Plungėje įsikūręs bendradarbystės centras skaičiuoja trečius metus

Linos RUIBIENĖS nuotrauka
Visus esamus ir būsimus verslininkus J. Niunevė kviečia prisijungti prie „Spiečiaus“ bendruomenės
Pradėjus savo verslą daugumai kyla įvairių klausimų, kuriuos reikia itin gerai apsvarstyti, o paprašyti pagalbos – pristinga drąsos... Plungės miesto smulkieji verslininkai, siekiantys, kad jų verslai ne tik sėkmingai augtų, bet ir plėstųsi, turi visas galimybes tai padaryti čia pat – savo mieste. Bendradarbystės centre „Spiečius“ nemokamas konsultacijas teikianti koordinatorė Jurgita Niunevė tikina, kad svarbiausia yra kaupti žinių bagažą, nes niekada nežinai, kada gali jų prireikti.

Verslo kompetencijų ugdymo erdvė

Inovatyvus verslo kompetencijų mokymo ir bendradarbystės ugdymo centras „Spiečius“ duris Plungėje atvėrė 2021-ųjų kovo 31 dieną. Tokie centrai dabar jau veikia visoje Lietuvoje, jų sumanytoja – VšĮ „Versli Lietuva“, kuri, apjungusi keletą institucijų, dabar vadinasi Inovacijų agentūra.

Pirmasis „Spiečius“ Lietuvoje įsikūrė Alytaus mieste beveik prieš septynerius metus, o šiuo metu „Spiečiai“ savo veiklą vysto jau trylika Lietuvos miestų ir turi per 300 narių. Iš jų 21 yra Plungėje.

Visi, norintys įgyti žinių apie pardavimus, mokesčius, viešąjį kalbėjimą, marketingą, finansus ir kitus versle svarbius dalykus, dabar visa tai gali rasti po vienu stogu.

„Mes dažnai sulaukiame užklausų, pavyzdžiui, kokią verslo formą būtų geriau rinktis – individualią veiklą, o gal verslo liudijimą? Visada patariame, koks būtų geresnis pasirinkimas, jeigu reikia, nukreipiame. Tik noriu akcentuoti svarbų dalyką, kad mes tik konsultuojame gyventojus, mokiname, ką ir kaip reikia daryti, bet patys verslo liudijimų neišduodame ir įmonių neregistruojame“, – kalbėjo J. Niunevė.

Visos paslaugos – nemokamos

Plungės „Spiečiaus“ koordinatorė pasakojo, kad būsimi arba jau esami Plungės rajono verslininkai, prisijungę į „Spiečiaus“ bendruomenę, gali nemokamai naudotis visomis verslumo skatinimo paslaugomis: individualiomis verslo konsultacijomis, verslo įgūdžių ugdymo programa, mentorių pagalba, dalyvauti verslumo ir informaciniuose renginiuose, verslo akseleravimo programoje, susitikimuose su kitais „spietiečiais“ ir verslo atstovus jungiančiomis organizacijomis. Plungėje taip pat įrengtos penkios kompiuterizuotos darbo vietos vietiniams verslininkams.

Anot J. Niunevės, nuolatiniai „Spiečiaus“ nariai turi galimybę pasinaudoti mentorystės programa, kurios metu patyrę verslininkai iš visos Lietuvos ar Plungės rajono net aštuonis mėnesius nemokamai konsultuoja savo „mokinius“.

„Plungėje yra įsikūrę stiprūs pramonės verslai, kurie pamažu jungiasi į pagalbą smulkiajam verslui „Spiečiuje“. Taip pat siekiame, kad norą bendradarbiauti išreikštų kuo daugiau mūsų rajono verslininkų. Tik reikia paminėti svarbų aspektą, kad asmuo, norintis gauti mentoriaus konsultavimą, turi jau vykdyti savo veiklą, kadangi tame etape natūraliai kyla kiti klausimai: norima plėstis, bet nežinoma, kaip tai padaryti, kaip elgtis su darbuotojais arba kaip išsirinkti pelningiausią nišą...“, – pasakojo J. Niunevė.

