
Naujausios

Apie tai, kad rajono ugniagesiai vis dar važinėja tarybine technika, dažnai budi ir po vieną, nes nesudarytos sąlygos jiems mokėti už viršvalandžius, dar spalį „Žemaičiui“ pasakojo Plungės rajono priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo tarnybos viršininkas Vladas Šimkus. Tiesa, jis pats proteste nedalyvavo. Esą to daryti negalįs kaip ugniagesių, nepriklausančių profsąjungai, vadovas. Ir organizuoti važiuojančiųjų neturįs teisės.
Tačiau sukviesti žemaičius, sudariusius didelę dalį protestuotojų, puikiai pavyko profsąjungoms – jos pasirūpino šiuos ir nuvežti, ir parvežti. Anot V. Šimkaus, į Vilnių vyko po kelis ugniagesius iš kiekvienos Plungės rajono komandos. Iš 54-ių dalyvavo net 17.
Prie protesto akcijos prisijungęs vienas Kulių ugniagesių komandos narys „Žemaičiui“ pasakojo, kad labiausiai jam pikta dėl to, jog, rizikuodamas savo gyvybe, gauna 450 eurų algą. Suma nedaug mažesnė už tą, kurios kas mėnesį sulaukia valstybės šelpiami bedarbiai.
Nuvilia ne tik užmokestis už darbą, bet ir pačios darbo sąlygos.
„Važinėjam 40–50-ies metų senumo mašina. Po didelių kovų pagaliau pavyko įsivesti kanalizaciją. Iki tol naudojomės lauko tualetu, – teigė pašnekovas. – Ir savo darbo sąlygas gerinamės patys: patalpas išsiklojome plytelėmis, išsidažėm sienas, rūpinomės santechnika. Vienas mūsų – baldininkas, padarė lentyną, stalą...Užuolaidos, net ir tos pirktos iš dėvėtų rūbų parduotuvės kolegos žmonos... Kas mėnesį susimetam po penkis eurus, kad galėtume užsisakyti laikraštį, turėtume internetą. Juk daug laiko darbe praleidžiame. Dar ir malkų patalpoms šildyti patys turim priruošti, anglis į malkinę susinešti. Kodėl seniūnija negalėtų atsiųsti tam už pašalpas dirbančių žmonių?“
Gaisrininkas pyko ant valdžios, bet savo viršininką V. Šimkų gyrė: „Jis – auksinis žmogus. Daro dėl mūsų viską, ką tik gali.“
Kuliškis prieš kelerius metus gesindamas gaisrą apsinuodijo dūmais, todėl kasdien turi gerti vaistus nuo aukšto kraujospūdžio. Tiek jis, tiek kiti savo sveikata ir net gyvybe gaisruose rizikuojantys rajono ir visos Lietuvos ugniagesiai tam, kad išgyventų, laisvu metu tarp pamainų užsiima ir kita veikla. Kalbintasis ūkininkauja, kiti taip pat dirba, kas ką sugeba.
Tačiau prie Vyriausybės su plakatais rankose susirinkę ugniagesiai ne didesnių algų reikalavo, o bent jau išmokėti tai, ką užsidirbo.
Nors, kaip sakė Plungės rajono priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo tarnybos vadas, mūsų rajono ugniagesių, priešingai nei kai kurių kitų rajonų, situacija dar nėra tokia prasta. Jie algas gruodį turėtų gauti.
„Susispaudę, bet išmokėsim, nors ir ne iš darbo užmokesčio fondo. Kažką pirksim, kažko nenupirksim, bet bandysim išsiversti“, – nelinksmai kalbėjo V. Šimkus ir viltis, kad protesto akcija Vilniuje duos apčiuopiamų rezultatų, neskubėjo.
„Palauksim gruodžio 10 dienos. Tada jau maždaug turėtų būti aiškus kitų metų biudžetas. O dabar... skirs ar neskirs – neaišku“, – sakė jis.
Iš valstybės biudžeto savivaldybių ugniagesiams kitiems metams kol kas numatyta tik 27 mln. eurų, nors reikalinga suma išsilaikyti ir dirbti laikantis Vyriausybės patvirtintų taisyklių – net 5-iais mln. eurų didesnė. Vidaus reikalų ministerija žada papildomus 2,5 mln. eurų valstybės dotacijų. Tačiau tikėti pažadais vėlgi neskubama.
Nors išsakyti savo skaudulius ugniagesiai vyko net į sostinę, skelbiama, kad streikuoti jie nežada, nes tuomet kiltų reali grėsmė žmonių gyvybėms.