Į viešąjį tualetą – nemokamai

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­ka
Nuo lapk­ri­čio vi­du­rio vie­šuo­ju tua­le­tu bus ga­li­ma nau­do­tis ne­mo­ka­mai
Plungės rajono savivaldybė, šią vasarą apsisprendusi keleivius vietiniais autobusais vežti nemokamai, ruošiasi žengti ir antrą žingsnį – lesti nemokamai naudotis viešuoju tualetu.

Apie šią galimybę neseniai kalbėta posėdžiaujant Plungės rajono savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komitetui. Prieš tai politikai supažindinti su miesto viešąjį tualetą administruojančio „Plungės būsto“ pateikta informacija, kiek kainuoja šio tualeto išlaikymas.

Iš šios medžiagos matyti, kad pernai tualete apsilankė 8 726 žmonės, iš jų už bilietėlius surinkta 2 163 eurai. Akivaizdu, kad tiek neužtenka šiai paslaugai teikti, tad Savivaldybei kasmet tenka prisidėti prie tualeto išlaikymo. Jos dotacija pernai buvo 12 051 euras. Išlaidų eilutėje nurodyta, kad darbo užmokesčiui ir SODRAI sumokėta 12 605 eurai, kitos išlaidos – 1 609 eurai.

„Plungės būsto“ direktorius Audrius Šapalas pateikė ir skaičius, kiek kainuotų šios paslaugos teikimas, jei visi norintieji ja pasinaudoti galėtų nemokamai. Suskaičiuota, kad valytojos etatui išlaikyti reikėtų 8 500 eurų, kitoms išlaidoms – 1 500 eurų. Taigi iš viso metams užtektų 10 000 eurų dotacijos. Jei valytojai tai būtų ne pagrindinė darbovietė arba ji – pensinio amžiaus, sutaupymas būtų dar didesnis – tualetui išlaikyti užtektų 8 100 eurų.

Išklausę šią informaciją komiteto nariai norėjo žinoti, ar nusprendus atsisakyti bilietėlių planuojama keisti viešojo tualeto darbo laiką?

„Čia pavyzdys, kokie mes, žemaičiai, esam užsispyrę. Aš jau metus laiko tuo klausimu kuolą ant galvos tašiau. Nuvažiuokim į Šilalę pasižiūrėti, kaip veikia viešasis tualetas, ir nebejuokinkim žmonių su tais bilietėliais. Nė kalbos nereikia, kad ta pertvarka būtina, tik nelabai supratau, kokie čia gali būti atrakinimai ir užrakinimai. Tualetas turi būti atviras visą parą“, – A. Šapalo pasisakymą, jog šį namelį būtų galima atrakinti anksčiau ir užrakinti vėliau, komentavo komiteto narys Robertas Endrikas.

Tačiau ne visi sutiko su šia nuomone. „Dėl nakties aš abejočiau, nes naktį sukyla tamsiosios jėgos. Ypač miesto centre. Kad po to neturėtume nuostolių. Arba vaizdo stebėjimo kameras reikės statyti“, – komentavo komiteto pirmininkė Daina Martišienė.

Kad viešasis tualetas nebus atviras per naktį, vakar „Žemaičiui“ sakė ir A. Šapalas. Pasak jo, nutarta jo darbo laiką pailginti nuo 8 val. ryto iki 20 val. vakaro. Be to, vestibiulyje išties bus įrengta vaizdo stebėjimo kamera ir iškabinti įspėjimai apie ją, kas turėtų sudrausminti piktų kėslų turinčius lankytojus.

O tualeto duris atverti visiems nemokamai planuojama nuo lapkričio 15-osios. „Dar reikia laiko dviem čia dirbančioms moterims įteikti pranešimus apie ketinimą sutrumpinti jų darbo laiką. Nutarėm palikti dvi valytojas dirbti po pusę etato, kad jos atėjusios kelis kartus per dieną prižiūrėtų tvarką“, – sakė A. Šapalas.

O paklaustas, gal po šio sprendimo bus prieita ir prie kito – nemokamai leisti lankytis ir „Plungės būsto“ prižiūrimoje miesto viešojoje pirtyje, direktorius sutiko, jog ir tą būtina apsvarstyti. „Bent jau senjorams pirtis tikrai galėtų būti nemokama. Dėl to labai nenuskurstume“, – pridūrė A. Šapalas.