Kartais reikia tik padrąsinimo

Plungiškė Erika Jucienė prieš kelerius metus atidarė šunų kirpyklą ir augintinių prekių parduotuvę „Marlis“ bei sėkmingai jai vadovauja. Kuomet duris atvėrė „Spiečiaus“ komanda, moteris teigė net nesuabejojusi, kad prisijungs į šią bendruomenę.

Plungiškė gilino savo žinias verslo akseleravimo programoje, lankėsi įvairiuose renginiuose, su patyrusiais mentoriais plėtojo savo verslą ir pernai užbaigė programą, o dabar gali pasidžiaugti sėkmingais rezultatais. Jaunoji verslininkė pasakojo, jog būtent mentorė ją įkvėpė pradėti vesti individualias šunų kirpimo pamokas.

Kita sėkmės istorija – Aurikos Matavičiūtės, vaikų rūbų ženklo „Stiliaus detalė“ įkūrėjos. Besilaukdama vaikelio moteris sugalvojo, kad būtų smagu išmokti pasisiūti rūbų ne tik sau, bet ir dukroms, kad galėtų visos puoštis vienodai.

Nieko nelaukusi moteris susisiekė su Plungės technologijų ir verslo mokykla ir už kelių savaičių kibo į mokslus. Sau išsikėlė tokią užduotį – kol nepabaigs mokslų, tol negimdys. Kaip tarė, taip ir padarė, o po mėnesio, pabaigus mokslus, gimė antroji dukrytė.

Dabar jau penkeri metai plungiškė sėkmingai užsiima siuvimo verslu, turi daug darbų ir dar vieną darbuotoją. Taip pat aktyviai dalyvauja Plungės „Spiečiaus“ veikloje, čia baigė mentorystės, akseleravimo, e. komercijos mokymų programas.

Nežinia, kada žinios pravers

Pati „Spiečiaus“ koordinatorė J. Niunevė pasakojo, kad savo aplinkoje neturėjo itin daug verslių žmonių pavyzdžių. Baigusi vidurinę mokyklą išvyko dirbti į Norvegiją, kadangi norėjo būti finansiškai nepriklausoma ir pati save išlaikyti. Vėliau nusprendė studijuoti verslo vadybą, įgijo įstaigų ir įmonių administravimo specializaciją.

Po kurio laiko sugrįžusi į gimtinę, J. Niunevė toliau galvojo, kokia veikla norėtų užsiimti. Laisvu metu plungiškė domėjosi verslo galimybėmis, dalyvavo mokymuose, gilino žinias. Didžiausia moters motyvacija tuo metu buvo įvairios verslininkų istorijos: ką jie darė, kaip kūrė savo verslus ir su kokiais iššūkiais susidurdavo.

Ar besigilinant į verslo subtilybes nekilo minčių pačiai įkurti savo verslą?

„Tuo metu galvoje kirbėjo labai daug idėjų, bet save vis sustabdydavau. Supratau, kad dar trūksta kompetencijos ir tas trūkumas itin stipriai pakenktų finansiškai. Kažkada gyvenime buvo momentas, kuomet bijojau net kalbėti viešai, bet visa tai jau praeityje“, – pasakojo J. Niunevė.

Dabar plungiškė nori padėti augti savo „spietiečiams“ ir kadaise turėtas idėjas perduoti jiems. Pasak J. Niunevės, „Spiečius“ yra labai palanki vieta auginti savo verslo idėjas. Dirbant verslių ir iniciatyvių, o taip pat labai skirtingų sričių profesionalų apsuptyje gimsta naujos idėjos, auga ryžtas jas įgyvendinti, noras bendradarbiauti. Žmonės – didžiulė vertybė, kasdien susitinkant skirtingų asmenybių galima išspręsti daug dalykų, praplėsti akiratį ir atverti naujas galimybes.

Na, o „Žemaičio“ skaitytojams ir visiems, besidomintiems verslo subtilybėmis, moteris palinkėjo sukaupti kuo daugiau žinių ir būti drąsiems, nes niekada nežinai, kuria linkme gyvenimas tave pasuks ir kur tas įgytas žinias galėsi pritaikyti.