Ku­liuo­se degė dau­gia­bu­tis

Nuot­rau­ka iš feis­bu­ko
Įta­ria­ma, kad gais­ras dau­gia­bu­ty­je ki­lo dėl ne­tvar­kin­gų kros­nies ir dūmtrau­kio
Sekmadienio vakarą Kuliuose kaukė gaisrinių sirenos – net 6 ugniagesių ekipažai skubėjo malšinti ugnies, įsiplieskusios buvusioje ambulatorijoje, sename mediniame daugiabučiame name. Nors ugniagesiai įnirtingai kovojo su ugnimi, o paskutinis ekipažas gaisravietę paliko tik 6 valandą ryto, po ugningo sekmadienio namų nebeturi trys šeimos. Tris butus ugnis nuniokojo taip, kad juose gyventi jau nebegalima.

Pranešimas apie gaisrą gautas sekmadienį, apie 17 valandą. Informuota, kad minėtame daugiabutyje uždūmytos patalpos, iš vieno buto rūksta dūmai. Atvykus ugniagesiams, 8-ių butų name degė medinis perdengimas tarp pirmo ir antro aukštų. Žmonių evakuoti neprireikė – kai atvyko gaisrininkai, jie jau buvo apleidę namą. Vienai moteriai prireikė greitosios. Ištikta šoko, ji krito be sąmonės.
Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Mykolas Pronckus pirmadienį „Žemaičiui“ sakė, kad gaisrui gesinti mestos didelės ugniagesių pajėgos – suvažiavo gaisrininkų ekipažai iš Kulių, Plungės, Endriejavo, Rietavo, Gargždų ir Klaipėdos. Gaisras likviduotas prieš 21 val., taigi – beveik po keturių valandų nuo gauto pranešimo. Tačiau vietiniai gaisrininkai įvykio vietoje palikti budėti iki ryto. Iš namo išnešti sprogti galėję du dujų balionai.
Nepaisant visų ugniagesių pastangų, visgi trys butai name liko negyvenami: vienas – pirmame aukšte, du – antrame. Išdegė tarp butų buvęs perdengimas, apdegė ir buvo išardyta dalis antro aukšto bendro naudojimo koridoriaus grindų. Pirmas aukštas sulietas vandeniu. Kaip skelbiama, viename iš butų buvo dūmų detektorius.
Pasak M. Pronckaus, dar prieš Antrąjį pasaulinį karą statytame name šildytasi beveik vien krosnimis. Esą dabar, po gaisro, mažiau nukentėjusių butų gyventojai turėtų konsultuotis su elektrikais, ar saugu įjungti elektrą. Ir jeigu jau nuspręs grįžti, galėtų kurti krosnis drėgmei šalinti.
O kokia gaisro priežastis? „Viename bute buvę netvarkingi krosnis ir dūmtraukis“, – komentavo M. Pronckus.
Paklausus, kiek yra tiesos vietinių gyventojų komentaruose, jog prieš pat nelaimę, ketvirtadienį, apie minėtąją problemą buvo informuoti Kulių gaisrininkai, viršininkas sakė tokios informacijos neturėjęs.
„Paskui girdėjau, kad lyg seniūnė buvo pranešusi Kulių ugniagesiams. Tačiau turėjo skambinti iškart mums – kuliškiai tokių problemų nesprendžia“, – sakė
M. Pronckus.
Pasak jo, Kulių gaisrininkai dar prieš gaisrą buvo atvykę į tą namą, apžiūrėjo situaciją ir savininkui pasakė, kad netvarkingos krosnies nekūrentų tol, kol nesutvarkys. Esą šis kelias dienas nurodymų klausė, tačiau sekmadienio vakarą krosnį vis dėlto užkūrė... Nuo jos greičiausiai ir užsiliepsnojo kiti butai.
Kad situacija buvo žinoma jau anksčiau, patvirtino ir Kulių seniūnė Daivutė Petrauskienė. Ji neslėpė, kad problemų dėl netvarkingo kūrenimo būta su viena šeima. Esą šiai, mėgstančiai išgerti ir niekur nedirbančiai, niekaip neišėjo prisakyti, kad pasiruoštų tinkamų malkų, o ne smilkintų visą daugiabutį namą kūrendama šlapiomis.
Esą šį klausimą dėl smalkių ji buvo iškėlusi ir vienoje iš seniūnų sueigų Savivaldybėje. Be to, apie tai, kaip elgtis problemai vėl iškilus, kam skambinti ir kur kreiptis, seniūnijos socialinė darbuotoja buvo informavusi ir to probleminio buto kaimynus.
„Tai – gyventojų turtas. Jie patys turi kreiptis į gaisrininkus. Seniūnija priešgaisrinių problemų nesprendžia“, – sakė seniūnė.
D. Petrauskienė kalbėjo girdėjusi, kad gaisrininkams buvo skambinta ketvirtadienį. Esą jie žadėjo netvarkingą butą tikrinti kitą savaitę. Deja, jos nesulaukta...
Atrodo, atsakomybės už gaisrą dabar nenori prisiimti niekas. Nors, feisbuke komentuojančių kuliškių nuomone, nelaimės buvo galima išvengti, jei į pranešimą būtų buvę laiku ir tinkamai sureaguota.
O kol diskutuojama, kas ką padarė ar turėjo padaryti, be namų likusios šeimos glaudžiasi kas pas gimines, kas pas kaimynus. D. Petrauskienė sakė, kad nukentėjusiesiems nuo gaisro prieglobstį tą siaubingą naktį padėjo surasti ir socialinė darbuotoja. Žmonės likimo valiai nebus palikti ir vėliau. Dėl būstų ketinama kalbėtis su Savivaldybe, paramą ir pagalbą padegėliams jau siūlo bendruomenė, geros valios žmonės.
Tačiau, pasak seniūnės, kol kas dar nėra aišku, kam ta pagalba ir kokia bus reikalinga. Tai paaiškės, kai visi gyventojai įvertins, įmanoma grįžti ir tvarkytis namus, ar jau teks kraustytis kitur.
Sename Kulių aštuonbučiame name gyveno 16 gyventojų. Dvi namų netekusios šeimos turi mokyklinio amžiaus vaikų.