Bendruomenės šurmuliuos rudenį

Ok­sa­nos ŠU­KIENĖS nuo­trau­ka
Ti­ki­ma­si, kad ra­jo­no bend­ruo­me­nių sąskry­dis šie­met įvyks, nors ir vėliau, nei pla­nuo­ta
Niekaip nesibaigiantis karantinas kortas sumaišė ir Plungės rajono bendruomenėms. Dažnos nežino, ruoštis vasarą suplanuotiems renginiams ar juos nukelti rudeniop, gal net derinti prie rudenio švenčių. Nebegali bendruomenės rengti ir visuotinių susirinkimų, todėl tenka ieškoti kitų būdų, kaip neatidėliotinus klausimus išspręsti nesusirinkus į krūvą. Nepaisant to, gyvenimas nestovi vietoje: šio mėnesio pabaigoje bendruomenės jau žinos, ar gavo paramą iš Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) teiktiems kaimo bendruomenių projektams finansuoti. Be to, pildosi sena svajonė – pagaliau bendruomenes vienijanti asociacija „Plungės kraštas“ galės įdarbinti taip reikalingą buhalterį.
Buhalterio jau seniai laukė, o dabar rankomis dėl tokios geros žinios ploja kone visos rajono bendruomenės. Juk tvarkyti svarbius buhalterinius dokumentus ne vienai buvo tapę tikru iššūkiu. O ir kai kurių kaimų gyventojus, karts nuo karto pasižvalgančius į bendruomenių pusę ir pagalvojančius apie save jų lyderio kailyje būtent ta dokumentų tvarkymo našta ir atgrasydavo. Juk visuomeniniais pagrindais dirbančių bendruomenių pečius spaudžia viešieji pirkimai, įvairūs finansiniai balansai, privalomas veiklos viešinimas, metų ataskaitos.

Lengviau atsikvėps

Džiaugsmo dėl to, kad asociacija pagaliau turės buhalteriją išmanantį specialistą, neslėpė ir „Plungės krašto“ pirmininkė Rima Jokubauskienė. Esą dėl tokių žinių stokos kai kurioms rajono bendruomenėms netgi grėsė netekti iš įvairių projektų gautos finansinės paramos. Mat ne visos sugebėdavo į Registrų centro programą įsikelti buhalterinius dokumentus. O tą reikia padaryti kasmet iki gegužės galo, mat Registrų centras turi matyti, koks kurios bendruomenės balansas, koks turimas turtas ir apskritai – kad ta bendruomenė gyva, kad vykdo veiklą.

„Dabar bendruomenėms bus lengviau, jos pagalbos galės kreiptis į buhalterį“, – džiaugėsi pirmininkė.

Ieško būdų susirinkti

R. Jokubauskienė atviravo, kad šiuo laikotarpiu nežinomybės tarp bendruomenių netrūksta. Tačiau stengiamasi nuo šiandieninių realijų neatitrūkti. Bendraujama su Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga, informacijos nuolat gaunama ir iš Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos.

Ryšį su savo nariais palaiko ir pačios rajono bendruomenės. Nors tas bendravimas, kai negalima susitikti ir pasikalbėti gyvai, dabar gerokai apsunkintas, o ir laiko tam skirti reikia kur kas daugiau. Antai prieš pateikdamos veiklos ir buhalterines ataskaitas bendruomenės turi sušaukti visuotinį narių susirinkimą ir tas ataskaitas patvirtinti.

