tada kreiptis į „Plungės būstą“ su konkrečiais norais. Tik sprendimai turi būti gerai pamatuoti, mat kiekvienas jų kainuos patiems.