Baisi liga matuoja žmonių gerumą

Or­ga­ni­za­ci­jos „Aprū­pi­ni­mas mais­tu Plungė­je“ nuo­trau­ka
Or­ga­ni­za­ci­ja „Aprū­pi­ni­mas mais­tu Plungė­je“ ieš­ko sa­va­no­rių, ku­rie pa­dėtų mais­tu ap­rūpin­ti sen­jo­rus bei skurs­tan­čiuo­sius
Lietuvoje paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, žmonėms rekomenduota likti namuose. Išeiti galima tik prireikus į maisto prekių parduotuvę, vaistinę ar turint neatidėliotinų darbo reikalų. Likti namuose ypač skatinami vyresni nei 60 metų ir lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, kuriems koronavirusas – pavojingiausias. Bet kaip tokiems žmonėms apsirūpinti maistu, higienos ir kitomis prekėmis? Ypač, jei jų artimieji – kitame mieste ar net užsienyje.
Pirmieji apie šią problemą pagalvojo kai kurie didieji šalies prekybos centrai, savo klientams pasiūlę prekių pristatymo į namus paslaugą. Vėliau jų pavyzdžiu pasekė ir pavienės parduotuvės. Daugelis jų prekių pristatyti siūlosi už tam tikrą mokestį, bet tuo pat metu viešojoje erdvėje pabiro siūlymų tai padaryti neatlygintinai.

Prekių pristatymas – mokamas

Plungėje vienas pirmųjų apie prekių pristatymo į namus paslaugą paskelbė prekybos centras „Mon“. Žinoma, maistu, pramoninėmis ir higienos prekėmis žmones jis aprūpina ne dykai. Jei pirkėjas – iš Plungės miesto, jam šis patogumas kainuoja pustrečio euro. Gyvenančiajam už miesto ribų už kiekvieną papildomą kilometrą teks primokėti po 30 centų.

Užsakymus šiam prekybos centrui visi norintieji gali pateikti telefonais 8 614 57529 ir 8 618 82451 arba el. paštu pagalba@mon.lt. Jei prekių sąrašas pateikiamas iki 17 valandos, pirkinių krepšiai atkeliauja jau tą pačią dieną. Tiesa, tai galioja tik miesto žmonėms. Gyvenantiesiems už jo ribų gali tekti palaukti kitos dienos.

Kad pirkėjams būtų patogu išsirinkti norimas prekes, prekybos centras šiuo metu ruošia internetinę parduotuvę, kuri, kaip tikino įmonės atstovas, pradės veikti artimiausią savaitę.

Žurnalistų kalbintas „Mon“ atstovas tikino, jog šiuo metu jų teikiama paslauga – itin populiari, nes žmonės nėra abejingi tam, kas šiuo metu vyksta visame pasaulyje, stengiasi saugoti save bei kitus ir, jei tik gali, likti namuose. Prekių pristatymu į namus patenkinti ir pirkėjai. Feisbuke daugybė atsiliepimų apie laiku pristatomas prekes, tvarkingą jų supakavimą, malonų užsakymus priimančios darbuotojos bendravimą.

Atlygis – nuoširdi padėka

Prekių pristatymo į namus paslaugą siūlo ir Pelaičiuose, Rietavo savivaldybėje, esančios „Šeimos krautuvėlės“ savininkė Jurgita Zandovienė. „Žemaičio“ kalbinta verslininkė sakė, jog kol kas aptarnauja tik Pelaičių, Žadvainų, Girėnų, Spraudžio ir Stumbrių gyventojus.

„Norinčiųjų – daugybė. O aš net pristatymo mokesčio neimu. Taip noriu kuo daugiau padėti šiuo visiems sunkiu laikotarpiu. Žmonės už tai labai dėkingi“, – pasakojo šiuo metu vos spėjanti suktis moteris.

Anot J. Zandovienės, prekių pristatymo paslauga naudojasi įvairaus amžiaus žmonės, ne vien tik senjorai. Verslininkės klausėme, kokios prekės populiariausios, ir ar perkama tiek, kaip įprastai? O gal koronaviruso įbauginti žmonės rūpinasi, kad visko pakaktų ilgesniam laikui?

„Vietiniai gal įprastai užsisako, nes žino, kad aš – čia pat. O kitų kaimelių gyventojai perkasi tikrai gausiai, kad būtų apsirūpinę bent jau savaitei“, – sakė parduotuvės šeimininkė. Populiariausia preke ji įvardijo rūkytą mėsą. Šviežia „Šeimos krautuvėlėje“ neprekiaujama, nors poreikį moteris sakė jaučianti labai didelį. Paklausūs ir vaisiai, daržovės bei pieno produktai. Saldumynai – paskutinėje vietoje.

Jau antrą savaitę ypatingu režimu dirbanti parduotuvės šeimininkė stebėjosi, jog šiuo metu vertę prarado gamintojai. Pirkėjams visiškai nebesvarbu, „Dvaro“ ar „Pieno žvaigždžių“ pieną atveš moteris.

