Grožis išgelbės ir nuo žlugimo?

Unsp­lash nuo­trau­ka
Gro­žio sa­lo­nai šią sa­vaitę jau vei­kia, ta­čiau klien­tai ne­plūsta
Ataugę plaukai, nušiurę jų galiukai, nulūžinėję nagai ir atsilupęs jų lakas – jau praeitis. Vyriausybė nuo pirmadienio žalią šviesą uždegė ir grožio salonams. Taigi profesionalų rankų išsiilgę klientai, per karantiną bandę gražintis namuose ar eksperimentuoti prisibijoję, vėl galės sėsti į savo kirpėjos ar nagų meistrės kėdę.
Apie karantino sušvelninimą grožio specialistams paskelbta jau praėjusį ketvirtadienį. Nuo pat tos akimirkos ir užkaito kirpėjų bei manikiūrininkių telefonai. Nepaisant to, kalbintos Plungėje dirbančios grožio sferos darbuotojos džiūgauti neskuba – kol pavyks atsitiesi nuo per karantiną patirtų nuostolių, gali praeiti ne vienas mėnuo. Guodžia tai, jog atrodyti gražiai ir tvarkingai dabar nori visi ir visos, tad klientai neturėtų išsilakstyti.

Gyveno iš santaupų

Vizažistė ir nagų meistrė Samanta Šermukšnienė pasakojo pusantro mėnesio su šeima gyvenusi vien iš santaupų. „Gerai, kad jų turėjom, o juk kiek yra neturinčių...“

Atlaisvintais karantino pančiais moteris džiaugiasi, tačiau visų savo siūlomų paslaugų teikti dar negalės – makiažai vis dar uždrausti. „Nors... kam dabar jų ir reiktų. Juk nei vestuvės, nei kitos šventės vyksta“, – svarstė vizažistė.

Nuo praėjusio ketvirtadienio paskelbus apie karantino palengvinimus išsyk užsipildė Samantos vienos savaitės darbo grafikas. Tačiau dar prieš karantiną užsakymus ji susiplanuodavo trims savaitėms į priekį. Moteris mano, jog klienčių galėjo sumažėti dėl to, kad kai kurios yra įsibaiminusios viruso, o kitos, netekusios darbo ar buvusios prastovose, gražintis tiesiog nebeturi pinigų.

Visgi sako pastebėjusi, kad atrodyti gražiai moterims yra labai svarbu. Esą pasitaiko klienčių, kurios nagus ir antakius susitvarkys žūtbūt – tegu ir į skolą.

„Tokie laikai. Pas mus labai ryškus grožio kultas, tad visos stengiasi prisižiūrėti. Dabar tai netgi atrodo privalu.“

Samanta įsitikinusi: kol vėl ims uždirbti kiek anksčiau, praeis mėnuo ar du. Juo labiau kad pelnytis iš klienčių ir tokiu metu kelti kainų nesiruošia, nors kai kurios darbui reikalingos medžiagos ir priemonės, sustojus gamybai, ir brango.

Nepaisant visko, vizažistė mano, kad karantinas galėjo išeiti ir į naudą, pakeisti požiūrį į kai kuriuos dalykus. „O pinigai yra uždirbami. Svarbu, kad sveikatos netrūktų.“

Neėmė nuompinigių

Klienčių rankų ir kojų nagus tvarkanti bei lakuojanti Giedrė savo pavardės skelbti nenorėjo – ne kiekvienas apie užklupusius sunkumus išdrįsta kalbėti viešai. Tačiau „Žemaičiui“ atviravo, kad visą tą laiką, kai dirbti negalėjo, gyveno iš to, ką buvo atsidėjusi juodai dienai. Juk negavo nė euro, o reikėjo susimokėti už darbo vietos nuomą pirmosiomis kovo savaitėmis ir apskritai išsilaikyti. Už laiką, praleistą namuose be darbo, salono savininkė nuompinigių neėmė, dėl to Giedrė sakė esanti labai dėkinga.

Į darbus šią savaitę vėl pasinėrusi moteris pasakojo, kad ir toliau pas ją gražintis žada didžioji dalis buvusių klienčių. Atsiranda ir naujų. O maža dalis moterų grožio procedūras nusprendė atidėti.

Tačiau darbo grafikas įtemptas nebus, mat jį sulėtins karantino metu salonams taikomi griežtesni reikalavimai. Nebe tokios miklios ir nuo kruopštaus darbo per pusantro mėnesio atpratusios rankos.

„Džiugu tai, kad čia pat vasara. Moterys atidengs kojas, tad norės, kad jų nagučiai būtų ir sutvarkyti, ir nulakuoti. Net tos, kurios nelakuoja rankų nagų, vasarą kojų nagus būtinai susitvarko“, – sakė Giedrė.

Bet mėnesio algą praradusi nagų meistrė nemano, kad greit pasieks iki karantino buvusį įprastą uždarbį. „Jau ką praradom, tą praradom“, – konstatavo. Bet tuoj pasidžiaugė ir atrasta teigiama karantino puse – susitvarkė namus, daugiau pabendravo su vaikais, o ir laiko sau daugiau liko.

Karantinas išmokys taupyti

Ilgametė kirpėja Jolanta Rekašienė neslepia, kad karantino metu patirti nuostoliai – didžiuliai. Esą tie beveik du pavasario mėnesiai buvo ypač gausūs užsakymų vestuvėms, kitoms šventėms. Ir visus juos teko iš savo darbo knygos išbraukti, nors darbo grafikas buvo pilnas užsirašiusiųjų ir kirptis, ir plaukus dažytis ar dabintis šukuosenomis.

