Koronaviruso akivaizdoje – nauji ribojimai

Nuo­to­li­nio po­sėdžio vaiz­do fik­sa­ci­ja
Posėd­žio me­tu pri­tar­ta M. Kau­no siū­ly­mui ri­bo­ti ka­vi­nių ir barų dar­bo laiką
Plungės rajone ir toliau plintant koronavirusui, penktadienį posėdžiavusi Plungės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija tarėsi, kokių priemonių imtis, kad viruso plitimas savivaldybės teritorijoje būtų suvaldytas. Nuotoliniu būdu prie posėdžio prisijungę minėtos komisijos bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Telšių departamento, Plungės greitosios medicinos pagalbos, ligoninės, policijos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Visuomenės sveikatos biuro atstovai sutarė, kad atėjo laikas įsikišti ne tik į Savivaldybei pavaldžių įstaigų, bet ir į privačių įmonių veiklą, antraip visi ankstesni draudimai nueis perniek.

Naujų židinių nėra, daugiau – pavieniai atvejai

Ekstremalių situacijų valdymo centro vadovas Mantas Česnauskas per posėdį kalbėjo, jog nauji koronaviruso židiniai nesiformuoja. Tačiau tai neguodžia, nes pavieniai atvejai registruojami įvairiose įstaigose, privačiose įmonėse, taigi virusas plinta. Todėl prašyta posėdyje dalyvavusios NVSC Telšių departamento direktorės Giedrės Ligeikienės pagalbos sprendžiant, kokios papildomos priemonės virusui pažaboti būtų reikalingos.

G. Ligeikienė neslėpė, kad situacija Plungės rajone yra gana rimta, nes sergamumas per visą praėjusią savaitę gerokai šoktelėjo – penktadienį jau buvo registruoti 54 atvejai. Be jau žinomų ligos protrūkių UAB „Technoexport Storage“, Plungės ligoninėje, Senamiesčio mokykloje, virusas įsisuko ir į Plungės kultūros centro meno kolektyvus, Šateikių kultūros centrą bei seniūniją.

Reikėtų „susiimti“ poliklinikoms

Direktorės pastebėjimu, koronavirusas ėmė sparčiai plisti, mat vis dar vyksta maišymasis – vaikai ir mokytojai keliauja po kelias švietimo ir kultūros įstaigas, jose vykstančius būrelius.

Darbovietėse vis dar sėdama prie bendro stalo arbatėlei, ne nuotoliniu būdu, o gyvai organizuojami pasitarimai, tarpusavyje bendrauja gamybinių įmonių pamainos, mokyklose nesugebama suvaldyti mokinių srautų, neatsisakoma kolektyvų renginių. Ką jau kalbėti apie elementarias apsaugos priemones: kaukės nedėvimos arba dėvimos ne taip, nesilaikoma ir saugaus dviejų metrų atstumo, dažnai žmonės, pajautę koronaviruso simptomus, nesiregistruoja koronaviruso testui.

Kritikos posėdžio metu teko ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms, mat jos vengia priimti karščiuojančius pacientus, dažnai juos „numeta“ ligoninei. Plungės ligoninės direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė papasakojo apie atvejį, kai į ligoninę šviestis plaučių buvo atsiųstas pacientas, kuris jau buvo užregistruotas koronaviruso testui. Kitądien paaiškėjo, kad testo atsakymas – teigiamas.

„Manau, pirminės sveikatos priežiūros centrai turėtų turėti atskiras patalpas ir karščiuojančius pacientus testuoti patys“, – savo nuomonę išsakė D. Luotienė.

Posėdžio metu nutarta rekomenduoti poliklinikoms atsakingiau diagnozuoti susirgimus, visiems pacientams su COVID-19 ligos simptomais skirti tyrimą.

M. Česnauskas informavo, kad Plungėje veikianti koronaviruso tyrimų punktas visą mėnesį dirbs ne dvi, o keturias dienas per savaitę: pirmadienį, trečiadienį, penktadienį ir šeštadienį 8–12 valandomis. Gal tuomet plungiškiams nebereikės važiuoti tirtis į kaimyninius Telšius, mat iš ten jau atsigirsta, jog dėl plungiškių antplūdžio vietų tyrimui nebelieka Telšių rajono gyventojams.

