Po slapto svarstymo – du nauji įslaptinti garbės piliečiai

Nuot­rau­ka iš A. Pa­go­jaus ar­chyvo, Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Feis­bu­ke skel­bia­ma, jog nau­jai­siais garbės pi­lie­čiais iš­rink­ti pe­da­go­gai A. Pa­go­jus (kairė­je) ir V. Vait­kus, nors ofi­cia­liai to pa­tvir­tin­ti ne­sku­ba­ma
Seimui pakoregavus Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą, žiniasklaida dažnu atveju lieka tarsi neįgali. Šiuo įstatymu dažnai dangstosi policijos, teismų ar savivaldos atstovai, kurie ne visada noriai bendrauja su žurnalistais, ypač kai šie į juos kreipiasi nepatogiais jiems klausimais. Bet kaip tada su visuomenės teise žinoti?
Kad ji – labai ribota, „Žemaitis“ įsitikino ketvirtadienį pabandęs sužinoti, kas po Savivaldybės tarybos narių slapto svarstymo papildys Plungės garbės piliečių sąrašą. Tiesa, teiravomės, liaudiškai sakant, tik dėl oficialumo, mat vienas Tarybos narys jau buvo spėjęs išplatinti šią informaciją feisbuko platybėse. Vienoje grupėje jis išdidžiai paskelbė, jog garbės piliečio regalijomis artimiausiu metu pasipuoš net du mūsų kraštiečiai pedagogai Viktoras Vaitkus ir Antanas Pagojus.

Išvydę visiems prieinamą įrašą internete, suskubome rašyti Siūlymams dėl Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nagrinėti komisijos pirmininkei, Tarybos narei bei istorikei Jolantai Skurdauskienei, kad ši patvirtintų feisbuke paviešintą informaciją.

Ši mums, žurnalistams, „pamiršusiems“ apie populiarųjį Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą, priminė, jog komisija nebegali be leidimo teikti informacijos. Kaip tai nebegali? Juk net Savivaldybės tarybos patvirtintuose Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nuostatuose aiškiai parašyta, kad žiniasklaida visuomenę informuoja net ir apie pateiktus siūlymus, suprask, pateiktas kandidatūras. Nors, tiesą pasakius, ir jos buvo nuslėptos.

Plungiškiams tai – it skuduru per veidą, mat jų pačių prašyta siūlyti kandidatus. Tai jie turėjo padaryti iki vasario 28-osios. O nuo tos dienos jų vaidmuo baigėsi. Atimta net teisė žinoti, kiek pasiūlymų sulaukta, ar visi kandidatai atitinka reikalavimus. Žinoma, visiems įdomūs ir atrinktųjų nuopelnai, tik jų sąrašas kol kas saugomas po septyniom spynom, o minėta komisija ir toliau teisinasi Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.

Tiesa, komisijos pirmininkė patikino, jog Savivaldybė penktadienį savo interneto svetainėje paskelbs informaciją apie pasirinktuosius asmenis.

Penktadienį iki pietų vis tikrinome Savivaldybės svetainę, bet žadėto pranešimo taip ir nesulaukėme. Tada vėl drįsome trukdyti J. Skurdauskienę, primindami, jog vis dar laukiame žinių. Tada išgirdome, neva buvo išsiaiškinta, kad pagal dabar galiojančią tvarką informaciją gali paskelbti tik meras. „Kada jis tai privalo padaryti, kol kas nereglamentuota“, – pridūrė komisijos pirmininkė.

Žinoma, susisiekėme ir su meru Audriumi Klišoniu. Jis trumpai paaiškino, jog visa informacija bus pateikta maždaug pirmadienį popiet. Esą dabar dar sprendžiama, kada surengti iškilmes, kurių metu naujiesiems garbės piliečiams bus įteiktos regalijos. Bet kuo čia dėta iškilmių data?

Tad kol kas, gerbiami skaitytojai, galime pranešti tik tiek: tikėtina, kad jau netrumpą Plungės garbės piliečių sąrašą šiemet papildys du pedagogai – treneris V. Vaitkus ir muzikas A. Pagojus. Neabejojame, jog daugelis iš jūsų žinote šiuos kraštiečius, o gal ir pažįstate juos asmeniškai, tad pasakoti jums, kuo šie asmenys nusipelnė Plungei, nereikia. O likusiųjų prašome palaukti ketvirtadienio, kada išeis naujas „Žemaičio“ numeris. Gal iki tos dienos slaptoji informacija taps pasiekiama ir galėsime pasidalinti ja.