Nuo pirmadienio Plungėje – vėl karantinas

Plungė kartu su dar 11 savivaldybių priskirtos raudonajai zonai ir nuo pirmadienio čia dviems savaitėms bus skelbiamas lokalus karantinas. Rietavas pagal sergamumą pateko į vidutinės rizikos – geltonąją – zoną.
Trečiadienį Vyriausybė pranešė tvirtinanti naują tvarką, pagal kurią visos šalies savivaldybės, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, bus skirstomos į žaliąją, geltonąją ir raudonąją zonas. Prie to bus pereita jau nuo pirmadienio. Deja, ši naujovė nežada nieko gero Plungei. Kartu su dar 11 savivaldybių dėl didelio sergamumo koronavirusu ji iškart pateks į raudonąją zoną, o tai reiškia, kad dviem savaitėms čia bus vėl grįžta prie karantino režimo.
Jurgitos NAGLIENĖS nuotr.
Vakar dienos duomenimis, koronavirusu serga 108 Plungės rajono ir 6 Rietavo savivaldybės gyventojai

Kas keisis?

Nuo pirmadienio, spalio 26 d., iki lapkričio 9 d. lokalus karantinas įvedamas 12-oje šalies savivaldybių: Elektrėnų, Joniškio, Jurbarko, Kelmės, Klaipėdos rajono, Kretingos, Marijampolės, Pasvalio, Plungės, Skuodo, Šiaulių rajono bei Švenčionių.

Įvedus lokalų karantiną, bus ribojamas keliavimo tarpmiestinio ir priemiestinio keleivinio transporto maršrutais intensyvumas – kai išvykstama už savivaldybės teritorijos ribų, keliautojams bus leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip metro atstumu.

Asmenys viešose vietose vėl galės būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius. Bus privalu laikytis ne mažesnio kaip dviejų metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų.

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas turės būti organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu (kai darbuotojai dirba rotacijos principu). Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajam.

Parduotuvių, kioskų ir kitų prekybos vietų patalpose, teritorijose ir (ar) šalia jų bus ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – bus privalu užtikrinti ne mažesnį kaip 10 kv. m vienam pirkėjui tenkantį prekybos plotą arba vienu metu aptarnauti ne daugiau kaip vieną pirkėją. Tokio pat patalpų ploto reikalavimo turės būti laikomasi ir paslaugų teikimo vietose.

Karantino metu draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus mirštančiųjų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą. Draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose.

O religinėms bendruomenėms rekomenduojama susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo arba organizuoti jas tokiu būdu, kad būtų išvengta susibūrimų.

Ribojimų – mažiau?

Gera žinia ta, kad kaukių dėvėjimo tvarkos bent jau kol kas neketinama griežtinti – jas ir toliau bus reikalaujama dėvėti tik viešose uždarose erdvėse ir viešajame transporte. Kol kas nekalbama ir apie viešojo maitinimo įstaigų, grožio salonų uždarymą, ko buvo imtasi praėjusį pavasarį.

Vyriausybė tik nutarė trumpinti maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų darbo laiką – leisti joms dirbti iki 24 valandos ir įvesti lankytojų registraciją.

Tiesa, perskaitę apie tai plungiškiai ėmė juokauti, kad šis karantinas į jų gyvenimus įneš šiokių tokių palengvinimų, mat pačios Savivaldybės sprendimu kai kurie ribojimai jau buvo įvesti anksčiau, ir netgi griežtesni.

Antai lygiai prieš savaitę Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos sprendimu kavinėms ir barams leista dirbti tik iki 22 valandos. Ar tai reiškia, kad įsikišus Vyriausybei nuo kito pirmadienio rajono viešo maitinimo įstaigos galės lengviau atsikvėpti ir prailginti savo darbo laiką?

Tas pats klausimas kyla ir dėl renginių, kurie vietos valdžios sprendimu rajone jau kurį laiką yra draudžiami. O Vyriausybė, skelbdama lokalų karantiną, tokio draudimo nenumato. Tik nurodo privalomą renginių dalyvių registraciją, kaukių dėvėjimą renginių metu bei būtinybę jų dalyviams laikytis vieno (lauke) ar dviejų (viduje) metrų atstumo.

„Iš tikrųjų nepaisyti Vyriausybės nurodymų negalime, tačiau Ekstremalių situacijų komisija gali nuspręsti netgi sugriežtinti Vyriausybės priimtus reikalavimus, jei mato tam reikalą“, – teigia Savivaldybės administracijos direktorius, Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Mindaugas Kaunas.

Keliais žingsniais priekyje

Šiandien (penktadienį) Savivaldybės ekstremalių situacijų komisija žada rinktis ir spręsti, kuriuos anksčiau priimtus savo nutarimus palikti, o kuriuos derinti prie Vyriausybės sprendimų.

„Po trečiadienį vykusio Vyriausybės posėdžio tapo aišku, kad mes esame keliais žingsniais priekyje, mat nemažai jos priimtų sprendimų jau esame įgyvendinę anksčiau. Gaila tik, kad mūsų pastangos neatnešė laukto rezultato ir sergamumo kreivė tebeauga. Pirmiausia dėl to, kad pačiai visuomenei trūksta sąmoningumo, neretai į visus ribojimus žiūrima pro pirštus. Gal paskelbus karantiną žmonės labiau suklus“, – viliasi M. Kaunas.

Vienas tokių sprendimų, inicijuotų Savivaldybės, – nurodymas Plungės rajono mokyklų vadovams nuo spalio 21 d. organizuoti ugdymą nuotoliniu būdu. Lankyti pamokas mokyklose leista tik pradinių klasių mokiniams ir turintiems specialiųjų poreikių. Šis sprendimas galios iki tol, kol savivaldybė vėl taps mažos rizikos.

O lopšelių-darželių ir kitų ikimokyklinio ugdymo įstaigų įvestas karantinas nepalies – joms leista dirbti kaip ir iki šiol.