
Naujausios
Kaip informavo Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, jo Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnai, glaudžiai bendradarbiaudami su Airijos ir Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) pareigūnais, koordinuojant Eurojustui ir Europolui, talkinant Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Panevėžio ir Alytaus apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pareigūnams, rugpjūčio 26 dieną atliko didelio masto sulaikymų ir kratų operaciją Lietuvoje, Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje (Šiaurės Airijoje).
Realizuotas ilgalaikis ir sudėtingas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, pinigų plovimo, prekybos žmonėmis bei dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje. Nustatyta, jog mažiausiai 65 žmonės prievarta buvo išnaudojami prekybai narkotikais minėtų šalių gatvėse.
Iš viso sulaikyta beveik dvi dešimtys įtariamųjų, daugiau nei pusė jų – Lietuvoje, tarp kurių – susivienijimui „dirigavęs“ 37-erių vyriškis.
Pareigūnai atliko kratas 65-iose vietose, kurių metu aptikta daugiau nei 136 tūkst. eurų grynais pinigais, 12 400 Jungtinės Karalystės svarų. Apribotos nuosavybės teisės įtariamųjų turtui – žemės sklypams, butams, automobiliams, kurių rinkos vertė gali siekti apie 700 tūkst. eurų.
Kaip per vakar vykusią spaudos konferenciją sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas, kad būtų išaiškinta keliose šalyse veikusi grupuotė, prireikė tarptautinio tyrimo. Prieš porą metų Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybai inicijavus šį ikiteisminį tyrimą, buvo sudaryta jungtinė tyrimo grupė, kurią koordinavo ir finansavimą skyrė Eurojustas.
Viršininko teigimu, sulaikymai, kratos ir kiti veiksmai buvo derinami nuotoliniu būdų iš centrinių Europos institucijų.
„Kaip matote, rezultatas – pakankamai įspūdingas. Vien operacijoje Lietuvoje dalyvavo apie šimtas pareigūnų“, – kalbėjo A. Motuzas. Ne ką mažiau intensyviai, pasak komisariato vadovo, dirba ir airių pareigūnai.
Per spaudos konferenciją atskleista, kad ši gauja veikė nuo 2015 metų. Nuo to laiko prie šio nusikalstamo susivienijimo prisijungė arba atskiriems nusikaltimams daryti buvo pasitelkti ne mažiau kaip 20 asmenų. Tarp jų – ir moterys.
Tyrimo metu nustatyta, jog žemiausia nusikalstamo susivienijimo grandis – gatvės prekeiviai, daugiausia – lietuvių kilmės, socialiai pažeidžiami ar priklausomybių turintys asmenys. Jie pagal išankstinį susitarimą ir žinant, jog bus išnaudojami nusikalstamai veikai daryti, buvo gabenami į minėtas šalis prekiauti narkotinėmis medžiagomis.
Per spaudos konferenciją plačiau teirautasi ne tik bendrai apie plačiai veikusį nusikalstamą susivienijimą, bet ir apie jo lyderį. A. Motuzas sakė, jog pastarasis iš pradžių veikė būdamas svetur, paskui laiką leido Lietuvoje legalizuodamas pinigus. Gyvendamas čia už nelegaliai gautus pinigus kūrė legalius verslus ir toliau davė nurodymus užsienyje esantiems patikėtiniams. O čia gaujos „galva“ sukosi įvairiai – pirko žemės sklypus ir nekilnojamąjį turtą, kūrė autotransporto remonto įmones, pardavinėjo automo-
bilius.
„Žemaičio“ kalbintas Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas nepatvirtino, jog gaujos lyderis – plungiškis, tačiau to ir nepaneigė. Atskleidė tik tiek, kad tarp sulaikytųjų plungiškių yra. Esą sulaikymai vyko ir pačiame Plungės mieste.
Daugiau detalių bus atskleista tolimesnio tyrimo metu.
