
Naujausios
Susirinkimuose nekalbėta
Iš pradžių pamatę, kad darbininkai prie jų daugiabučio ruošiasi naujiems darbams, gyventojai dar spėliojo – gal koks naujas suolelis atsiras, gal dar kas gyventojų poilsiui... Bet buvo įrengtos nuovažos neįgaliesiems, nors, kaip tikino į redakciją kreipusis plungiškė, šiame name gyvenantys žmonės, jos žiniomis, judėjimo negalios neturi.
Žinoma, gyvenimas – nenuspėjamas. Nežinia, koks kiekvieno rytojaus išaus. Gali ir liga užpulti, ir senatvėje kojos nebe tos, o kiek nelaimingų atsitikimų būna... Ateity tos nuovažos gali ir praversti, tik kodėl gyventojai apie tokius planus nieko nežinojo? Ir kokia logika remiantis tos nuovažos įrengtos tik prie trijų laiptinių, o ketvirtoji palikta, kaip buvo?
„Jokiame susirinkime apie tai nebuvo kalbos. Dabar žmonės šneka, kad reikės mums padengti 60 procentų tų nuovažų kainos, kitą dalį apmokės Savivaldybė. Atseit, čia jos projektas, – pasakojo moteris. – Tik kur mūsų sutikimai? Įrengė nepasitarę, o dabar – mokėkit...“
Gyventojams kliūva ir tai, kad nuovažos, kaip jie vadina, – ilgos, plačios, gremėzdiškos, tad namo prieigų tikrai nepuošia.
Tikėjosi, kad nereikės
Kol dar nepatvirtintas naujasis Savivaldybės įmonės „Plungės būstas“ direktorius, įstaigai laikinai vadovauja projektų vadovė Asta Rimkuvienė. Ji „Žemaičiui“ pasakojo, kad dėl nuovažų prie laiptinių skundžiasi ne tik šis namas. Nusiskundimų „Plungės būstas“ sulaukia ir iš kitų renovuotų Plungės daugiabučių. Deja, esą administratoriaus rankos šioje vietoje surištos.
„Iš tikrųjų dauguma gyventojų nepageidauja tų nuovažų. Mes ir patys nesam suinteresuoti, kad jos būtų įrengtos, nes vykdom teritorijų priežiūrą, o ten po tom nuovažom, mačiau, ir žolė želia, ir labai sunku prižiūrėti. Bet vis tiek turim laikytis įstatymų“, – sakė A. Rimkuvienė.
Ji patvirtino, kad minėto namo modernizavimo projekte nuovažų numatyta nebuvo. Esą „Plungės būstas“ specialiai pasirinko jų neprojektuoti.
„Stengiamės to išvengti, nes patys suprantam, o ir ministerija (Aplinkos ministerija – aut.) tą suvokia, kad šis reikalavimas – perteklinis. Manėm, kad praeis ir be jų, nes kartais ekspertams neužkliūna ir būna neprivaloma“, – pasakojo laikinoji direktorė.
Tačiau kai projektas buvo pateiktas ekspertizei, buvo išaiškinta, kad nuovažos prie V. Mačernio g. 11-ojo daugiabučio turės būti privalomai įrengtos, kaip to reikalauja Statybų įstatymas, nurodantis, jog modernizuojant daugiabučius būtina juos pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Tad „Plungės būstui“ teko pasirūpinti, kad nuovažos būtų suprojektuotos papildomai.
Šiuo atveju tai buvo išsiaiškinta jau parengus projektą, bet, anot A. Rimkuvienės, būna, kad pastabų dėl namo pritaikymo neįgaliesiems sulaukiama dar leidimo išdavimo stadijoje, antraip neįgaliųjų atstovas atsisako pasirašyti projektą.
Įrengė tai įrengė, o kas mokės?
Laikinosios direktorės pasiteiravome, ar gyventojams buvo pranešta apie atsiradusius papildomus darbus ir kiek tai jiems kainuos?
Atsakydama ji susimąstė, kad projektas gyventojams būna pristatomas dar prieš jį pateikiant ekspertizei, tad turbūt vėliau ekspertams nusprendus, kad nuovažų reikia, gyventojams apie naujoves pranešta nebebuvo.
Tačiau A. Rimkuvienė ramino gyventojus, kad naujieji įrenginiai prie laiptinių jiems papildomai nekainuos nė cento. Esą už darbus bus apmokėta iš tų pačių namo modernizavimui skirtų pinigų. Mokoma suma neišaugs. Vis dėlto išgirdome, kad jei nuovažų nebūtų reikėję, galbūt gyventojai būtų sutaupę, tad – suprask kaip nori...
Esą šį klausimą ji kėlusi per vieną iš posėdžių su Aplinkos ministerijos atstovais, mat dažnai sulaukia nepasitenkinimo, kad už nuovažas reikia mokėti iš gyventojų pinigų.
„Atsakymas ir buvo, kad nuo to nepabėgsim. Yra įstatymai. Bet gal pasvarstymai ir bus, gal bus kompensavimai kokie. Bet šiandien tokie įstatymai ir nieko nepakeisi.“
Kodėl trys, o ne keturios?
Panašu, kad ateity nuovažos atsiras kone prie kiekvieno modernizuojamo daugiabučio. Anot A. Rimkuvienės, kuo toliau, tuo sunkiau bus to išvengti. Mat anksčiau užtekdavo namo administratoriaus rašto, kad gyventojai nuovažos nenori, ar kad jos įrengti nėra poreikio, bet dabar tuo jau nepasiteisinsi.
Tebūnie – nuovažų reikėjo ir prie V. Mačernio g. 11-ojo daugiabučio. Bet ar buvo būtina jas įrengti tokias griozdiškas?
Pasirodo, čia taip pat nepasirinksi. Yra taisyklės, kokios jos turi būti įrengtos, kad būtų išlaikyti visi nuolydžiai.
„Kalbant apie 11-tą namą, tai prie pirmos laiptinės nuovažos nereikėjo iš viso, nes laiptinės aikštelė yra žemai. O kitur būtina išlaikyti nuolydį, va taip ir gaunasi“, – aiškino laikinoji „Plungės būsto“ vadovė.