
Naujausios
Saulėtą šeštadienio popietę prie mokyklos bendrabučio, kuriame apsistojo ukrainiečiai, sutikau kaimynystėje gyvenančią moterį. Ji apie statybininkus atsiliepė gerai: „Gražiai su jais bendraujame, pajuokaujame. Vasarą tinklinį žaidė. Sveikinasi su mumis, labai mandagūs. Jokių „baliavojimų“ ar kitokio triukšmo negirdėti. Ramiai jie čia gyvena. Va ir dabar – prie prūdo stovi.“
Iš tiesų, prie prūdo, šalia bendrabučio, įmerkę meškeres stoviniavo keletas vyrukų. Paklausti, ar kimba žuvys, nusišypsojo ir papurtė galvas: „Ne dėl žuvų čia stovim, o šiaip, kad laiką užmuštumėm.“
Ukrainiečiai sutiko papasakoti apie save. Beje, greitai tapo aišku, kad išties nekimba – kol šnekėjomės, meškerių valai net nesujudėjo.
Daugiausia kalbėjo du Nikolajai – brigadininkas ir jo sūnėnas. Abu jie Ukrainoje turi šeimas. Jaunesniojo – gruodį jam sukaks 27-eri – namie laukia žmona ir trejų metukų dukrytė. Vyras su jomis kasdien bendrauja skaipu. Pasisakė mėgstąs sportą, ypač futbolą – priklauso Petrankos miestelio futbolo komandai.
Vyresnysis Nikolajus (42 m.) papasakojo, kad su juo čia atvykę vyrai yra daugiausia giminės ir geri draugai, visi iš to paties miestelio. Parodė mobiliajame saugomas savo žmonos, namo, automobilio nuotraukas. Matyti – vyras nuoširdžiai didžiuojasi tuo, kad turi savo rankomis labai gražiai įrengtą namą: „Kiek gyvenu – tiek statau. Gaila tik, kad reikia išvykt ilgesniam laikui, bet viskas gerai. Daug vyrų iš mūsų šalies dabar dirba šitaip. Siunčia namo pinigus. Juk reikia vaikus leisti į mokslus. Žinau, kad ir lietuvių daug yra išvykusių užsidirbt.“
Vyrai sako, kad jiems svarbu dirbti, kur moka. Namie labai maži atlyginimai, pensijos. Dažnai jų neužtenka net mokesčiams. Kaimuose žmonės verčiasi iš savo ūkio. „Jokia uogelė neprapuola – viską surenkame ir vartojame“, – šypsojosi vienas jų.
O gyvenimu čia yra patenkinti. Sako, kad alsėdiškiai – ramūs, draugiški, susikalba rusiškai. Laisvalaikiu vyrai žaidžia krepšinį, futbolą, tinklinį. Džiaugiasi, kad gyvena prie mokyklos, kur yra stadionas, sporto aikštelė. „Ateina kartu pažaisti ir vietinis jaunimas. Na, jie ne taip gerai moka rusų kalbą, bet sportuojant daug kalbėti nereikia,“ – sako jaunesnysis Nikolajus.
O brigadininkas Nikolajus pasakoja: „Su šia brigada jau esame dirbę Lenkijoje, Čekijoje, net Izraelyje. Taip kad patirties turime. Norime dirbti ir kuo daugiau uždirbti. Neplanuojame įsikurti kur nors užsienyje. Mylime savo tėvynę, mums ten gera. Nuo čia iki namų – 1100 kilometrų. Grįžtame dešimčiai dienų kas trys mėnesiai, o sausį visada atostogaujame. Dažniausiai namo vykstame per Lenkiją. Kartais ilgokai tenka laukti prie sienos. Priklauso nuo to, kiek daug mašinų kerta sieną.“
Paklaustas apie gyvenimą Ukrainoje, pašnekovas su nostalgija pasakojo, kad jų kaime žmonių daug, bet visi vieni kitus pažįsta, daug bendrauja, padeda vieni kitiems. Ten daug švenčių, ypač religinių. Mėgsta ukrainiečiai šokti, dainuoti, džiaugtis gyvenimu ir vienas kitu. Jau pasakojant ima džiugiai spindėti Nikolajaus akys. Akivaizdu, kad jis turi daug smagių prisiminimų. Čia, sako, Lietuvoje, žmonės labiau atsiriboję vienas nuo kito, trūksta, jų manymu, susibūrimų, linksmybių.
Prisimena vyrai vasarą vykusį Alsėdžių festivalį, kitas miestelio šventes. Tikrai buvo linksma, tik gaila, kad jų mažoka. Beje, Ukrainoje dažnas miestelis turi įvairių sporto šakų komandų, vyksta daug varžybų, verda gyvenimas. Linksmiems vyrukams čia kartais – per daug ramu.
Įsikūrę vyrai trečiame bendrabučio aukšte. Koridorius ir kambariai labai tvarkingi, ūžia skalbimo mašina. Virtuvėje Mironas ir Vasilijus ruošia vakarienę – valo pačių miškelyje rinktus baravykus, kuriuos vadina „belyje griby“ (baltieji grybai). Pasakoja, kad neturi atskiro virėjo – valgyti verda paeiliui. Taip kad virėjais tenka būti ir Volodiai, Ivanui, Olegui, Piotrui, ir antrajam Vasilijui, ir trečiajam Nikolajui.
Vyrai tarpusavyje kalbasi ukrainietiškai, bet gerai moka ir rusų kalbą. Paklaustas, ką galvoja apie savo šalies ateitį, Nikolajus vyresnysis griežtas: „Negalima atiduoti Rusijai mūsų teritorijos. Jau per daug žuvo brolių, kad viskas baigtųsi. Stovėsime iki galo. Ir jūs esate ne taip toli, grėsmė reali ir čia.“
