
Naujausios
Akių dūmimas?
Minėtuoju Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimu mokestis už vaikų išlaikymą lopšeliuose-darželiuose padidintas maždaug euru. Iki tol mokant už kiekvieną dieną po 30 centų, per mėnesį susidarydavo maždaug 6,3 euro, o dabar reikės mokėti 7,5 euro, nepriklausomai nuo to, kiek dienų vaikas lankys darželį.
Regis, kas tas euras ar kitas. Tad bėdos dėl tokio spendimo kaip ir nebūtų, jei nors dalis tų papildomų pinigėlių, kaip reikalauja Savivaldybės patvirtinta tvarka, išties būtų skirta darželinukų ugdymo priemonėms įsigyti. Ir tėvams nebereikėtų sukti galvos, ar geras žirklutes nupirko, ar tinkamus pieštukus išrinko. Visomis vaikučiams būtinomis priemonėmis pasirūpintų patys darželiai. Tačiau iki šiol tokios praktikos nebuvo.
Pirmoji garsiai apie tai per Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdį, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjui Gintautui Rimeikiui pristačius lopšelių-darželių prašymą tą mokestį padidinti, prabilo Savivaldybės kontrolierė Danutė Jarašiūnienė.
Ji užkirto kelią akių dūmimui, kad dalis surinktų papildomų pajamų skiriama ugdymo priemonėms nupirkti. Darželinukų anūkų turinti kontrolierė tikino, kad, nepaisant mokamų papildomų pinigų, kurie pridėti prie bendro mokesčio už vaikų išlaikymą darželiuose, tėvų vis tiek reikalaujama supirkti visas ugdymui reikalingas priemones. Niekam ne paslaptis ir tai, kad kai kurios įstaigos įpareigoja tėvus atnešti net tualetinio popieriaus, popierinių rankšluosčių bei servetėlių.
Stojo ginti darželių
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas neigė tokias kalbas, aiškindamas, kad minėtieji iš tėvų renkami pinigai yra paskirstomi pagal paskirtį. Esą tėvai tikrai neperka nei žirklučių, nei pieštukų, nei, tuo labiau, tualetinio popieriaus.
Galvą už darželius vedėjas guldė ir po posėdžio bendraudamas su žurnalistais. Esą yra tvarka, kurios darželiai privalo laikytis.
Privalo, bet akivaizdu, kad nesilaiko. Bent jau ne visi. Apie tai drąsiai viešai kalba plungiškės mamos. Po „Žemaičio“ feisbuke paskelbtu klausimu, ką jos savo mažyliams perka į darželius, dauguma moterų be išvedžiojimų rašė: „Viską“.
Dauguma mamyčių teigė, jog mokslo metų pradžioje darželiai prašo nupirkti ir piešimo popieriaus, ir flomasterių, ir pieštukų, ir guašo ir dar daug kitų priemonių, reikalingų vaikams ugdyti. Buvo ir tokių darželinukus auginančių plungiškių, kurios tikino perkančios ne tik vienkartines servetėles, bet ir tualetinį popierių.
Viena mamytė net rašė, kad kasmet tėveliams yra įduodamas ilgiausias sąrašas, kuriame juodu ant balto surašyta, kiek ir ko reikia nupirkti.
Kad tokie sąrašiukai vis dar egzistuoja, įsitikinome savo akimis. Viena apklausoje dalyvavusi mama atsiuntė jai auklėtojos įteiktą sąrašą su reikalingomis nupirkti priemonėmis. Jame – ne tik flomasteriai, pieštukai, vaškinės ir medinės spalvutės, plastilinas, piešimo popierius, kartonas, spalvotas popierius, popierius kūrybinei veiklai, modelinas ir kitos vaikų užsiėmimams būtinos priemonės, bet ir jau minėtos vienkartinės servetėlės bei tualetinis popierius. Iš viso prašoma net 25-ių priemonių.
Po tuo pačiu sąrašu puikuojasi ir įrašas apie 30-ies centų mokestį už kiekvieną įstaigos darbo dieną. Vadinasi, už darželinuko ugdymo priemones tėvai sumoka du kartus.
Meluotume, jei teigtume, kad visos apklausoje dalyvavusios mamos rašė perkančios savo vaikams į darželius įvairias priemones. Buvo ir teigusių, jog nieko neperka. Bet tokių atsirado vos viena kita. Buvo ir tokių, kurios rašė nuperkančios tik kokią smulkmeną – spalvinimo knygutę laisvalaikiui ar flomasterių. Viena mama tikino, kad darželis ne tik priemonėmis pasirūpina, bet ir palepina vaikučius įvairiosiomis pažintinėmis išvykomis.
Savaip traktuoja tvarką
Feisbuke esančioje plungiškių mamyčių grupėje užvirusi diskusija nepraslydo ir pro G. Rimeikio akis. Iki tol gynęs darželius, galiausiai Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas pripažino nebuvęs visiškai teisus.
„Šiuo klausimu kalbėjomės su darželiais. Bendravome ir su kai kuriais tėveliais. Dėl dviejų miesto darželių išties klydome. Tikėjomės, jog po praėjusių metų pokalbių tokios praktikos nebeliko. Keturiuose darželiuose viskuo – būtiniausiomis priemonėmis, reikalingomis ugdymo procesui, – pasirūpina pati švietimo įstaiga. Tėvams siūloma atsinešti tik jų vaikų poreikiams skirtas priemones (spalvinimo knygučių, vienkartinių nosinaičių, flomasterių, skirtų naudoti tik po veiklų). Individualios priemonės yra skirtos tik tam vaikui ir dažniausiai laikomos jo spintelėje ar stalčiuje“, – „Žemaičiui“ rašė G. Rimeikis.
O minėtieji du darželiai – „Nykštukas“ ir „Saulutė“ – nesilaikę Savivaldybės nustatytos tvarkos ir teikę tėvams sąrašus, kokias priemones nupirkti, G. Rimeikio žodžiais, neva aiškino, kad viskas derinta su mokyklos taryba, kurioje yra tėvų atstovų. Esą su pastaraisiais kartu nuspręsta ir tai, kad už papildomą mokestį surinkti pinigai bus naudojami ne mokymo priemonėms nupirkti, bet baldams, įrangai, žaislams, lauko žaidimų aikštelėms atnaujinti.
Pripažino klydę
Vedėjas tikino, esą jo vadovaujamas skyrius stengsis, kad visuose darželiuose būtų laikomasi vienodos tvarkos. Su visomis įstaigomis neva sutarta dėl to. O tie darželiai, kurie taikė kitokią praktiką, prisižadėjo kalbėtis su tėvais ir tartis, kaip nuo šiol elgtis.
„Jei yra reikalaujam, kad tėvai kažką papildomai atneštų, reikėtų kreiptis į įstaigos administraciją, kad ši paaiškintų situaciją. Kitąkart gal pakaktų pasikalbėti su auklėtojomis“, – teigė vedėjas.
„Dėl dviejų darželių – „Nykštuko“ ir „Saulutė“ – tikrai suklydome, tai pripažįstame. Tiesiog tikėjomės, kad tokie dalykai nebevyksta, juolab kad prieš metus buvome sutarę dėl bendros praktikos“, – baigdamas pridūrė G. Rimeikis.
Lieka tikėtis, kad tėvų pinigėliai, surinkti mokymo priemonėms, bus panaudojami tikslingai, pasitarus su tėvais, o ne įstaigų vadovybės nuožiūra. Juk būtent tą ir pažadėjo „savaip nustatytą tvarką traktavę“ lopšeliai-darželiai.