Įsirengti šaligatvį gyventojams pasiūlyta savo lėšomis

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­ka
Prie V. Ma­čer­nio g. 16-ojo na­mo ša­li­gat­vio nie­ka­da ne­bu­vo, jis neat­si­ra­do ir dau­gia­butį re­no­va­vus
Į redakciją paskambinęs plungiškis bėdojosi, kad V. Mačernio gatvėje 16-uoju numeriu pažymėtas daugiabutis namas net ir po renovacijos liko be šaligatvio. „Įsivaizduojat, mūsų namas vienintelis visoje Plungėje neturi šaligatvio. Gyventojai tikėjosi, kad bent renovuojant daugiabutį jis atsiras, bet nė velnio... Kaip taip gali būti? Kreipėmės į „Plungės būstą“, o šis, klausyk, pasiūlė šaligatvį už savo pinigus įsirengti“, – piktinosi paskambinęs vyriškis.

Anot jo, Savivaldybės įmonei „Plungės būstas“ nė motais gyventojų saugumas. Esą jai nerūpi, kad žmonės iš laiptinės patenka tiesiai į automobilių stovėjimo aikštelę. „Nejaugi mes neturime teisės jaustis saugiai ir, kaip visų daugiabučių gyventojai, vaikščioti šaligatviu“, – skundėsi V. Mačernio g. 16-ojo namo gyventojas.

Kad prie šio daugiabučio šaligatvio nebus, namo gyventojai sužinojo tik iš renovaciją atliekančių darbininkų. Matydami, kad šie jau tvarko aplinką, žmonės ėmė teirautis, ar tikrai jau padaryti visi darbai? Ar nepamirštas šaligatvis? Bet jiems buvo patikinta, kad tokio nė planuose nebuvo.

„Iki paskutinės akimirkos tikėjomės, kad dar diena kita ir bus nutiestas takas, bet še tau... Jei būtume parodę norą susipažinti su renovacijos projektu, galbūt tada būtume galėję viską pakeisti – pareikalauti šaligatvio“, – svarstė vyras.

Ar tai būtų padėję, „Žemaitis“ klausė „Plungės būsto“ vadovo Audriaus Šapalo, kuris be išvedžiojimų pareiškė, kad net ir labai norint tai – neįmanoma. Direktoriaus teigimu, daugiabučių namų modernizavimo programa skirta ne aplinkos tvarkymui, o tam, kad būtų pagerintas pastato energinis efektyvumas. Tuomet gyventojai sutaupo, nes sumažėja sąskaitos už šildymą. Žinoma, atlikus daugiabučio atnaujinimo darbus, pasikeičia ir estetinis jo vaizdas. Bet tik pastato, ne aplinkos.

A. Šapalas akcentavo, kad rangovas aplink renovuotą namą privalo sutvarkyti tik tai, kas per darbus nukentėjo. „Kalbant apie V. Mačernio 16-ojo namo teritoriją, rangovams teko atsėti sugadintą veją bei pakeisti sunkiasvorių transporto priemonių ištrupintus bortelius. Tie darbai jau padaryti. Nutiesti šaligatvio, kurio prie šio namo net nebuvo, jie negalėjo, nes, kaip jau minėjau, renovacija tokių darbų neapima“, – aiškino Savivaldybės įmonės vadovas.

Tai norėdami vaikščioti šaligatviu gyventojai turėtų pakratyti savo kišenes? Pasak A. Šapalo, būtent taip. Gyventojai turi kreiptis į Savivaldybę su pageidavimu įsirengti šaligatvį. Tokiems darbams yra atskiros programos. Tiesa, direktorius pažymėjo, kad 40 procentų reikalingų lėšų dengia Savivaldybė, likusieji pinigai – iš gyventojų kišenės.

„Kalbama, kad Savivaldybės prisidėjimas bus didinamas iki 60-ies procentų, bet kol kas tai – tik planai. Galbūt V. Mačernio 16-ojo namo gyventojams pasiseks ir jiems reikės prisidėti mažiau. Nes, kaip supratau iš šio namo gyventojų kalbų, jie neatmeta galimybės savo lėšomis, pagelbstint Savivaldybei, nusitiesti šaligatvį“, – kalbėjo A. Šapalas. Ir pridūrė suprantantis, kad žmonėms sunku ir už renovacijos darbus mokėti, ir savo pinigais šaligatvį įsirengti, tačiau šiuo metu kitos išeities, anot jo, nėra.