Paukščius reikia lesinti atsakingai

Paukščius reikia lesinti atsakingai

Paukščius reikia lesinti atsakingai

Smulkieji sparnuočiai be didesnių problemų maisto gali susirasti iki tol, kol paspaudžia didesni šalčiai ar neapledėja augalai, kurapkos – kol neįšalusi ar storu sniego sluoksniu nepadengta žemė, vandens paukščiai – kol neužšalę dideli vandens telkinių plotai, kai kurie plėšrieji ir pelėdiniai – kol laukuose atvirai (ne po sniegu) šmirinėja graužikų, gausu smulkiųjų sparnuočių, vandens telkiniuose būriuojasi vandens paukščiai.

Geriausia pradėti lesinti smulkiuosius žvirblinius paukščius, kai paspaudžia pirmasis rimtesnis šaltukas, ar gausiai iškrenta sniegas.

Pradėti lesinti paukščius niekada nėra vėlu. Ypač ši pagalba aktuali antrojoje žiemos pusėje, kada natūralių maisto atsargų beveik nebelieka, o paukščiams jų ypač sunku susirasti ir dėl besikaitaliojančių oro sąlygų – tai atšyla, tai vėl stipriai šąla.

Kada baigti lesinimą, parodys patys paukščiai – jie tiesiog nustos lankytis lesyklose ir specialiose maitinimo aikštelėse.

Daugumai žmonių paukščių lesinimas žiemą neretai virsta trumpalaike akcija. Jeigu nustosite lesinti paukščius per pačius šalčius, didelė tikimybė, kad daugelis jų žus. Įvertinkite savo finansines ir laiko galimybes. Jeigu matote, kad nuolat lesinti paukščių negalėsite, tai geriau ir nepradėkite.

Kuo lesinti paukščius? Tinka šie produktai: saulėgrąžos, linų, dilgėlių ir spygliuočių medžių sėklos, nesūdyti lašiniai, balta duona, varškė, kruopos, obuoliai, virti ryžiai, nesaldinti avižiniai dribsniai. Taip pat sėmenys, aguonos, soros, avižos, pelai.

Per šalčius drėgnas lesalas greitai sukietėja, todėl baltos duonos trupinius geriausia maišyti su aliejumi – tuomet jie išlieka minkšti.

Netinka sūdytas, supelijęs, supuvęs ar surūgęs, pažeistas parazitų maistas, taip pat negalima siūlyti ir chemikalais apdorotų grūdų ar sėklų.

Paukščiams negalima siūlyti citrusinių vaisių (apelsinų, citrinų, greipfrutų), bananų žievės ir kai kurių džiovintų vaisių. Netinkama juoda (ruginė) duona, sūrūs lašiniai.

Paukščiams išgyventi žiemą galite pagelbėti ne tik įrengdami lesyklas, bet ir sodindami kai kuriuos krūmus ar medžius. Iš medžių bene geriausiai tinka šermukšniai.

Kai kurie miško paukščiai mėgsta paskanauti ąžuolo gilėmis. Jei nenuskinsite visų vaisių nuo obelų, kriaušių, vyšnių ar kitų vaismedžių, tą mielai padarys paukščiai. Jiems naudingos įvairių rūšių ir veislių gudobelės, agrastai, juodieji serbentai, vynvyčiai, sausmedžiai, vynuogės ir kiti.

Pagal Lietuvos ornitologų draugijos inf.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LESYKLA: Jei norite į savo įrengtas lesyklas privilioti kuo daugiau ir kuo įvairesnių paukščių, neužtenka pagaminti lesyklas bei jas iškelti. Būtina parinkti ir kuo įvairesnį lesalą.