Tai galima purkšti pakeles herbicidais ar ne?

Rūtos LAURINAITIENĖS nuotr.
Vieni tikina, jog herbicidus naudoti pakelių priežiūrai galima, kiti – kad jie skirti tik Sosnovskio barščiams naikinti
Neseniai „Žemaitis“ rašė, jog kelininkai Plungės rajone su nepageidaujama žole, augančia aplink autobusų stoteles, atitvarus ir kelio ženklus, kovoja naudodami herbicidus. Šiais chemikalais nupurkštos pakelės kelia nerimą gyventojams. Išvydus tarsi išdegusią žolę, ne vienam kilo abejonių, ar šitaip žalumą nuniokojantys herbicidai nekenkia aplinkai ir ar apskritai kelininkų jie naudojami legaliai? Apie tai „Žemaitis“ teiravosi Valstybinės augalininkystės tarnybos bei Lietuvos automobilių kelių direkcijos.

Gaila, tačiau iš pastarosios atsakymo nesulaukiame jau kelintą savaitę. O Augalininkystės tarnybą į klausimą, ar herbicidai tinka pakelių priežiūrai netgi saugomose teritorijose, ar nekenkia gamtai, atsakė, kad jie „nekelia nepriimtinos rizikos žmogui ir aplinkai, tarp jų – ir vandens organizmams“.

Esą Lietuvoje yra registruoti 9 neatrankinio veikimo augalų apsaugos produktai, skirti piktžolėms pakelėse naikinti. Ir jeigu jie naudojami taip, kaip nurodoma etiketėse, žalos nedaro.

Tačiau pabrėžta, jog visus minėtus produktus reikia naudoti taip, kad purškiant dulksna nepakliūtų ant dirbamų laukų, medžių, krūmų ir statinių.

Vadinasi, Žlibinų seniūnijos Kapsūdžių kaimo gyventoja ne veltui piktinosi, kad purškiant aplink autobusų stotelę herbicidų nepašykštėta jos šalia augantiems kviečiams, iš kurių derliaus jau nesitikėsi. Nors tąkart AB „Kelių priežiūra“ Plungės kelių tarnybos vadovas Rimas Žiūraitis aiškino, jog žemė, kurioje auga nupurkšti pasėliai, patenka į kelio apsauginę zoną, taigi moteriai net nepriklauso, visgi purkšti herbicidų ant jų kelininkai bet kokiu atveju negalėjo.

Į „Žemaityje“ išspausdintą straipsnį apie herbicidais purškiamą pakelių žolę sureagavo ir AB „Kelių priežiūra“ komunikacijos skyrius.

Jo vadovė Giedrė Čekavičienė atsiuntė elektroninį laišką, kuriame dalijasi įmonės pozicija dėl cheminių medžiagų naudojimo keliams prižiūrėti.

Laiške teigiama, kad įmonė herbicidus, kurie yra leistini, naudoja tik išskirtiniais atvejais: sunkiai šienauti prieinamose vietose, salelėse, autobusų stotelėse, kur žolė auga tarp betono trinkelių, ir naikinant invazinius augalus. Taip pat priduriama, jog „praktika cheminėmis medžiagomis purkšti visas pakeles įmonės mastu netaikoma“.

Įdomu... Turbūt R. Žiūraitis, anąsyk kalbėdamas su žurnalistais, pamiršo prieš tai pasikonsultuoti su įmonės komunikacijos skyriumi, ir pateikė kitokią versiją. Jis kalbėjo, kad herbicidai dažniau pradėti naudoti todėl, kad įmonėje stinga darbuotojų žolei pjauti.

Yra dar vienas įdomus momentas. Pasirodžius „Žemaičio“ straipsniui apie herbicidais nupurkštas rajono pakeles, juo susidomėjęs vietinis Seimo narys kreipėsi į Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovą Vitalijų Andrejevą. Jis esą atsakęs, jog herbicidai gali būti naudojami tik Sosnovskio barščiams naikinti. Bet net ir tuomet, prieš naudojant herbicidus, turėtų būti informuojami tose pakelėse esančių sklypų savininkai...

Tad kuri institucija teisi?