Į rūsį – tik su guminiais batais

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­kos
Gy­ven­to­jai pyks­ta, kad rūsys jau dvi sa­vai­tes skęsta nuo­te­ko­se, o laip­tinė – dvo­ke, ta­čiau nie­kas ne­sprend­žia šios pro­ble­mos
„Jau dvi savaites rūsiai plaukia. Smarvė – begalinė. Šylant orams, ji aštrėja ir kyla vis aukščiau. Rūsiuose esančios daržovės tapo nebevalgomos dėl pasklidusio kanalizacijos kvapo“, – „Žemaičiui“ atsiųstame laiške apie situaciją Plungės devynaukščio rūsio patalpose rašė neprisistatęs vyriškis. Dar jis tikino, jog apie šią bėdą pranešta Savivaldybės įmonei „Plungės būstas“, tarp kurios administruojamų namų – ir 63-iuoju numeriu pažymėtas V. Mačernio gatvės daugiabutis, tačiau jokios pagalbos esą iki šiol nesulaukta. Rūsys ir toliau skęsta iš kanalizacijos vamzdžių turinyje bei smarvėje.

Smirda net laiptinėje

Anot į redakciją besikreipusio vyro, „Plungės būstas“ – visiškai neveiksnus, nes situaciją žino, tačiau jokių veiksmų nesiima. Užlietomis patalpomis susirūpinęs minėto daugiabučio gyventojas įsitikinęs, jog nebeužteks rūsius nusausinti. Jo nuomone, šios patalpos turės būti ir dezinfekuojamos, nes visur – it prišvinkę.

Savo sandėliukuose rūsyje devynaukščio gyventojai laiko daržoves. Jos – taip pat jau persisunkusios kanalizacijos smarve. Be to, kad jų pasiimtum, tenka autis guminius batus, nes kitaip nepribrisi.

„Tais pačiais batais žmonės pėdina į savo namus, laiptinėje ir koridoriuose, po kuriuos šliaužioja maži vaikai, palikdami iš rūsio parsineštas bakterijas“, – rašė vyriškis ir kvietė žurnalistus savo akimis tą pamatyti.

Nuvykę į Plungės dangoraižiu pašaipiai vadinamą daugiabutį vienos iš gyventojų paprašėme įleisti į rūsio patalpas, kurios nuo pašalinių – rakinamos. Lydėdama mus į rūsį jauna moteris pasakojo, kad jis užlietas jau maždaug dvi savaites, bet niekam tai – nė motais. Prisiminė, jog kažkurią dieną buvo atvažiavę bendrovės „Plungės vandenys“ darbininkai, bet apžiūrėję rūsį pareiškė, kad avarija – ne iš jų pusės. Tuo pagalba ir baigėsi.

Trečiame aukšte gyvenanti plungiškė sakė, kad iš rūsio sklindanti smarvė jaučiama ir laiptinėje. Savo butą moteris pasiekia sulaikiusi kvėpavimą. „O pačiame rūsyje – išvis tragedija“, – tikino ji.

Ir nė kiek neperdėjo. Vos pravėrus duris, mus „pasitiko“ baisus dvokas. Pasijutome it kokiame lauko tualete. Dar baisiau buvo užėjus į vidų. Nosį riečianti smarvė kone vertė iš kojų. O dar tos balos. Be guminių batų jų išties neperbrisi. Atlydėjusi namo gyventoja sakė, kad „Plungės vandenų“ darbuotojai patikino, jog kanalizacijos vamzdžiai – tvarkingi, niekur nepratrūkę.

Apžiūrėję rūsio patalpas, pavaikščiojome ir laiptinėje bei koridoriuose. Gyventojai nemelavo, sakydami, kad smarvė jau ir čia juntama.

Kalti patys gyventojai

Beišeidami sutikome garbaus amžiaus moterį, kuri, sužinojusi, kokiu tikslu mes apsilankėme, ėmė pasakoti, jog rūsys paplūdo ne pirmą kartą. Anot senolės, patys gyventojai dėl to kalti, nes į kanalizacijos vamzdžius nutekina visokį „brudą“. „Juk į tualetus sumeta visokiausias atliekas. Net skudurus, nuo kurių ir užsikiša vamzdžiai“, – pasakojo moteris.

Jos teigimu, šis kartas – ne pirmas ir ne paskutinis, nes patys gyventojai elgiasi kaip kokie nevalos. Senolė tik pasidžiaugė, kad jos pusėje rūsiai – neužlieti, tad ji be bevargo gali ten nueiti. Tik smarvė labai nemaloni. Atsisveikindama moteriškė sakė tikinti, kad su mūsų, žurnalistų, įsikišimu ši bėda bus išspręsta.

Apie devynaukščio gyventojus kamuojančią bėdą „Žemaitis“ papasakojo „Plungės būsto“ direktoriui Audriui Šapalui. Šiam tai nebuvo jokia naujiena. Savivaldybės įmonės vadovas sakė, jog pranešimas apie avariją gautas vos prieš keletą dienų.

Jis patikino, kad jokio ignoravimo nebuvo. Esą darbininkai iškart nuvyko į vietą. Atvažiavo ir „Plungės vandenų“ darbininkai. Buvo išsiaiškinta, kad kanalizacijos vamzdžiuose, esančiuose po žeme šalia nuotekų šulinio, – didžiulis kamštis. Juo teko pasirūpinti „Plungės būstui“.

„Buvo nusiųsta technika kamščiui pašalinti. Bet jis buvo toks didelis, kad teko pasitelkti kitą, kur kas galingesnę. Jūs net neįsivaizduojate, ko tik darbininkai ten neaptiko. Apie buitines atliekas jau nekalbu. Vamzdžiai buvo užgrūsti drabužiais ir kitokiais skudurais“, – pasakojo direktorius, tikindamas, kad tokios avarijos kyla tik dėl pačių gyventojų neatsakingo elgesio.

Pažadėjo viską sutvarkyti

Gerai. Kamštis pašalintas, bet kaip su rūsyje likusiomis ir baisiai dvokiančiomis pelkėmis? A. Šapalas prisipažino nieko apie jas nežinojęs. Direktorius buvo įsitikinęs, kad likviduoti visi avarijos padariniai. Ir tik vėliau, pasidomėjęs, kodėl rūsyje vis dar telkšo balos, „Plungės būsto“ vadovas paaiškino, kad, pašalinus kamštį, iškart norėta ištraukti ir į rūsį sutekėjusias nuotekas. Bet per mažus langelius nebuvo galima įkišti stambių gabaritų siurblių.

„Sutarėme, kad pagalbon bus pasitelktos ilgos žarnos. Tad dar šiandien tų pelkių neliks“, – pažadėjo trečiadienį kalbintas A. Šapalas. Belieka tikėtis, kad žodžio bus laikomasi ir 63-iojo V. Mačernio gatvės daugiabučio gyventojai galės ramiau atsikvėpti. Liks tik išsivėdinti pridvokusias patalpas ir toliau patiems atsakingiau elgtis.