Paštas išsiparduoda

„Žemaičio“ nuotr.
Po Lietuvos pašto reformos kaimuose nebeliks nė iškabų, primenančių čia veikus paštą
Pernai ir užpernai buldozeriu per šalį pravažiavusi Lietuvos pašto reforma uždarė kone visus kaimuose ir miesteliuose veikusius pašto skyrius. Ši pertvarka neaplenkė ir mūsų krašto: po reformos liko dirbti pašto skyriai tik Plungėje, Rietave bei Alsėdžiuose. Matyt, lukterėjęs, kol nurims nepasitenkinimas dėl šių pokyčių, Lietuvos paštas ėmė skelbti parduodantis kaimuose ir miesteliuose likusias tuščias patalpas. Ant prekystalio atsidūrė ir buvusios pašto patalpos Plateliuose, Stalgėnuose, Žlibinuose bei Tveruose.

Kainos – nuo vieno iki 16 tūkst. eurų

Plungės rajono savivaldybės taryba pirkti Lietuvos pašto siūlomas patalpas apsisprendė dar liepos mėnesį. Suderėta, kad už 49,37 kv. m ploto patalpas Stalgėnuose Lietuvos paštui iš Savivaldybės biudžeto bus sumokėta 2,2 tūkst., už 98,6 kv. m patalpas Plateliuose – 16,1 tūkst., o už 74,9 kv. m Žlibinuose – 1,6 tūkst. eurų.

„Viešoje erdvėje pamatėme, kad yra paskelbtas pardavimo konkursas. Mes, kaip pastatų bendraturčiai, paprašėme suteikti mums pirmumo teisę bei parduoti tas patalpas už pradinę kainą. Dėl Žlibinų taip ir buvo sutarta, o dėl patalpų Stalgėnuose ir Plateliuose vis tiek skelbti pardavimo konkursai. Tai šiek tiek paaugino kainas, tačiau Savivaldybei šios patalpos vis tiek atrodo patrauklios, nes jos yra Savivaldybei priklausančiuose pastatuose“, – kalbėjo Turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė.

Svarstant, ar pirkti minėtas patalpas ir ar skirti tam lėšų iš Savivaldybės biudžeto, liepos pabaigoje vykusiame Tarybos posėdyje pasigirdo ir skeptiškų nuomonių. Politikai teiravosi, ar įsigijusi šias patalpas, esančias seniūnijų pastatuose, Savivaldybė taptų vienintele šių pastatų savininke.

Tarybos nariams paaiškinta, kad seniūnijos pastate Plateliuse nedidelę patalpėlę dar valdo „Telia“, Stalgėnų seniūnijos pastate po kambarėlį turi ta pati „Telia“ ir dar vienas fizinis asmuo. Na, o įsigijus buvusias pašto patalpas Žlibinuose, Savivaldybė taptų vienvalde seniūnijos pastato savininke.

„Perkam daiktą nežinodami, ką su juo darysim“

Tarybos nariai turėjo ir daugiau klausimų dėl šių sandorių. Teirautasi, ar jau yra apsispręsta, kam bus pritaikytos naujai įsigytos patalpos.

„Savivaldybės poreikiams. Konkrečiai dar neturime atsakymų. Stalgėnuose kalbėta su bendruomene, kad ten būtų galima įrengti patalpas sportui, ypač jei bus nuspręsta parduoti buvusios mokyklos pastatą, bet bendruomenė turi apsispręsti, ar to nori“, – kalbėjo sprendimą pirkti patalpas pristatęs Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Adomas Zamulskis.

„Įdomiai nuskambėjo, kad perkam daiktą nežinodami, ką su juo darysim. Ypač kad mokėsim nemažą sumą, už patalpas Plateliuose – net per 16 tūkst. eurų“, – garsiai stebėjosi Tarybos narys Česlovas Kerpauskas. Jis priminė, jog pastaraisiais metais tik ir kalbama apie tai, kad Savivaldybė turi atsisakyti jai nereikalingo turto, o čia ruošiamasi eiti priešinga kryptimi – ne parduoti, bet pirkti.