„Gerai, kas spėjo susirinkti iki kovo vidurio. Bet yra ir nespėjusiųjų. Dabar jiems tenka rinktis arba apklausas, arba posėdžiauti susijungus per vaizdo konferenciją ZOOM. O tam reikia turėti ir galimybių, ir sugebėjimų, – pasakojo pirmininkė, tądien, kai ją kalbinome, ir pati dalyvavusi kultūros centrų direktorių virtualioje konferencijoje. – Esu Kaimo bendruomenių sąjungos valdybos narė. Visuotinio narių susirinkimo sušaukti prieš karantiną taip pat nespėjom. Dabar irgi teks bendrauti virtualiai.“

Sužinos, ar gaus paramą

Šio mėnesio galo Plungės rajono, o ir visos Lietuvos kaimo bendruomenės laukia nerimastingai: paaiškės, kurios bendruomenės gaus paramą iš ŽŪM kaimo bendruomenių projektams įgyvendinti. Esą plungiškės bendruomenės projektus teikė aktyviai, todėl nenuostabu, kad tikisi, jog finansavimą jiems įgyvendinti gaus.

R. Jokubauskienė neatskleidė, kokie projektai buvo pateikti vertinti. Esą kol kas nėra prasmės, nes lėšų visiems tikrai neužteks. Laimės didžiausią balą surinkusieji. Tačiau minėjo, jog galima finansavimo tikėtis viešosioms erdvėms sutvarkyti, pritaikant jas kaimo gyventojų poreikiams, taip pat renginiams organizuoti bei kaimo bendruomenių materialinei bazei sukurti arba jau esamai stiprinti.

Lėšų savo projektams bendruomenės gali žvalgytis ir kitur. Antai Plungės rajono savivaldybė bendruomenes bei nevyriausybines organizacijas, religines bendruomenes ir bendrijas kviečia teikti paraiškas konkursui bei gauti finansavimą projektams, kurie padėtų stiprinti bendruomeninę veiklą.

Pasak R. Jokubauskienės, tai vadinamieji „minkštieji“ projektai, finansuojami Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Ministerija kiekvienai savivaldybei lėšų skiria pagal tai, kiek gyventojų joje yra, o Savivaldybės savo ruožtu jas išskirsto seniūnijoms. Esą apie šį kvietimą teikti paraiškas rajono bendruomenės žino ir į jį visad noriai atsiliepia.

Be to, rajono bendruomenės finansavimo projektams gali prašyti ir prašo per Plungės rajono vietos veiklos grupę. Netrukus ir ten numatytas susirinkimas, kada paaiškės, kiek ir kokius projektus bendruomenės yra pateikusios.

Rudenį renginių – nors vežimu vežk

Rajono bendruomenes vienijančios asociacijos vadovė užsiminė, kad buvo pateiktas projektas ŽŪM gauti lėšų Plungės krašto bendruomenių sąskrydžiui rengti. Bet jau dabar aišku, kad sąskrydis Kuliuose birželio 6 dieną neįvyks.

„Jeigu finansavimas bus skirtas, kelsim į rudenį. Gal sąskrydį jungsim su rudens švente. Akivaizdu, kad birželį rengti masinių renginių dar neleis, – tokį sprendimą aiškino R. Jokubauskienė. – Apskritai tarp bendruomenių dabar vyksta gana karštos diskusijos, ar jau bus galima rengti Liepos 6-osios šventę ir ką šiemet daryti su Joninėmis? Yra daug nežinomybės. Tie, kurie gavo renginiams finansavimą, tačiau renginius numatytomis datomis teks atšaukti, juos žada kelti į rudenį. Iš tiesų jau pradėjom bijoti, kad visiems rudens renginių kalendoriuje užtektų, kad visi tilptume.“

Tikimasi, kad bent jau rugpjūčio 21–23 dienomis Karklėje numatytas Lietuvos kaimo bendruomenių sąskrydis įvyks laiku. Visos Lietuvos bendruomenių narius suburiantis renginys, anot pašnekovės, – išties svarbus. Susirenkama ne tik pabendrauti. Jo metu vyksta konferencijos, bendruomeninės sąjungos viena iš kitos pasisemia žinių. Iš 23-jų Plungės bendruomenių atstovauti rajonui suvažiuoja gausiai.

O šiemet prie plungiškių senbuvių galbūt prisijungs ir naujai Šateikių seniūnijoje susikūrusios bendruomenės – asociacijos „Dyburiškiai“, vadovaujamos Justinos Navardauskienės – nariai.