Naujausios
Pagalbos nesulaukia
Baigę pokalbį nuskubėjome pažiūrėti, ar išties ten viskas taip blogai. Tenka pripažinti, kad Birutės gatvė ir ypač ta vieta, kur ant kalniuko stovi 22-asis namas, – itin turtinga medžių. Be to, nereikia būti dideliu specialistu, kad suprastum, jog kai kurie jų, švelniai tariant, išties brandūs. Tad nenuostabu, kad žmonės baiminasi, jog vieną dieną, papūtus stipresniam vėjui, kuris ims ir nuvirs.
„Vėjuotą dieną šakos skraido į visas puses. Tik žiūrėk, kad lango neišdaužtų ar dar kokios žalos nepridarytų. Kartą mačiau, kaip vėjo nulaužta didžiulė šaka tik per plauką neužkrito ant važiuojančios mašinos. Kiek prašome išspręsti šią bėdą – vis nieko. Nejaugi reikia didesnės nelaimės? Pažiūrėkite į tą medį, kuris, atrodo, tuoj nuvirs ant to geltono namelio. Aš bijočiau ten gyventi“, – kalbėjo plungiškė.
Tiesa, lūžtančios ir pavojų keliančios šakos – ne vienintelė priežastis, dėl kurios gyventojai nori pašalinti bent keletą lapuočių. Į redakciją kreipusis moteris sakė, kad 22-ojo namo gyventojai yra užmiršę dienos šviesą. Apie saulės spindulius jau nė kalbos nėra.
Esą medžiai, ypač šiltuoju metų laiku, kai sulapoja, taip užstoja namą, o kartu ir langus, kad dienos metu tenka jungtis šviesą. „Ar tai normalu?“ – retoriškai klausė moteris.
Plungiškė pasakojo, jog ne sykį kreipėsi į Savivaldybę, prašydama pagalbos. Oficialiai administracijai pateiktame rašte dar 2015-aisiais bandė išaiškinti, kad lūžtančios šakos krenta ant stogo, taip jį gadindamos. Tiesa, po to tikrai lankėsi speciali komisija, bet, matyt, nusprendė, kad medžiai pavojaus nekelia, mat nebuvo nupjautas nė vienas iš jų.
Pirmiausia turi kreiptis į seniūniją
Viltis, kad pagaliau bus pasirūpinta senais medžiais, minėto namo gyventojams sužibo išvydus netoliese besidarbuojančius darbininkus. Plungiškė ėmė jų klausinėti, kiek medžių jiems nurodyta pašalinti, ar pagaliau bus nupjauti ir prie jos namo esantieji. Bent keletas iš jų. Tačiau moteris išgirdo neigiamą atsakymą.
Būtent po to Zita ir nutarė kreiptis į redakciją. Ji nesupranta, kodėl 22-asis namas vis aplenkiamas. „Nurėžė medžius prie kapinių, tą patį padarė su augusiais prie „Vyturėlio“ darželio. O pas mus kaip stovi, taip stovi“, – neteisybe piktinosi plungiškė.
Kodėl taip yra, „Žemaitis“ teiravosi Plungės rajono savivaldybės Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistės, ekologės Robertos Jakumienės. Pasak jos, iš 22-ojo Birutės gatvės namo nesulaukta jokio prašymo, susijusio su medžių šalinimu. Jei Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisiją būtų pasiekęs prašymas, jis būtų nagrinėtas ir apie priimtą sprendimą gyventojai būtų buvę informuoti.
Be to, anot ekologės, jei medis avarinės būklės, jį pašalinti gali seniūnija – komisijos leidimas tokiu atveju nėra būtinas. Tik augalui esant vizualiai geros būklės, seniūnija kreipiasi į komisiją, o ji apžiūrėjusi medį ir įvertinusi jo būklę taria galutinį žodį.
R. Jakumienė įsitikinusi: jei po 2015-aisiais, kaip nurodė į redakciją kreipusis moteris, vykusios komisijos apžiūros medžiai liko stovėti, vadinasi, jų būklė tada tikrai buvo gera. Žinoma, per tuos metus situacija galėjo pasikeisti. Pasikeitė ir pati tvarka. Tad pirmiausia dėl leidimo nupjauti medį ekologė patarė kreiptis į seniūniją.
Jeigu medis saugotinas, numatomo pjauti medžio būklę įvertinti į vietą atvyks Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija. Šiai pritarus, kirsti medį leidimą išrašys seniūnija.
Būtent tokios tvarkos laikantis, ekologės teigimu, darželio „Vyturėlis“ iniciatyva pašalintos dvi dvikamienės liepos. Tiesa, įstaiga, kreipdamasi į seniūniją, pageidavo, kad būtų nupjauta daugiau medžių, tačiau rugsėjo 24-ąją toje vietoje lankiusis komisija, apžiūrėjusi medžius ir įvertinusi jų būklę, nusprendė, kad šalintini tik du.