Išsklaidyti dvejones pabandė administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. Pasak jo, svarstomas ne vienas variantas, kam būtų tinkamos šios patalpos.

„Kalbėsim su bendruomenėm, kai kurios jų turi labai prastas patalpas, tai gal persikeltų čia. Bet visų pirma reikia nusipirkti. Juolab kad siūlomos sumos yra žemiau rinkos kainos. O įsileisti kažkokius kitus savininkus, su kuriais po to reikėtų derinti visus tų pastatų valdymo, remonto ir priežiūros klausimus... Tai geriau būti patiems vieniems savininkams“, – įsitikinęs administracijos vadovas.

„Galų gale, jei bendruomenės nenorės, socialiniai būstai reikalingi yra“, – pridūrė M. Kaunas.

Jei nepanaudos savo reikmėms – išnuomos

„Žemaitis“ teiravosi ir seniūnų, ar jie jau žino, ką veiks su Savivaldybės žadamomis pirkti patalpomis?

„Minčių visokių yra. Galbūt bendruomenės poreikiams pritaikysim. Jei nereiks bendruomenei, galų gale išnuomot bus galima. Nes patalpos geroj vietoj – pačiam miestelio centre, pirmam aukšte, o ir apleistos nėra, tvarkingos“, – kalbėjo Platelių seniūnas Robertas Šimkus.

Ne ką daugiau pasakyti galėjo ir Žlibinų seniūnas Martynas Stančikas. Jis neslėpė, kad žadamos pirkti buvusios pašto patalpos seniūnijai nėra labai aktualios, mat jau ne vienerius metus kalbama apie tai, kad Žlibinų seniūniją būtina perkelti į Kultūros centro pastatą. Tam net buvo įsigytos patalpos antrame aukšte, tik kol kas neskirta lėšų jų remontui.

Kaip bebūtų, pasak M. Stančiko, sumanymo perkraustyti seniūniją nėra atsisakyta. Išlaikyti du nemažus pastatus kaime atsieina brangiai, tad sukėlus visas įstaigas į vieną, antro būtų galima atsisakyti. Galvojant apie tai ir nuspręsta pirkti buvusio pašto patalpas – galiausiai susiruošus parduoti seniūnijos pastatą, bus galima jį įsigyti visą „iš vienų rankų“. Esą galbūt tai leis lengviau rasti galimą pirkėją.

Vietoj laiškų ir siuntinių – kruopos ir konservai

O štai Tverų seniūnija, skirtingai nei Platelių, Žlibinų ar Stalgėnų, jau turi labai konkretų planą, kam pritaikys Lietuvos pašto parduodamas patalpas seniūnijos pirmame aukšte – žadama čia bus sandėliuoti ir dalinti maisto produktus, skirtus socialiai remiamiems asmenims. Kartu iš antro į pirmą aukštą būtų perkeltas socialinio darbuotojo kabinetas. Tai esą leistų palengvinti besikreipiančių asmenų aptarnavimą, mat tarp jų būna ir tokių, kuriems sudėtinga užlipti į seniūnijos antrą aukštą.

Rietavo savivaldybė už 48,63 kv. m patalpas Tveruose Lietuvos paštui žada mokėti 1,3 tūkst. eurų. Svarstant, ar skirti šią sumą iš biudžeto, praėjusią savaitę Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto posėdžio metu Tarybos narys Viktoras Krajinas teiravosi, kiek dėl šio naujojo pirkinio seniūnijai išaugs pastato šildymo išlaidos?

„Ar seniūnija išsivers savo lėšomis, ar bus reikalinga papildomai skirti iš biudžeto?“ – klausė politikas.

Atsakydamas meras Antanas Černeckis sakė, kad viskas jau apgalvota ir sudėliota. Esą pastato šildymui malkų kiek reikėjo, tiek ir reikės, skirtumas tik tas, kad nebebus gaunama kompensacija už minėtų patalpų šildymą iš Lietuvos pašto.

Abejojančių, ar išties reikia pirkti šias patalpas, komiteto posėdžio metu nebuvo, tad galima numanyti, jog ir šią savaitę posėdžiausianti Taryba pirkiniui pritars.