„Aš bandau dar vardinti, ką turime. O man pasako – ką įdėsit, tas bus gerai“, – apie staiga pasikeitusius žmonių pirkimosi įpročius pasakojo verslininkė, kuri pastarosiomis dienomis sukasi kaip bitelė. Mat pati ir užsakymus priima, ir prekes išvežioja.

Klausiantiems, ar važinėdama nebijo užsikrėsti sparčiai plintančiu koronavirusu, J. Zandovienė atsako: „Baimės yra visur, bet aš turiu viską, kad saugiai galėčiau nuvykti pas klientus. O ir patys žmonės labai supratingi – neprašo prekių nešti į namus. Kai atvažiuoju, prie durų jau būna padėti pinigai. Belieka palikti lauknešėlį.“

Užsisakyti prekių iš Pelaičiuose esančios parduotuvės galima paskambinus telefonu 8 610 22540 arba susisiekus su J. Zandoviene per „Messenger“ programėlę.

Pagalba seneliams ir nepasiturintiems

J. Zandovienės neatlygintinas darbas rūpinantis sąžiningai karantino besilaikančiais žmonėmis yra puikiausias pavyzdys, kad šis laikotarpis ne tik kelia pagrįstą baimę, bet ir telkia visuomenę kilniems darbams.

Štai Plungėje atsirado ne viena iniciatyva, kurios esmė – padėti žmonėms apsirūpinti maistu per karantiną. Kad pajėgos būtų stipresnės, o darbas efektyvesnis, nutarta net kelias iš jų sujungti į vieną. Taip gimė labdaros organizacija „Aprūpinimas maistu Plungėje“, orientuota į senyvo amžiaus žmones bei tuos, kurie gyvena nepasiturinčiai ir yra socialiai remtini.

Noras padėti šiems žmonėms suvienijo iniciatyvos „Aprūpinimas maistu Plungėje“ autorius, VšĮ „Žemaitijos keliais“ bei Vidmanto Jonikos paramos ir labdaros fondą.

Surėmę pečius, jie ketina nemokamai aprūpinti maistu labiausiai skurstančius Plungės miesto ir rajono gyventojus, pristatant jiems maisto paketus, kurių tiek turinys, tiek pristatymas nekainuos.

Pirmieji darbai startavo jau antradienį – pradėti pakuoti maisto daviniai. Tądien net 100 nemokamų maisto paketų iškeliavo į labiausiai nepasiturinčių Plungės miesto ir rajono gyventojų namus.

Kaip „Žemaičiui“ pasakojo viena iš labdaros-paramos akcijos iniciatorių Rita Raukaitė, jei pavyks surinkti pakankamai savanorių, senoliams netrukus bus siūloma ir kita – prekių pristatymo į namus paslauga. Prekes išsirinks patys senjorai, o jų pristatymu pasirūpins organizacijos „Aprūpinimas maistu Plungėje“ savanoriai. Mokėti reikės tik už pirkinius.

Pasak R. Raukaitės, šiuo metu jiems svarbiausia suburti kuo daugiau savanorių, kurių pagalba reikalinga tiek pakuojant ir pristatant maisto davinius, tiek aprūpinant senolius maisto prekėmis. Tikimasi, kad per dieną pavyks pagelbėti bent 2–3 senjorams.

Prisijungti prie gražių darbų kviečiami ir verslininkai. Prie iniciatyvos galima prisidėti pervedant piniginę paramą į VšĮ „Žemaitijos keliais“ sąskaitą „ŽK parama“: LT30 7300 0101 6205 4506.

Kol kas pagalbos, R. Raukaitės teigimu, sulaukiama tik iš pavienių žmonių ir smulkiųjų verslininkų, kurie prisideda maisto produktais ar pinigais. Antai įmonė „Faustus handmade“ pasisiūlė pasiūti apsauginių kaukių. Kiti sakė norintys padovanoti gėlių seneliams Velykų proga. Treti nutarė paremti maišeliais maisto daviniams pakuoti.

„Parama kuo toliau, tuo labiau auga. Vieni daugiau, kiti mažiau remia“, – kalbėjo R. Raukaitė, kuri šiuo metu labiausiai tikisi sulaukti savanoriauti norinčių asmenų. Nes turimų trijų tikrai neužtenka, kad būtų galima teikti prekių pristatymo į namus paslaugą.

Dėl senjorų, norinčių saugiai apsipirkti neišeinant iš namų, viskas kaip ir aišku. O kaip atsirenkami paramos gavėjai?

„Žmones atsirenkame pagal Socialinių paslaugų centro sudarytą sąrašą. Mes aktyviai bendradarbiaujame su šio centro darbuotojais, todėl parama pasieks tuos, kuriems labiausiai jos reikia“, – garantavo R. Raukaitė ir dar kartą akcentavo, kad organizacija „Aprūpinimas maistu Plungėje“ gimė norint padėti labiausiai pažeidžiamiems žmonėms, o ne siekiant pasipelnyti šiuo visiems sunkiu metu. Būtent dėl to organizacija veikia neatlygintinai, skatindama jos pavyzdžiu pasekti ir kitus.

sausas šampūnas