Testavimas įmonėse, sergančiųjų kontrolė

Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas iškėlė klausimą ir dėl kavinių, barų darbo. Kaip elgtis su šiuo verslu: riboti laiką, uždrausti? Mat komisija tokių galių turi. Vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė siūlė atsigręžti į privačias įmones ir dėl darbuotojų testavimo – rekomenduoti užtikrinti visų darbuotojų testavimą, jei įmonėje nustatytas bent vienas ligos atvejis.

Posėdžio metu pasigirdo siūlymų suaktyvinti saviizoliuotis turinčių ir jau sergančių asmenų kontrolę, jog nebūtų taip, kad kontakto vengti turintys asmenys lyg niekur nieko apsipirkinėtų parduotuvėse, kas pasitaiko.

Plungės policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkė Ingrida Juškaitė sakė, jog saviizoliuotis turinčius asmenis pareigūnai tikrina pagal išgales, tačiau didelės pagalbos iš jų tikėtis nereikėtų. Mat dalis komisariato darbuotojų taip pat dirba nuotoliniu būdu. Izoliuotis turinčius gyventojus lanko du ekipažai, ir tik tuo metu, kai nebūna iškvietimų. Esą per parą šiuo metu pavyksta vidutiniškai patikrinti apie 10 žmonių, iki šiol pažeidimų nustatyta nebuvo.

M. Kaunas kalbėjo, kad Savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnams nuo šiol bus pavesta vien tik tikrinti saviizoliacijoje esančius asmenis, kitus darbus padedant į šoną.

Nuotoliniu būdu – ir posėdžiauti, ir dirbti

Ekstremalių situacijų komisijai aptarus NVSC rekomendacijas, tą pačią dieną administracijos direktorius M. Kaunas patvirtino priemones, kurios, kaip tikimasi, padės suvaldyti koronaviruso plitimą. Jos bus taikomos, kol Plungė vėl taps mažos rizikos savivaldybe.

Be jau anksčiau priimtų ribojimų, uždrausti visi nebūtini kolektyviniai renginiai valstybinėse ir Savivaldybės įstaigose bei institucijose. Visose įstaigose ir įmonėse darbuotojai turės posėdžiauti nuotoliniu būdu, o jei tai nėra įmanoma, laikytis saugumo reikalavimų. Nuotoliniu būdu įstaigos, jei tik įmanoma, turės aptarnauti ir klientus. Tokiu pavyzdžiu rekomenduojama dirbti ir privačioms įmonėms.

STOP tariama ir sporto bei fizinio aktyvumo renginiams, išskyrus individualias treniruotes. Gydymo įstaigose ligonius leidžiama lankyti tik tenkinant mirštančiojo poreikius. Bažnyčia vaikus sakramentams ruošti turės nuotoliniu būdu, o jei tai nėra įmanoma, privalės vengti susibūrimų. Mišios ir toliau vyks.

Ribojamas viešojo maitinimo įstaigų darbo laikas

Gyventojai raginami būti supratingais ir šiuo metu atsisakyti vestuvių, krikštynų, jubiliejų bei kitų asmeninių švenčių, o jeigu jos jau suplanuotos, švęsti tik su pačiais artimiausiais. Iki išnaktų nebebus galima linksmintis kavinėse bei kitose viešojo maitinimo įstaigose – joms dirbti leista iki 22 valandos.

Nors akivaizdu, jog šie ribojimai kirs verslui per kišenę, dar komisijos posėdžio metu kalbėta, jog kažko imtis būtina.

„Geriau jau pakentėkim dėl tu švenčių, nei vėliau būsim neveiksnūs ir izoliuoti“, – kvietė komisijos narys Arvydas Liutika.

M. Kauno pasirašytose priemonėse privačios įmonės raginamos tirti darbuotojus, ar jie neserga koronavirusu, jei jau buvo patvirtintas bent vienas atvejis.

Naujai pasiruošti turės ir prekybos vietos – privalės užtikrinti 10 kv. m ploto reikalavimus vienam klientui.

G. Li­gei­kienė įvar­di­no ne vieną prie­žastį, lėmu­sią tokį spartų vi­ru­so pli­timą Plungės ra­jo­ne