
Naujausios
„O lietuviškų liepaičių nebėra Lietuvoj? Ar čia tokia mada, kad viskas užsienietiška?“ – klausė straipsnį perskaičiusi Vilma. Jai antrino kitas skaitytojas: „Pas mus juk dabar madoj viską griaut, kas buvo tarybiniais laikais pastatyta, pasodinta. Dabar viskas MADE IN EUROPE. Po kažkiek laiko – vėl naujovės, vėl kažkam neįtiks, trukdys – vėl griaus, vers. Toks laikas, toks gyvenimas.“
„Plungiškiai, nesukit galvos dėl liepų! Jos greit atrodys kaip dovanotosios magnolijos, pasodintos A. Jucio gatvės kvartale“, – ironizavo Zita, primindama minėtosios gatvės skvere 2015 metais pasodintas magnolijas, kurių dalis neprigijo, dalį išlaužė chuliganai, o likusios vegetuoja, niekaip neapsispręsdamos, gyvuoti ar ne.
Vis dėlto ne visi, komentavusieji minėtąjį straipsnį, buvo nusiteikę taip pesimistiškai. Antai Evelina rašė: „Liuks! Gyvenu šioje vietoje, labai gražu ir visi labai džiaugiamės! Šaunuoliai darbuotojai.“
„Viskas čia super. Buvo tamsus miškas, kuris užgožė visą vaizdą, o dabar atvertas puikus kelias parko link“, – rašė Audrius ir dar pridūrė, kad ši vieta tikriausiai taps populiari jaunavedžių fotosesijoms.
Kai kurie komentatoriai spėliojo, kiek Savivaldybė sumokėjo už iš Olandijos atvežtus medelius. Plungės žaliųjų klubo vadovė Kristina Paulauskaitė komentavo: „Prašome parašyti, kiek viena modifikuota liepa kainuoja? Kiek kainuos laistymas? Kodėl iš Lietuvos daroma Olandija? Medžių paskirtis yra valyti orą, ne tik dekoratyvinė. Ar tie bonsai supakuotom šaknim liks tik dekoratyviomis šluotomis?“
Kadangi skaitytojų noras – mums įsakymas, suskubome domėtis, kokia pasodintųjų medelių kaina. Plungės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Petrulevičienė, atsivertusi kartu su Babrungo slėnio ir Laisvės alėjos rekonstrukcijos projektu rangovo pateiktą sąmatą, perskaitė, kad liepų sodinukams planuota išleisti 15 tūkst. eurų be PVM.
Pritaikius 21 proc. PVM, išeina, kad už liepas sumokėta 18 150 eurų. Kadangi projekte numatyta iš viso pasodinti 54 šiuos medelius, vadinasi, vieno kaina – 336 eurai.
Daug tai ar mažai, nesiimsime spręsti. Tik dar pasiteiravome, kodėl nutarta medelius atsivežti iš Olandijos? „Nes Lietuvoje tokių, kurie turėtų suformuotą kamieną ir šaknų sistemą, niekas neaugina. Tiesa, viena įmonė Klaipėdoje lyg žadėjo tuo užsiimti, bet negaliu pasakyti, ar tai daro ir kokia jų siūlomos produkcijos kaina. Rangovas greičiausiai pirko iš tų, kurie pasiūlė pigiau“, – svarstė K. Petrulevičienė.
Pasak jos, alėją rekonstruojančiai įmonei buvo nurodyta, kad naujai sodinami medelių kamienai 1,3 metro aukštyje būtų ne plonesni nei 8–10 cm skersmens. Tokie ir pasodinti.
Architektė minėjo ir tai, kad šių sodinukų formavimo ir ruošimo parduoti procesas – labai ilgas. Medeliai augintojų kasmet persodinami, kad jų šaknys aklimatizuotųsi. Specialiomis priemonėmis formuojamas ir jų kamienas. Todėl tokių medelių kamienas labai tiesus, o jų prigijimas persodinant – kone šimtaprocentinis.
Teorija graži, o kaip praktika? Ar naujai pasodintų liepų neištiks minėtųjų magnolijų likimas? Praeis metai kiti, ir pamatysime tai savo akimis. O atsakant klausantiesiems, ar šie sodinukai neliks „dekoratyviomis“ šluotomis, reikėtų pridurti, kad europinės liepos „Pallida“ (tokios pasodintos Laisvės alėjoje) suaugusios gali pasiekti ir 30 m aukštį bei išsikeroti iki 15 m pločio.
Žinoma, viskas priklauso nuo to, kaip medžiai prižiūrimi ir kaip formuojama jų laja. Aišku viena – taip išsikeroti, kaip buvo išsikerojusios senosios liepos, naujiems medžiams nebebus leista.