Moteris tikisi, kad neatsiris nauja koronaviruso banga, tad ruduo bus gal net darbingesnis už vasarą, mat nemažai užsirašiusiųjų savo šventes nukėlė į rudenį.

Kada pavyks vėl užsidirbti, kad išeitų padengti ir patirtus nuostolius, ir papildyti piniginę, Jolanta sako nė nenumananti.

„Prireiks kelių mėnesių, kol įsivažiuosim. O kol viskas grįš į senas vėžes – gal net metų. Nors mūsų verslas geras tuo, kad paslaugos išlieka paklausios – atauga dažytų plaukų šaknys, ir klientės ateina. Gal sunkiau prekybininkams, iš kurių žmonės dabar vangiau perka, taupo. Nors ir į kirpyklas ne visi greitai grįš – vieni galbūt bijos, kiti negalės sau to leisti.“

Taip įtemptai, kaip dirbo iki tol, Jolantai suktis kol kas tikrai nereiks. Esą darbo sumažėjo perpus, mat kitą klientą dabar gali priimti tik pro duris išleidusi pirmesnį ir dezinfekavusi patalpas. O anksčiau juk būdavo – vieno plaukus nutepa dažais, sodina į šalį, čia pat jau tepa kitą... Dabar tempą nori nenori tenka lėtinti. Laukiamajame negali būti nė vieno žmogaus.

Norint laikytis visų karantino metu grožio salonams nustatytų reikalavimų, teks daugiau pirkti dezinfekcinių priemonių, o tai kainuos. Tačiau Jolanta klientus kirps ir dažys plaukus už ligtolinę kainą – bent jau tol, kol nebus branginamos grožio priemonės. Įvairių grožio priemonių galite rasti KlipShop e-parduotuvėje.

J. Rekašienės įsitikinimu, ko jau ko, bet neišleisti visų uždirbtų pinigų koronavirusas žmones tikrai išmokys.

„Niekada nebegyvensime taip, kaip anksčiau. Turėsime žiūrėti į priekį, nes niekada nežinosi, kada darbai vėl gali sustoti. Išmoksim atsidėti ateičiai.“

Išlaikyti mažytį ekonomikos egzaminą teks visiems, mat tikėtis išsiversti su valdžios parama, pasak Jolantos, neverta. Už dvi kovo savaites ji gavo tik 129-ių eurų paramą, todėl teko gerai pakratyti taupyklę.

Karantinas – laikas ne piktintis, o tobulintis

Išgirdusi, kad į darbus nuo pirmadienio galės grįžti grožio specialistai, akimirką buvo nudžiugusi ir plungiškė kosmetologė Giedrė Katkutė. Tačiau džiaugsmas išgaravo taip pat greit, kaip ir atsirado. Mat Vyriausybė nusprendė, kad kosmetologų fizinis  kontaktas su klientais – pernelyg artimas. Todėl šiems specialistams nežinia, kiek dar laiko teks gyventi iš to, ką sutaupė.

Valstybės parama, anot Giedrės, menka. To nepavadinsi pagalba. Iš jos neišsilaikysi. Jos nuomone, būtų buvę kur kas tvirčiau, jei šiuo laiku nedirbantys paslaugas teikiantys specialistai būtų atleisti nuo mokesčių. Deja, anksčiau ar vėliau juos susimokėti teks.

„Tikėjausi, kad jau galėsiu bent antakius tvarkyti. Tačiau paaiškinta, kad juos pešiojant gali ištrykšti kraujo. O manikiūrininkės, tvarkydamos nagus, įkirpti negali?“ – nesuprantamu grožio specialistų skirstymu stebėjosi Giedrė.

Sėdėdama namie kosmetologė mano prarandanti ne tik pinigus, bet ir dalį klientų – ne visi bus drąsūs grįžti. Tačiau yra įsitikinusi, kad dalis pasiilgusiųjų procedūrų puls gražintis sulig pirma diena.

Kada pavyks susigrąžinti pajamas? Praeis laiko. Darbą apsunkins ir sulėtins karantino apribojimai, be to, papildomai kainuos ir dezinfekcinės priemonės.

„Manau, kurį laiką savaitgalį budintis šeštą valandą ryto jau nereikės. Galėsim keltis ir padoresniu laiku, – juokėsi Giedrė. – Buvo daug užsakymų šventėms vasarą, dabar jų neliko. Ir dar neaišku, kada leis šventes rengti. Tačiau kasdienių grožio procedūrų moterys ir toliau norės. Šioje srityje dirbu beveik 7 metus, turiu savo klienčių ratą. Jos laukia, kada galės ateiti.“

Moteris mano, kad karantinas pakeis kai kurių specialisčių požiūrį į darbą: „Juk anksčiau būdavo, kad procedūras ir namie atlieka: kava ant stalo, pyragėliai ant stalo – tvarko ir gurkšnoja... Dabar dar svarbesnis sterilumas ir klienčių saugumas. Gal ne kiekviena sugebės juos užtikrinti.“

Kosmetologės nuomone, galbūt dalis specialisčių net nutrauks savo veiklą. Bet ji nosies nenukabina: ir iki šiol atsakingai žiūrėjo į savo darbą, tad jokie apribojimai neišgąsdins. O laisvą laiką karantino metu moteris ir kitoms siūlo išnaudoti tobulinantis, gilinant savo žinias, kad sugrįžus į darbus klientus būtų galima pasitikti pasisėmus naujų žinių ir saugiai.